Historia Marki ATOMIC - sklep narciarski Ski Race Center

Początki firmy Atomic wywodzą się z typowego rzemiosła.

Początki historii marki sięgają roku 1955 r., kiedy to Alois Rohmoser postanowił produkować narty w swoim warsztacie kołodziejskim.

Dynamiczny rozwój narciarstwa sprawił, że w szybkim czasie rzemieślniczy zakład produkujący rocznie 40 par nart przekształcił się w manufakturę i właśnie wtedy austriaccy narciarze poznali markę Atomic.

Innowacyjność i era dynamicznego rozwoju narciarstwa

Już w pierwszej dekadzie fabryka Atomic zyskała renomę jednej z najbardziej innowacyjnych wytwórni sprzętu narciarskiego. W 1966r. firma zaczęła masowo produkować nowoczesne wówczas narty zastąpiając drewno komponentami stalowymi i aluminiowymi, które zrewolucjonizowały tą dyscyplinę.

Atomic wkracza do wyczynowego narciarstwa

W niedługim czasie firma Atomic odniosła pierwszy sportowy sukces, kiedy to startująca na nartach austriackiej fabryki Olga Pall zdobyła złoto na igrzyskach olimpijskich w 1986r w Grenoble. Rok później Reinhard Tritscher zdobył pierwszą kryształową kulę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od tego momentu marka Atomic kojarzona jest ze sportem wyczynowym, a z kolejnymi sukcesami rośnie popularność słynnych austriackich desek. Lata siedemdziesiąte to dominacja Annemarie Moser-Pröll (6-cio krotnie zwycięża w „generalce” Pucharu Świata), która wraz z Wiltrudem Drexelem odnosi historyczne sukcesy na igrzyskach i mistrzostwach świata. W 1975r. pojawiają się pierwsze modele nart biegowych, firma przejmuje francuską wytwórnię nart Dynamic, a Steve McKinney ustanawia na nartach rekord świata przekraczając prędkość 200km/h.

Słynny Marc Girardelli

Lata osiemdziesiąte, to kolejna dekada dynamicznego rozwoju firmy i sportowej dominacji. W 1981 firma zatrudnia już pół tysiąca pracowników produkując rocznie 665 000 par nart. W sporcie wyczynowym Atomic zdobywa kolejne złote medale Olimpijskie (Bill Johnson – USA, Max Julen - SUI], wkrótce w do Teamu Atomic dołącza Marc Girardelli i staje się jedną z najbardziej utytułowanych postaci w historii dyscypliny (pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata). W 1987r. Atomic dominuje na mistrzostwach świata zdobywając 7 medali, a firma rozpoczyna ekspansję za oceanem.

Atomic przejmuje kolejne marki narciarskie i poszerza asortyment

W 1988 roku austriacka firma przejmuje niemieckiego producenta wiązań narciarskich ESS. Pojawia się pierwszy model do jazdy w puchu - Atomic The Magic Powder, a z Igrzysk Olimpijskich w Calgary zawodnicy przywożą 7 medali (w tym 3 złote).

W 1989r. dochodzi do kolejnego przejęcia, do grupy dołącza fabryka butów narciarskich Koflach, dzięki czemu Atomic staje się pierwszym producentem, który dostarcza kompletne zestawy sprzętu - nart, butów, wiązań i kijów. Na początku kolejnej dekady spółka zatrudnia już 1400 pracowników i staje się globalnym wytwórcą sprzętu narciarskiego.

Pełna dominacja w Alpejskim Pucharze Świata

Początkiem lat 90-tych Atomic bije kolejne rekordy. W 1991r. Zawodnicy „austriackiej stajni” 47 razy stają na podium Pucharu Świata, a na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville firma zostaje najbardziej utytułowanym dostawcą sprzętu zimowego z dorobkiem 41-medali.  Już wkrótce w teamie pojawiają się tacy zawodnicy jak Lasse Kjus, Herman Maier, Luc Alphand, którzy w kolejnych latach zdominują tą dyscyplinę.

Atomic przejęty przez Amer Sports

Dochodzi do istotnych zmian własnościowych. Na początku Atomic zamienia się w spółkę Atomic GMBH, a w 1994r. zostaje ona przejęta przez Amer Sports i przechodzi kolejne etapy restrukturyzacji. W drugiej połowie lat 90-tych Atomic wprowadza technologię Beta, dzięki której Herman Maier staje się kolejną legendarną postacią sportu wyczynowego. Na rynku pojawiają się taliowanie narty, tzw. „carvingowe”, które rewolucjonizują dyscyplinę. Równolegle rozwijają się nowe dyscypliny, takie jak freestyle, skicross, czy freeride, rośnie liczba nowych modeli, powstaje Atomic Freeride Team, a w młodej dyscyplinie – w skicrossie, podczas corocznych zawodów X-Games zwycięża Reggie Crist na innowacyjnym modelu Atomic SX.

W sporcie trwa walka o schedę po Hermanie Maierze

Przełom wieku w sporcie to wypadek i niespodziewany koniec dominacji Hermana Maiera – jednego z najbardziej utytułowanych narciarzy w historii. Nowym liderem austriackiego Teamu staje się Stephan Eberharter, który razem z Kalle Pallanderem, Benjaminem Reichem, Michaelem Walchoferem, a w krótce również Bode Millerem i Daronem Rahlvesem zdominują rywalizację w kolejnych latach.

Bent Chetler ikoną freeride'u

W latach 2000-2010 równolegle do rewolucyjnych zmian, jakie zachodzą w nartach przeznaczonych na trasę (narty carvingowe) rozwijają się nowe dyscypliny, a wraz z ich rozwojem obserwuje się duże zmiany w konstrukcji sprzętu. Modele freeride’owe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Atomic wprowadza na rynek nową serię sygnowaną przez swojego najlepszego ridera – Bent Chetlera. Rozwija się narciarstwo wysokogórskie, tourowe oraz freeskiing.

Epoka serii Redster i najjaśniejszej gwiazdy historii narciarstwa - Marcela Hirschera

W 2008r. firma odsłania zupełnie nową kolekcję wprowadza nowatorską technologię doubledeck, a na rynku butów allaround pojawia się nowy model – Hawx, wkrótce technologia Doubledeck w nartach Redster zaczyna dominować w zawodach Pucharu Świata i pozwoli kolejnej żywej legendzie – Marcelowi Hirscherowi 4-krotnie z rzędu wygrać klasyfikację generalną Pucharu świata. Od 2009 roku Atomic osiągnie najwyższe przyrosty sprzedaży w branży. W 2013 roku świat poznaje kolejną fenomenalną zawodniczkę teamu Atomic – Mikaelę Shiffrin, która jako najmłodsza w historii (w wieku 18 lat) zdobywa mistrzostwo świata.

Nowe kierunki

Dynamiczny rozwój narciarstwa wysokogórskiego sprawia, że od 2011r. konstruktorzy z firmy Atomic koncentrują się na linii backcountry, a reprezentujący markę Kilian Jornet staje się ikoną tej dyscypliny. W serii Redster doubledeck zostaje zastąpiony rozwiązaniem SERVOTEC, które powstało na zapleczu Pucharu Świata. Atomic zaznacza coraz mocniej swoją pozycję wśród nart all mountain za sprawą linii Vantage, a w produkcji butów staje się potentatem za sprawą serii Hawx. Właśnie linia Hawx - maksymalnie persolnalizowanych, lekkich i wydajnych butów wyjątkowo przypadła do gustu narciarzom, którzy oprócz komfortu oczekują także pełnej kontroli.