Close

Najnowsze posty

Odzież rowerowa na wiosnę - jak się ubierać?
Odpowiednio dopasowany do panujących warunków strój, to podstawa przy uprawianiu dowolnej aktywności fizycznej na...
na maj 11, 2020 | przez Kamil Gędłek
Rowery crossowe - czy sprawdzą się w codziennym użytku?
Jeśli mowa o poszukiwaniu jednośladu prawdziwie uniwersalnego - rower crossowy powinien stanowić znaczący element w...
na maj 11, 2020 | przez Kamil Gędłek
Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Pełen uniwersalizm, czyli rowery crossowe na każde warunki

Dodane: wrz 4, 2019 | Autor: Jacek Mieszczak

Z roku na rok powiększa się grono miłośników jazdy na rowerze. Szczególnie widać to w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy na szlakach rowerowych i innych ścieżkach można spotkać wielu zwolenników tego rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o sprzęt, to coraz większą popularnością cieszą się rowery crossowe. Jest to obecnie najbardziej uniwersalny typ jednośladów. Dlaczego rower crossowy podbija serca miłośników jazdy na dwóch kółkach?

Pełen uniwersalizm, czyli rowery crossowe na każde warunki

Kompromis, czyli rower crossowy

 

Niewątpliwą zaletą rowerów crossowych jest fakt, iż łączą w sobie cechy roweru górskiegoszosowego oraz trekkingowego. Ta wszechstronność sprawia, że sprawdzają się one w większości warunków. Na tym jednośladzie możemy wygodnie przemierzać asfaltowe trasy rowerowe w mieście, a także leśne ścieżki i niektóre rowerowe szlaki turystyczne o umiarkowanej trudności. Zasadniczo, rower crossowy został zaprojektowany tak, aby był szybki na nawierzchni utwardzonej. Nie chodzi tutaj tylko o asfalt, a różnego rodzaju ubite drogi i ścieżki. Biorąc pod uwagę to zastosowanie, nie sposób jest się dziwić, że Polacy chętnie i często kupują rowery crossowe.

 

Budowa i wyposażenie

 

Geometria ramy roweru crossowego jest zaprojektowana w taki sposób, aby podczas jazdy sylwetka była wyprostowana, a tym samym jazda stała się wygodniejsza. Rama wykonana jest z aluminium, co sprawia, że jest on lekki. Niska waga umożliwia chociażby łatwiejsze wnoszenie roweru po schodach lub do miejsca jego przechowywania. W ofercie możemy znaleźć rower crossowe dedykowane dla kobiet i mężczyzn. Te pierwsze charakteryzują się pochyłą ramą, która ułatwia wsiadanie oraz bardziej kobiecą kolorystyką. Ponadto, siodełko w wersji damskiej, znajduje się bliżej kierownicy, a ta z kolei jest krótsza ze względu na węższe ramiona kobiet. W praktyce jednak zdarza się, że sporo pań wybiera wersje roweru z męską, wysoką ramą.

 

Co istotne, rama powinna być poprawnie dobrana według rozmiaru, aby osiągnąć jak najwyższy stopień komfortu. Jeśli chodzi o koła, to w porównaniu z rowerem górskim, cross ma je  nieco większe (często w rozmiarze 28) i jednocześnie cieńsze opony, które pozwalają na osiąganie większych prędkości. Rowery crossowe posiadają także amortyzatory o skoku mniejszym od „górali”. Mają one za zadanie tłumić wstrząsy na wyboistych drogach. W kwestii hamulców okazuje się, że i obecnie największą popularnością cieszą się hamulce tarczowe, choć w tańszych konfiguracjach możemy spotkać jeszcze starsze rozwiązania jak hamulce V-brake.

 

Dodatkowy osprzęt

 

Rowery crossowe najczęściej nie posiadają przy zakupie dodatkowego osprzętu, takiego jak bagażnikbłotniki czy oświetlenie, ale są przystosowane do jego montażu. Oznacza to, że łatwo jest uzupełnić wyposażenie o wyżej wymienione elementy. Swojego crossa można dopasować do własnych potrzeb. W przypadku, gdy zamierzamy pokonywać długie dystanse, przyda się sakwa na jedzenie i napoje, którą można dokupić i łatwo zamontować. Stojąc przed wyborem roweru crossowego dla siebie, najlepiej jest kierować się przede wszystkim rodzajem terenu, w jakim mamy zamiar się poruszać, środkami finansowymi, które jesteśmy w stanie przeznaczyć i oczekiwaniami, co do wyposażenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close