Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Zadbaj o dobrą kondycję swojego jednośladu i regularnie wymieniaj zużyte części rowerowe

Dodane: wrz 6, 2019 | Autor: Jacek Mieszczak

Wielu ludziom wydaje się, że kupiony rower zawsze będzie w tak dobrym stanie, jak przy samym zakupie. Mimo kilometrów pokonywanych po różnych nawierzchniach, nadal będzie utrzymywał najwyższą wydajność. Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Zaniedbany rower, którego części nie były od dawna wymieniane, będzie sprawował się znacznie gorzej. Na jakie elementy zwrócić uwagę, aby rower służył nam przez długie lata? Czym te części rowerowe się charakteryzują?

Zadbaj o dobrą kondycję swojego jednośladu i regularnie wymieniaj zużyte części rowerowe

Części rowerowe, na które warto zwrócić szczególną uwagę

 

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są pedały rowerowe, które odpowiadają za kontrolę nad rowerem i komfort jazdy. Możemy je podzielić na kilka kategorii.

 

Pedały platformowe - najczęściej wykorzystuje się je w dyscyplinach, gdzie dobre podparcie stopy stanowi najważniejszy element. Pedały platformowe były wykorzystywane przez zawodników downhillu oraz enduro. Obecnie sytuacja uległa zmianie i często zawodnicy tych dyscyplin wykorzystują pedały zatrzaskowe. Platformowe pedały są polecane szczególnie do roweru zimowego. Mimo śniegu zapychającego bloki, można bez problemu złapać na nich przyczepność i cieszyć się komfortową jazdą.

 

Pedały zatrzaskowe - takie pedały posiadają dodatkowo specjalny system np. Shimano SPD lub Crankbrothers. Shimano SPD to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, ze względu na swoją cenę i łatwość użycia.

 

Pedały szosowe - ich bloki wykonane są z tworzyw sztucznych i mocowane na trzy śruby do butów. Dodatkowo takie pedały mają najczęściej jedną stronę wypięcia.

 

Bezpieczna i komfortowa jazda nie będzie możliwa bez odpowiednich hamulców. Bez względu na to, czy jeździmy na rowerze tylko od święta, czy jesteśmy profesjonalistami - hamulce muszą być sprawne. Podobnie jak w przypadku pedałów rowerowych, można wymienić kilka rodzajów hamulców.

  •       hamulce hydrauliczne,
  •       hamulce Cantilever,
  •       hamulce v-brake,
  •       hamulce szczękowe lub tarczowe

Jeśli interesują cię jakościowe części rowerowe, Warszawa to miasto, w którym z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.

 

Opony rowerowe i siodełko

 

Podobnie rozbudowana jest kategoria opon rowerowych. Miłośnicy rowerów najczęściej szukają uniwersalnych rozwiązań i chcą, aby opony sprawdziły się zarówno w terenie, jak i na asfalcie. Mimo iż istnieją rozwiązania lepsze i gorsze, to jednak każde opony nadają się do innego rodzaju nawierzchni. Wybierając opony do roweru, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ich rozmiar. Muszą być dopasowane do obręczy oraz ramy i widelca w rowerze. Szerokość opon najlepiej dobierać do własnych potrzeb. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to rodzaj bieżnika. Wyróżniamy opony z bieżnikiem:

  •       gładkim,
  •       terenowym,
  •       semi-slick,
  •       z kolcami.

Nie da się ukryć, że za komfort jazdy w dużym stopniu odpowiada również siodełko. Wybór siodełka jest uzależniony od przeznaczenia roweru. Jazda sportowa wymaga głównie pracy rąk i nóg, siodełko odgrywa rolę drugoplanową. Wtedy stosuje się wąskie i twarde siodełka. Jeśli natomiast rower służy głównie do jazdy rekreacyjnej, gdzie niemal cały czas mamy styczność z siodełkiem - należy celować w szerokie i miękkie modele. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inną budowę ciała. Siodełko powinno być przed zakupem sprawdzone i dopasowane do indywidualnych preferencji.

Łańcuchy, amortyzatory i zębatki - niemniej ważne części

 

Łańcuch, nawet jeśli pochodzi z najwyższej półki, powinien być stale pielęgnowany. Ze względu na ciągłą pracę podczas jazdy jest narażony na uszkodzenia. Przy wyborze łańcucha kolejny raz kluczową rolę odgrywa typ posiadanego roweru. Innego łańcucha będzie wymagał rower górski, a innego rower miejski. Przed wyborem najlepiej zasięgnąć opinii fachowca, jeśli sami nie mamy odpowiedniej wiedzy.

 

Nie bez znaczenia jest także amortyzator, który tłumi drgania pojawiające się podczas jazdy po nierównym terenie. Rower z amortyzatorem jest łatwiejszy w prowadzeniu, a jazda na nim jest o wiele bardziej komfortowa. Amortyzatory najczęściej stosuje się w rowerach, które służą do jazdy w wymagających warunkach. W rowerach miejskich nie zawsze są one potrzebne. Uwagę należy zwrócić również na stan zębatek rowerowych, które stanowią część układu napędowego roweru. Zębatki przekazują ruch z korb do łańcucha, napędzając rower. Niesprawne, zużyte zębatki znacznie obniżają komfort jazdy i niekorzystnie wpływają na  osiągi roweru.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close