Konstrukcja ścianek Bocznych Sidewall w nartach Atomic

Sidewall, czy Cap? Jakie wykończenie boku narty skuteczniejsze w sporcie?

To co sprawia, że jedne narty są bardziej dynamiczne, inne mniej, to co różni narty zawodnicze od nart rekreacyjnych to przede wszystkim ich wewnętrzna konstrukcja, czyli rodzaj i sposób użytych materiałów. To w połączeniu z geometrią buduje szeroko pojętą charakterystykę nart.

Rdzeń drewniany w nartach dalej najlepszym rozwiązaniem w grupie nart sportowych.

Od dawna producenci próbowali zastępować rdzeń drewniany rdzeniem syntetycznym oraz wszelkiego rodzaju  elementami z niekiedy bardzo zaawansowanych materiałów. Weryfikacja jaką narty przechodzą podczas zawodów Alpejskiego Pucharu Świata pokazuje dobitnie, że nie wymyślono dotychczas nic bardziej wydajnego niż solidna konstrukcja bazująca na rdzeniu drewnianym.

Rdzeń narty to nie wszystko

Dopiero dobrze obudowany rdzeń warstwami dosztywniającymi przyniesie odpowiednie efekty. Zwykle w uproszczeniu konstrukcja narty  jest konstrukcją warstwową typu „sandwich” w której nad i pod rdzeniem stosuje się warstwy wzmacniające z aluminium i połączonego z tytanem. Wykończenie boku nart odbywa się na dwa sposoby.

Konstrukcja cap oraz sidewall – najpopularniejszy sposób wykończenia.

Dwoma najpopularniejszymi technologiami wykończenia ścianek bocznych są konstrukcje typu cap oraz sidewall

Sidewall

Sidewall jest konstrukcją, w której rdzeń nad krawędzią obudowany jest ściankami bocznymi ze specjalnego laminatu i podpierają one górną warstwę dosztywniającą.

Konstrukcja typu cap

Konstrukcja cap wygląda w ten sposób, że laminat z szatą graficzną pokrywa zarówno wierzchnią warstwę narty, jak i ściankę boczną.

konstrukcja cap - Atomic redster

Przykład konstrukcji typu cap w nartach Atomic Redster Doubledeck

Technologie  stosowane w zawodniczych modelach nart Atomic oraz Salomon

W większości stosowanych do niedawna zawodniczych modelach serii Atomic Redster FIS oraz Salomon LAB stosowano dotychczas konstrukcję typu cap. Tego typu konstrukcja jest bardzo radykalna i bardzo wydajna na utwardzonym podłożu, z kolei narty ze ściankami bocznymi typu sidewall nieco lepiej zachowywały się na miękkim podłożu, kiedy temperatura przekraczała 0 stopni oraz w sytuacji, w której podłoże z uwagi na wysokie opady było bardziej luźne. Obecnie Atomic oraz Salomon porzucił w większości modeli zawodniczych konstrukcję cap na rzecz ścianek sidewall, które przy odpowiednim użyciu materiałów zwiększających sztywność pozwoliły na uzyskanie zarówno dobrych właściwości na miękkim podłożu, jak i  dużej wydajności w sytuacji, w której trasa podczas zawodów ulega degradacji. W pierwszej kolejności konstrukcja sidewall została zastosowana w modelach slalomowych, których kontynuacją są modele  komórkowe Atomic Redster S9 FIS oraz Salomon LAB X-RACE SL, przeznaczone dla zawodników. W drugiej kolejności tą konstrukcje zastosowano w nartach gigantowych.

Sprawdź dostępne narty Salomon oraz narty Atomic