Salomon X-Race Lab – narty Crossover, czyli połączenie slalomki z nartą gigantową.

Czym w istocie jest półka X-Turn, czy Crossover?

To z pozoru dziwne połączenie narty gigantowej ze slalomową było już wdrażane wiele razy przez różnych producentów, jednak nigdy nie zyskiwało wielu sympatyków. Inżynierowie marki Salomon i Atomic poszli trochę dalej, zbudowali model narty o długości 175 cm i promieniu 15,5m, przy tym wąskiej, ale przede wszystkim sztywnej poprzecznie. Zminimalizowana szerokość narty mierzona pod butem w połączeniu z całkowicie camberową konstrukcją (przeciwieństwo rockera) ukierunkowuje te narty na przygotowane trasy i upodabnia ten model do nart komórkowych (zawodniczych). Kolejnym podobieństwem jest konstrukcja, która wśród modeli „cywilnych” najbardziej przypomina narty zawodnicze. Podobne jest również wykończenie nart. Są przygotowywane w taki sam sposób jak narty FIS serii LAB. Obecnie narty Salomon X-Race LAB + Race Plate P69, dostępne w długości 175 a od zeszłego roku także 182 mają indywidualnie oznaczaną sztywność. Można ją zobaczyć na tylnej części nart i są to odręcznie napisane 2 cyfry, które odpowiadają sztywności dziobu i tyłu nart. Na podstawie zmierzonej sztywności dobiera się pary nart. Obecnie w nartach sklepowych tylko powyższy model Salomona, czyli Lab X-Race posiada oznaczony indeks twardości.

Oznaczenie sztywności X RACE LAB 175

Race Plate P69 – płyta, która nadaje nartom Salomon X-RACE LAB 175/182 radykalną, sportową charakterystykę.

Dosyć istotnym elementem nart Lab X-RACE LAB 175 oraz X-Race Lab 182 jest płyta Race Plate P69. Jest to płyta, którą również stosuje się w modelach przeznaczonych do sportu wyczynowego. W znaczący sposób zmienia charakterystykę nart, czyniąc je jeszcze bardziej radykalne zapewniając oparcie na krawędzi nawet w najtrudniejszych warunkach występujących na oblodzonych trasach.

Salomon Lab X-RACE 175 182

Jak w praktyce zachowują się narty Salomon Lab X-Race + Race Plate P69?

Narty X-Race (GS) P69 łączą w sobie przyczepność i stabilność gigantowych modeli zawodniczych, ze zwrotnością nart slalomowych. Są to narty przeznaczone raczej do długiego skrętu, który można z dużą łatwością zacieśnić. Wielu zaawansowanych narciarzy (nie zawodników), którzy decydują się sięgać po zawodnicze narty gigantowe, albo modele masters, często skarży się na trudności w utrzymywaniu prędkości na stromy, i na lodzie. Wynika to z trudniejszego zacieśniania łuków klasycznych nart gigantowych. Dla takich narciarzy omawiane przez nas modele są świetną alternatywą. Dodatkowo narty przez skrócony promień, połączony z wysoką sztywnością poprzeczną są znacznie łatwiejsze i nie wymagają tak dużej precyzji podczas wykonywania agresywnych łuków. Mówiąc w skrócie – osiągnięcie podobnego pochylenia w skręcie na  typowych nartach gigantowych wymaga zaawansowanej techniki. W takiej sytuacji jadąc na sprzedawanych przez nas modelach wystarczy mocno zabalansować do środka skrętu i poczuć przyjemne przeciążenie, a także dynamikę przy przejściu ze skrętu w kolejny. Narty pozwalają na więcej i nie mają wobec narciarzy wielkich wymagań.  Jeśli chodzi o długość, to narty 182 zdecydowanie polecałbym panom lubiącym prędkość, zaawansowane narciarki i narciarze preferujący zacieśniany skręt gigantowi docenią zwrotność 175-tki. Model należy do naszych faworytów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź wszystkie dostępne narty Atomic