Close

Najnowsze posty

Odzież rowerowa na wiosnę - jak się ubierać?
Odpowiednio dopasowany do panujących warunków strój, to podstawa przy uprawianiu dowolnej aktywności fizycznej na...
na maj 11, 2020 | przez Kamil Gędłek
Rowery crossowe - czy sprawdzą się w codziennym użytku?
Jeśli mowa o poszukiwaniu jednośladu prawdziwie uniwersalnego - rower crossowy powinien stanowić znaczący element w...
na maj 11, 2020 | przez Kamil Gędłek
Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Jak wybrać idealne narty dla dziecka?

Dodane: sty 23, 2018 | Autor: Kamil Gędłek | Kategoria: Sprzęt narciarski, Porady narciarskie

Wybór nart to zwykle wydatek, z kórego będziemy korzystać latami, dlatego, często przed wizytą w sklepie robimy dosyć szczegółowy rekonesans, czytamy recenzje, porównania, wszystko po to, aby dobrać jak najlepszy sprzęt. Jak wygląda dla odmiany sytuacja z zakupem nart dziecięcych? Mówiąc krótko jest zdecydowanie bardziej uproszczona, zwykle dobór ogranicza się do wybrania odpowiedniej długości. Czy powinniśmy jednak zwracać uwagę konstrukcję nart dla dzieci, i czy będzie to miało jakiś wpływ na naukę jazdy naszych pociech?

Jak wybrać idealne narty dla dziecka?

Po pierwsze - długość nart

Zasadniczo dzieci jeżdżą na stosunkowo krótkich nartach, których długość sięga do brody, niekiedy do wys. nosa, czyli 1-15 cm poniżej wzrostu. Wyjątkiem, w którym można się pokusić o krótsze narty są  pierwsze dni w życiu na nartach. Wtedy samo poruszanie się nawet na płaskim podłożu z przypiętymi nartami na nogach bywa problematyczne, dlatego też można sobie pozwolić na użycie nart, sięgających nawet do pachy. Zresztą 

Kiedy możemy sobie pozwolić na nieco dłuższe narty?

Dłuższe narty będą dobrym wyborem dla dzieci o nieco większej od przeciętnej wadze, a przede wszystkim dla dzieci, które opanowały już odpowiednią technikę i potrafią jeździć bardziej dynamicznie. Takie narty będą stabilniejsze przy większej prędkości i dają lepsze oparcie na krawędzi, przez co ułatwiają naukę jazdy na bardziej zaawansowanym poziomie. Nieco dłuższe modele są często wybierane w perspektywie dłuższej jazdy w okresie dorastania.

Kiedy lepiej wybrać krótszy model?

Dzieci, które dopiero się uczą, bądź jeżdżą trochę zachowawczo będą czuły się dużo pewniej na krótszych deskach, które będą bardziej zwinne. Na takich nartach można szybciej zareagować, można je łatwiej kontrolować jednak będą nieco mniej stabilniejsze i jazda na nich będzie mniej płynna niż na krótszych odpowiednikach.

Po drugie - konstrukcja nart

Narty dla dziecka powinny się jak najłatwiej prowadzić. Poprzez łatwe prowadzenie należy rozumieć skrętność nart i dobrą kontrolę. Chcąc zapewnić początkującemu, narciarzowi większą kontrolę musimy szukać modeli, które zapewnią odpowiednie parametry do doskonalenia techniki. Mając na uwadze fakt, że dzieci i juniorzy nie należą do najcięższych zawodników, należy więc szukać nart, które będą "pracować' pod niewielkim ciężarem młodego adepta narciarstwa. W tym celu stosuje się różne rozwiązania na poziomie konstrukcji rdzenia, a także geometrii. Przykładowo firma Atomic zaproponowała specjalne nacięcie na środku geometrycznym narty, które bardzo skutecznie zwiększa zakres pracy wygięcia się) narty podczas jazdy. To z kolei ułatwia jazdę w bardzo zróżnicowanych warunkach, aw połączeniu z lekkością konstrukcji sprawia, że modele Atomic Vantage jr 2019 lub Atomic Redster jr j2 bardzo ułatwiają osiągnięcie wyższego poziomu.

Chodzi przecież o wykształcenie umiejętności, pozwalających na sterowanie nartami. Dlatego też sprzęt dla początkujących (i małoletnich) narciarzy, powinien być dobrze wytaliowany. W praktyce, nie musimy aż tak bardzo uważać na ten parametr. Z reguły, producenci nart dla dzieci dopracowują swoje rozwiązania w ten sposób, by jazda w nich była jak najwygodniejsza.

Po trzecie - wiązania narciarskie

Wróćmy do wiązania. Przede wszystkim powinny one być z jednej strony bezpieczne, z drugiej powinny nie ograniczać wygięcia nrty w skręcie. Z takim zjawiskiem Atomic oraz Salomon poradzili sobie zakładając specjalną ruchomą szynę, która podczas jazdy ułatwia pracę narty, a w razie jakichkolwiek zmian sprzętu umożliwia błyskawiczny montaż i regulację.

Co dla starszych dzieci?

Z biegiem czasu, gdy nasze dzieci zaczną coraz lepiej radzić sobie na stoku, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzanie coraz dłuższych nart. Warto także zwrócić uwagę na bogactwo modeli, które zaczyna się po przekroczeniu bariery wzrostu w okolicach 100cm. Od tej długości producenci prop

Podsumowując, przy doborze nart dla dzieci duże znaczenie mają nie tyle osiągi, co łatwość prowadzenia i manewrowania. Dopiero z biegiem czasu narty dla dzieci, zaczną przypominać ich "dorosłe odpowiedniki". jedno jest pewne, takie parametry jak wzrost waga oraz poziom zaawansowania techniki są kluczowe w kontekście wyboru nart.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close