Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Nadgarstkowy pomiar tętna w zegarkach Suunto Spartan WRIST

Dodane: kwi 3, 2018 | Autor: Jacek Mieszczak | Kategoria: Zegarki sportowe

Zegarek z pomiarem tętna, zwany niegdyś sporttesterem, a dziś nazywany częściej wielofunkcyjnym smartwatchem zwykle do pomiaru tętna potrzebował mało wygodnej opaski tułowia, która wykonywałą pomiar na klatce piersiowej komunikując się z zegarkiem. Ta precyzyjna i profesjonalna metoda przez długi czas nie posiadała na rynku wygodnej alternatywy do czasu stworzenia czujników nadgarstkowych.

Nadgarstkowy pomiar tętna w zegarkach Suunto Spartan WRIST

Jak działa nadgarstkowy pomiar tętna w zegarkach Suunto?

Pomiar nadgarstkowy Suunto WRIST bazuje na technologii optycznej. Diody LED naświetlają naczynia krwionośne, a zainstalowane w ich sąsiedztwie czujniki sprawdzają jak światło odbija się na podświetlonej skórze. Naukowcy zauważyli, że naczynia układu krwionośniego podczas każdego skurczu powiększają się i w inny sposób rozpraszają  światło. To pozwala na precyzyjny, bardzo wydajny pomiar bez konieczności zakładania opaski na klatkę piersiową.

Współpraca producenta zegarków SUUNTO z amerykańską biometryczną firmą Valencell pozwoliła zbudować jeden z bardziej zaawansowanych modułów pomiaru tętna. Należy sobie jednak uświadomić, że technologia ta jest rozwijana ze względu na komfort, oraz możliwość pomiaru tętna w każdej chwili bez dodatkowych elementów. Dokładność pomiaru wynosi ok 95% względem czujników smart sensor. Poza tym pomiar nadgarstkowy posiada pewne ograniczenia podczas uprawiania dyscyplin angażujących w dużym stopniu kończyny górne. Np. tenis, pływanie. Dodatkowy ruch ręki może spowodować poruszanie się zegarka na ręce, co zaburza właściwy pomiar. Dlatego też w momencie, w którym chcemy osiągać właściwe wyniki, powinniśmy mocniej zapiąć pasek. Zaleca się też przesunięcie zegarka Suunto na ręce nieco wyżej w kierunku ramienia.

Pomiar nadgarstkowy ma pewne ograniczenia w środowisku wodnym, kiedy to woda dostaje się pomiędzy diody i czujnik, a rękę. W tym wypadku należy szczególnie pamiętać o powyższych poradach.

Suunto Spartan

W których modelach zegarków Suunto znajdziesz nadgarstkowy pomiar tętna?

Nowatorski nadgarstkowy pomiar tętna spotykany jest w serii SUUNTO Spartan, czyli linii najbardziej zaawansowanych multidyscyplinarnych zegarków sportowych z GPS-em. Seria ta z powodzeniem zastąpiła uznany na rynku model Ambit łącząc cechy zaawansowanego zegarka sportowego ze standardami nowatorskich smartwatchy. Technologię WRIST znajdziemy dokładnie w modelach SUUNTO Spartan Sport Wrist oraz Spartan Trainer Wrist. Oba zegarki posiadają także możliwość pomiaru za pośrednictwem paska smart sensor komunikującego się za pośrednictwem sieci bluetooth.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close