Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Jaki kask narciarski wybrać? Z regulacją czy bez regulacji?

Dodane: maj 30, 2018 | Autor: Jacek Mieszczak | Kategoria: Sprzęt narciarski, Porady narciarskie

W sklepach narciarskich można znaleźć zwykle dosyć duży wybór kasków narciarskich. Poszczególni producenci proponują różne rozwiązania w zakresie dopasowania rozmiar. Jaki dopasować rozmiar kasku i jak z nich korzystać o tym dowiecie się w poniższym krótkim artykule. Ponieważ w naszym sklepie narciarskim Ski Race Center posiadamy największy w Warszawie wybór kasków firmy Atomic i Salomon skupimy się na rozwiązaniach tych dwóch producentów.

Kask narciarski z regulacją

Pierwszą grupę kasków tworzą modele, których część wewnętrzna wyścielająca środek posiada regulację. Pozwala ona na sytuacyjne i precyzyjne dopasowanie kasku do kształtu głowy, dodatkowo regulujemy sobie ucisk jaki wywiera kask narciarski na głowę. Zaletą tego rozwiązania jest to że jeden kask obejmuje szerszy zakres rozmiarów wyrażonych w długości obwodu głowy. Przykładowo męskie kaski Salomon z regulacją występują w trzech rozmiarach (M,L, ew XL) z czego 2 są najbardziej popularne M i L.  Zasadniczo uważamy że jeździ się w samym kasku tego typu kask można również nieco zwiększyć, w przypadku w którym pod kask zakładamy czapkę, bądź inne nakrycie głowy.  Dodatkowo w przypadku sprzedania bądź przekazania kasku kolejnej osobie, możliwość regulacji sprawia że będzie można go łatwiej dopasować.

Regulacja w kaskach narciarskich Salomon

Kaski narciarskie firmy Salomon posiadają dwa rodzaje regulacji rozmiaru. Klasyczna jest taka w której za pomocą pokrętła zmniejszamy, bądź zwiększamy konstrukcje wyściółki otaczającej naszą głowę.  Drugim, już bardziej nowatorskimi rozwiązaniem jest zastosowanie regulacji powietrznej gdzie podczas pompowania napełniamy powietrzem komory wypełniające przestrzeń między głową, a skorupą kasku. Tego typu regulacja jest bardziej precyzyjna zwykle stosowana w wyższych modelach.

Kaski narciarskie bez regulacji rozmiaru

Równolegle do kasków z regulacją można spotkać modele, które mają większą ilość wariantów rozmiarów.  Zarówno ich wielkość skorupy, jak i wymiar wewnętrzny części wewnętrznej rosną proporcjonalnie od najniższego rozmiaru do największego. Taki kask należy dopasować precyzyjnie, gdyż po zakupie nie mamy większej możliwości zmiany kształtu. Z drugiej strony dobrze dobrany zapewnia największy komfort i dobre dopasowanie. Takie rozwiązanie spotykamy często w sportowych "pełnych" kaskach ze sztywnymi uszami. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close