Close

Najnowsze posty

Wyjazd narciarski z perspektywy mieszkańca Warszawy – cz. pierwsza - serwis narciarski
Dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się tematowi serwisowania sprzętu narciarskiego z perspektywy narciarza...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 3: Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty
Narty rocker czy camber? Rocker i cumber, czyli geometria boczna narty Pojęciem, które w ostatnich czasach wzbogaciło...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nart - Cz. 2: Szerokość nart.
Artykuł dotyczący doboru nart - dziś zajmiemy się geometrią, a konkretniej szerokością nart - jak wpływa na...
na lis 12, 2019 | przez Jacek Mieszczak

Akcesoria narciarskie - przygotuj się do sezonu!

Dodane: lip 2, 2018 | Autor: Jacek Mieszczak | Kategoria: Porady narciarskie

Sezon narciarski tuż tuż. Oprócz nart, kijów i sporej dawki pozytywnej energii, na stok powinieneś zabrać ze sobą jeszcze kilka niezbędnych akcesoriów. Co dopisać do swojej listy "rzeczy na wyjazd"? 

Akcesoria narciarskie - przygotuj się do sezonu!

Sezon narciarski tuż tuż. Oprócz nart, kijów i sporej dawki pozytywnej energii, na stok powinieneś zabrać ze sobą jeszcze kilka niezbędnych akcesoriów. Co dopisać do swojej listy "rzeczy na wyjazd"? 

Gogle narciarskie

Po pierwsze - gogle narciarskie. Jeśli to nie jest Twój pierwszy wyjazd na narty, zapewne posiadasz już parę gogli z poprzedniego sezonu. Przygotowaliśmy jednak także kilka rad dla osób, które na stok wybierają się po raz pierwszy.

Jak dopasować gogle narciarskie?

Gogle powinny być idealnie ​ dopasowane do kształtu twarzy​ . Być może wydaje Ci się, że to dość trywialny problem, jednak wbrew pozorom - w szczególności młodsi użytkownicy - mają tendencję do wybierania modeli, które jedynie ładnie wyglądają. To, czy "dobrze leżą", jest jedynie pewnym dodatkiem, wartością dodaną. Wybierając się na zakupy do sklepu narciarskiego, koniecznie zrezygnuj z makijażu, modnej fryzury i biżuterii - skup się na jak najlepszym dopasowaniu okularów do kształtu twarzy

Jak dobrać szyby w goglach narciarskich?

Ważny jest także ​ rodzaj szyb w goglach narciarskich . W zależności od koloru, różne szkła będą przeznaczone do różnych warunków pogodowych. Jedne przeznaczone są do jazdy w rażącym słońcu, inne zaś do zjazdów w pochmurny dzień. Bez obaw, nie musisz od razu wyposażać się w kilka par gogli - możesz wybrać np. uniwersalne szyby S2 lub gogle fotochromatyczne. Więcej informacji dotyczących doboru znajdziesz w dziale gogli narciarskich.

Filtr UV, polaryzacja w goglach narciarskich

Zwróć także uwagę na to, czy gogle posiadają ​ dodatkową ochronę ​ w postaci filtru UV i/lub polaryzacji. Szczególnie na ośnieżonym stoku, nasz wzrok narażony jest na silne naświetlanie w wyniku odbijających się od śniegu promieni. Filtry UV chronią oczy przed negatywnymi skutkami długotrwałego naświetlania, z kolei dodatkowa ochrona w postaci polaryzacji odbija oślepiające promienie słoneczne od soczewki, a tym samym zapewnia lepszą widoczność na stoku i poprawia kontrast. Warto też zwrócić uwagę na nowatorskie szybki HD, których zadaniem jest znaczące zwiększenie kontrastu, co ma szczególne znaczenie w pochmurne dni.

kask i gogle

Gwarancja bezpieczeństwa, czyli kask narciarski

Oprócz gogli, warto też zadbać o kaski narciarskie. Choć zdarza się, że niektórzy narciarze z niego rezygnują, warto jednak mieć go na sobie podczas jazdy. Kask narciarski nie tylko zapewnia komfort i ocieplenie skóry głowy, ale przede wszystkim chroni czaszkę przy niespodziewanym upadku. To absolutny niezbędnik na stoku, od którego może zależeć Twoje zdrowie, a nawet życie. Jest to też element, na którym nie warto oszczędzać. W związku z tym jest to bardo istotne, aby wybrany kask był odpowiednio dopasowany. Kask nie powinien się poruszać przy potrząsaniu głową. Warto wybierać kaski, które opatrzone są w niezbędne certyfikaty. Polecamy niezawodne kaski narciarskie Atomic i kaski narciarskie Salomon, ponieważ wszystkie były wielokrotnie testowane i dają najwyższej klasy ochronę.

Dobrej jakości rękawice narciarskie

Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości rękawice narciarskie. Komfort jazdy zależy od komfortu cieplnego naszego ciała. Jeżeli zdarza nam się często marznąć w zimniejsze dni, to warto zainwestować w ciepłe grube rękawiczki. Zdecydowanie cieplej jest w rękawiczkach dwu palczastych, jednak mocno zależy to od przyzwyczajeń i własnych doświadczeń. Trzeba pamiętać, że takie rękawiczki delikatnie ograniczają naszą chwytność. Jeżeli natomiast jesteśmy osobami, którym jest wiecznie gorąco, to warto zwrócić szczególną uwagę na oddychalność rękawiczek. Jest ona zawsze bardzo istotna, ale może wiele zmienić u osób, które regularnie narzekają na mokre z gorąca dłonie wewnątrz rękawiczek.

Te trzy rzeczy są niezbędne, ale nie jedyne. Należy pamiętać, że cały nasz ubiór musi być odpowiednio dobrany. Nie tylko zewnętrzna część garderoby, ale również bielizna, czy skarpetki. Warto pamiętać, że jest to zawsze inwestycja na lata i warto dobrze ją przemyśleć. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Close