Fotochromy za rozsądną cenę – czyli porównanie najtańszych gogli Fotochromatycznych firmy Salomon

gogle

Jedna szyba fotochrom zastępuje kilka różnych szybek

Dotychczas najlepszym rozwiązaniem gwarantującym optymalne wyciemnienie gogli w różnych warunkach pogodowych było zastosowanie zamiennych szybek. Najlepiej kilku ich wariantów. Takie rozwiązanie polegało na wymienianiu na odpowiednio wyciemnione szkło w zależności od spodziewanej pogody. Problem w tym że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć pogodę, szczególnie jeśli mowa o górach, gdzie aura potrafi się zmienić błyskawicznie. Niekiedy spodziewając się opadów deszczu i mgły wybieraliśmy szybę jasną, a wbrew wcześniejszym prognozom wyszło słońce i zmuszeni byliśmy do jazdy w zbyt jasnych szybach narażając się na nadmierne działanie słońca, które na śniegu spotęgowane są odbijającymi się od śniegu promieniami. Dodatkowo w wielu modelach zmiana szyb jest uciążliwa, przez co narciarze dosyć często jeździli w jednej szybie przez cały sezon.

Fotochromatyczne – bezobsługowe i uniwersalne gogle narciarskie.

Idealnym, rozwiązaniem gwarantującym uniwersalność, która nie wymaga od nas praktycznie żadnego działania są gogle fotochromatyczne, których szyby zaciemniają się lub rozjaśniają w zależności od warunków pogodowych. Technologia znana już wcześniej w świecie okularów optycznych została zaadaptowana do warunków w jakich uprawia się narciarstwo.

Gogle „Fotochromy”- niegdyś droga technologia, która powoli staje się standardem

W przypadku gogli narciarskich kluczowe jest zastosowanie specjalnej szyby fotochromatycznej, która gwarantuje efektywną zmianę przyciemnienia nawet w niskich temperaturach. Dlatego też początkowo tzw. fotochromy były bardzo drogie i występowały tylko w wysokich modelach. Obecnie na rynku można trafić na naprawdę tanie gogle z wysokiej jakości szybą fotochromatyczną. Przykładem są specjalne modele firmy Salomon, które porównujemy poniżej:

Gogle fotochromatyczne Salomon XF Photo

Jest to model, który bazuje na ramie znanego modelu Aksium. Ta pozornie prosta konstrukcja posiada sporo zalet. Przede wszystkim zamknięta budowa ramki, która zabezpiecza krawędzie szyby nie narażając ich na uszkodzenie. Solidna masywna obudowa wydaje się być długowieczna, choć w porównaniu do opisanego niżej modelu X-View jest mniej elastyczna. W tym goglach Salomon zdecydował się na zastosowanie cylindrycznych szkieł fotochromatycznych, które są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W modelu białym użyto to specjalnej złotej lustrzanej szyby fotochromatyczna, z kolei w goglach Salomon XF BLACK zamontowano szkło z niebieską poświatą, Taśma gogli została pokryta specjalną antypoślizgową warstwą gumy, która zapobiega zsuwanie się z kasku.

Gogle fotochromatyczne Salomon X-View Photo

To gogle fotochromy powstałe na jednej z najbardziej sprawdzonej ramie gogli Salomon. Są bardzo elastyczne i świetnie przylegają do twarzy, mają ciekawą stylistykę, która upodabnia się do znacznie droższych bezramkowych modeli. Są to jednak gogle nieco mniejsze, dlatego osoby z dużą twarzą mogę preferować modele z większą ramką. Krawędź szyby jest gorzej zabezpieczona niż w modelu Salomon XF Photo, ale z drugiej strony mają bardziej efektowny wygląd, a sama ramka w mniejszym stopniu ogranicza pole widzenia. W tym modelu także zastosowano antypoślizgową taśmę i wielowarstwową piankę, która gwarantuje lepsze dopasowanie do twarzy.

Podsumowując zarówno gogle Salomon XF PHOTO, jak i gogle Salomon X-VIEW są dowodem na to, że zaawansowana technologia szyb fotochromatycznych jest dziś dostępna za stosunkowo niską cenę w rzetelnie wykonanych ramach, które w praktyce wydają się zbytnio nie odbiegać od wysokich modeli.