Buty narciarskie – mierzymy buty przed zakupem

Mierzymy buty narciarskie

Należy pamiętać, że zwykle na narty wyjeżdżamy kilka razy w roku, a wyjazdy są dosyć intensywne, w związku z tym należy zadbać, aby buty były odpowiednio dopasowane już pierwszego dnia. Nie ma nic gorszego niż świadomość dyskomfortu, z którym wiemy, że będziemy musieli sobie radzić przez kilka kolejnych dni urlopu. Dlatego warto do ich wyboru i dopasowania podejść poważnie.

Współczesne modele butów narciarskich są mocno zróżnicowane ponieważ obecnie dąży się do dokładnego dopasowania ich kształtu do stopy narciarza. Wyróżniamy modele o różnej szerokości, od wąskich butów narciarskich (dawniej stosowanych tylko w sporcie), przez standardowe rozmiary, po rozmiary rozszerzone. Należy też pamiętać, że ostateczny kształt i dopasowanie buta może się znacznie różnić po ich spersonalizowaniu.

Producenci butów narciarskich – Salomon oraz Atomic podzielili swoje buty wg 3 stopniowej skali szerokości:

Narrow – wąskie buty, z odchudzonym butem wewnętrznym przeznaczone zwykle do sportowej jazdy. Np. Atomic Redster, Atomich Hawx Ultra oraz Salomon X- Max oraz X-Lab.

Medium – modele butów narciarskich o średniej szerokości, a także o nieco tęższym bucie wewnętrznym. Np. Atomic Hawx Prime, Salomon X-Pro

Wide – poszerzone skorupy butów narciarskich przeznaczone dla narciarzy o szerszych, bardziej masywnych stopach. Np. Atomic Hawx Magna, czy Salomon X-Access.

Atomic Memory Fit

Dopasowywanie butów narciarskich.

Sporo w temacie personalizacji butów narciarskich zmieniły obecnie stosowane technologie, które pozwalają na skuteczną modyfikację kształtu  nie tylko butów wewnętrznych, ale także sztywnych skorup. Przykładem są takie rozwiązania jak MEMORY FIT w butach narciarskich Atomic oraz Custom Shell w butach marki Salomon. Jest to termoformowanie polegające na wygrzewaniu plastikowych skorup w specjalistycznych piecach, do momentu, w którym ich kształt staje się plastyczny, a przez to podatny na modyfikację. Następnie dopasowuje się je bezpośrednio do stopy narciarza znajdującej się podczas tego zabiegu w bucie wewnętrznym. Dzięki temu ostateczny kształt skorupy jest znacznie bardziej dopasowany do anatomii stopy narciarza. Dodatkowo osoba wykonująca taki zabieg – czyli tzw. bootfitter, ma możliwość punktowego zwiększania przestrzeni poprzez zastosowanie specjalnych oklein odbarczających.

Dzięki tej technologii możliwe jest dopasowanie wąskich modeli butów narciarskich ze zwężonym butem wewnętrznym zapewniających maksymalną kontrolę. Zwykle te buty bez dodatkowego formowania dedykowane były tylko nielicznej grupie narciarzy, dzięki nowym technologią stosowanym m. in. w wąskich modelach Atomic Redster oraz Atomic Hawx Ultra oraz Salomon X-Max oraz Salomon X-Lab. 

Kupujemy buty, zacznijmy od rozmiaru butów narciarskich.

ROZMIAR BUTÓW NARCIARSKICH – Błędy w doborze rozmiaru.

Według nas jedną z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu butów narciarskich jest ustalenie ich rozmiaru. Niestety sporo narciarzy jeździ w zbyt dużych butach, co ma ogromne konsekwencje podczas jazdy.

Dzieje się tak dlatego, że:

  • Wybieramy buty narciarskie sami, bez fachowej pomocy i robimy to w podobny sposób w jaki kupujemy buty do chodzenia na co dzień.
  • Wolimy, „bezpiecznie” wybrać większy rozmiar buta narciarskiego, aby nie okazało się, że na stoku but okaże się za krótki.
  • Sprzedawca wolał zaproponować większe lub szersze buty narciarskie, ponieważ w sklepie na etapie mierzenia klient odczuje pozorny komfort i swobodę.
  • Chcemy mieć więcej miejsca, bo może będziemy musieli założyć dwie skarpety.
  • Obawiamy się „ciasnoty” i ucisku (który w pewnym sensie jest charakterystyczny dla butów narciarskich, szczególnie tych, które poddawane będą personalizacji)

Na co dzień buty nie ograniczają ruchomości stopy tak jak robią to buty narciarskie, więc szukamy tej szerokości w większym rozmiarze.

Konsekwencje wyboru zbyt obszernych butów narciarskich są następujące:

  • Brak kontroli nad sprzętem – jazda w źle dopasowanych, zbyt dużych/szerokich butach narciarskich wiąże się z tym, że sprzęt nie reaguje na nasze ruchy tak jak powinien, reaguje z opóźnieniem. Znacząco ogranicza to precyzję oraz daje wrażenie braku kontroli.
  • Spowolnienie lub zatrzymaniem postępu w doskonaleniu techniki jazdy.
  • Przetarcia i bóle spowodowane poruszaniem się stopy wewnątrz buta narciarskiego.

Pomiar długości stopy w sklepie narciarskim.

Tak więc zaczynamy od pomiaru długości stopy: 

W sklepie zmierzysz długość stopy na specjalnej miarce, najlepiej zrobić to na stojąco, kiedy cały ciężar ciała obciąża stopę, a następnie porównać wynik pomiaru z pomiarem na siedząco.

Często okazuje się, że stopa nieobciążona jest krótsza. Dzieje się tak dlatego, ponieważ łuk stopy przyjmuje naturalny kształt, natomiast pod obciążeniem w większości przypadków spłaszcza się, przez co stopa się wydłuża, zwykle o kilka milimetrów. Na tym etapie warto wiedzieć, że zastosowanie spersonalizowanej wkładki pod stopę, np. footbalance™ która podpiera łuk podłużny zmniejszy jej długość i przede wszystkim właściwie ją ułoży.

Długość butów narciarskich jest najczęściej podawana w skali MONDO, która odpowiada rozmiarom wg poniższej tabeli.

Jak zmierzyć stopę buta narciarskiego w domu?

Najprościej dokonać pomiaru na kartce. Stajemy stopą na kartce papieru A4, następnie zaznaczamy punkt przed najdłuższym palcem i punkt za piętą.  W bardzo podobny sposób można zmierzyć szerokość stopy zaznaczając skrajne punkty przed śródstopiem zgodnie z poniższym rysunkiem:

W butach narciarskich rozróżniamy rozmiary „pełne” i tzw. połówki, np. 26 oraz 26,5.  Rozmiary pełne są węższe, i ciaśniej przytrzymują stopę, z kolei „połówki” są szersze, obszerniejsze zostawiając stopie więcej przestrzeni. Konstrukcyjnie mają identyczną skorupę, różnią się jedynie butem wewnętrznym. Innowacyjne rozwiązanie zostało wprowadzone przez firmę Atomic, która większość modeli produkuje w rozmiarach np. „26/26,5” dodając w zestawie adapter, który redukuje przestrzeń wewnątrz buta. Klienci dzięki temu mają możliwość zmniejszenia lub zwiększenia przestrzeni w bucie narciarskim.

Jeśli ustaliłeś rozmiar, zacznij mierzyć poszczególne modele, tak, aby znaleźć buty idealnie dopasowane na długość, odpowiednio unieruchamiające stopę.

Sprawdź:

Buty narciarskie Atomic

Buty narciarskie Salomon