Close

Jak dobrać kije narciarskie

O funkcji kijów narciarskich pisaliśmy już na naszym blogu. Jeśli chcemy, żeby kije narciarskie nam pomagały podczas jazdy, a nie przeszkadzały, to musimy je odpowiednio dobrać.

Istnieje bardzo prosta i skuteczna metoda doboru długości kijów narciarskich:

    • Obracamy kij do góry grotem,
    • Łapiemy dłonią kij poniżej kółeczka(talerzyka)
    • Sprawdzamy, czy przedramię i ramię tworzą kąt prosty.
!!! Stoimy oczywiście wyprostowani, pomiaru nie powinniśmy wykonywać w butach narciarskich, nie powinniśmy też stawać na nartach, które stawiałyby nas wyżej nad podłożem, gdyż jeździmy zwykle na ugiętych nogach.

Alternatywnie obliczamy długość kijów na podstawie wzrostu.

Alternatywnym popularnym sposobem pomiaru jest obliczenie wartości 70% wzrostu, np. osoba o wzroście 178cm powinna mieć kije  o długości 178x70%, czyli 125cm. W naszej opinii metoda ta nie uwzględnia różnych proporcji ciała przy tym samym wzroście, stąd nie należy do najdokładniejszych. Są jednak sytuacje, kiedy nie mamy możliwości zmierzenia danej osoby przed zakupem i można w takich sytuacjach liczyć w powyższy sposób.

Zaawansowani narciarze powinni metodą prób i błędów szukać optymalnej długości kijów

Jeżeli mamy taką możliwość możemy też testować różne długości kijów. Często bywa tak, że prz bardziej zaawansowanej jeździe która charakteryzuje się niższą pozycją i bardziej agresywnie pochyloną sylwetką w skręcie wybieramy krótsze kije. W sporcie wyczynowym czasami stosuje się różne długości kijów do różnych dyscyplin. Zawodnicy testują i metodą oraz prób i błędów szukają optymalnej dla siebie długości kijów.

Sprawdź nasze kije narciarskie Salomon

Sprawdź nasze kije narciarskie Atomic


Close