Wiązania skiturowe

Skitouring jest opcją na zażycie uroków górskiego krajobrazu i komfortowej jazdy, bez konieczności tłoczenia się na komercyjnym stoku. Jazda przełajowa po prostych bądź bardziej skomplikowanych odcinkach wymaga jednak skompletowania wyposażenia, które zapewni komfort w trakcie jazdy, a przy tym umożliwi połączenie zdobywania szczytów z szybką jazdą w dół zbocza pokrytego świeżym puchem.

Dobierz dla siebie odpowiednie wiązania skiturowe – w naszej ofercie dostępne są modele marek Atomic i Salomon. Ich konstrukcja jest inna niż w przypadku wiązań do nart i obuwia zjazdowego. Przede wszystkim wyróżnia je możliwość zmiany trybu jazdy. Narciarstwo skiturowe to połączenie elementów narciarstwa alpejskiego, jazdy all-mountain oraz wspinaczki, dlatego też jeden komplet wiązań musi być przystosowany do szybkiej zmiany ustawień, dopasowanych do aktualnych potrzeb.

Czym się różnią wiązania skiturowe od zjazdowych

Wiązania skiturowe od wiązań dedykowanych do jazdy zjazdowej odróżnia sposób konstrukcji. Najogólniej mówiąc, wiązania do nart skiturowych łączą w sobie możliwości, jakie daje sprzęt do jazdy przełajowej z cechami niezbędnymi do komfortowej jazdy w stylu freeride. Tego typu wiązania mają do zaoferowania dwa tryby: zjazdowy oraz podejściowy, które działają następująco:

  • w trybie do zjazdu – wiązania umożliwiają  szusowanie w dół zbocza dzięki unieruchomieniu pięty. Wówczas ich działanie jest zbliżone do standardowych modeli, ponieważ mają na celu zapewnić kontrolę nad nartami oraz bezpieczeństwo;
  • w trybie podejściowym – wiązania skiturowe “uwalniają” piętę, co znaczy, że buty wpięte są jedynie w przedni element wiązania. Czemu to służy? Wychodząc pod górę, stopa (w szczególności staw skokowy) potrzebuje mobilności, dlatego też odpowiednie wiązanie umożliwia pozostawienie narty na śniegu i jednoczesne uniesienie pięty. Ruch ciągnie całą nartę naprzód, dzięki czemu zdobycie szczytu staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Przy jeździe zjazdowej konieczne jest zapięcie przedniego i tylnego wiązania, a w przypadku jazdy skiturowej, wymagającej częstych zmian ustawień, w zależności od potrzeb, buty można zamocować jedynie przy pomocy przedniego zatrzasku.

Warto także podkreślić, że wiązanie skiturowe są znacznie lżejsze od standardowych modeli, a to dlatego, aby w czasie wspinaczki nie obciążać niepotrzebnie sylwetki narciarza. Stąd też ich lżejsza, nieco smuklejsza konstrukcja oraz pozbawianie dodatkowych elementów, które mogłyby ciążyć w czasie wspinaczki.

Wiązania skiturowe – sklep Ski Race Center

Wiązania skiturowe sklep nasz oferuje w kilka wariantach i mimo iż konstrukcyjnie nie różnią się między sobą mocno, przed zakupem warto upewnić się, że dany model będzie działał kompatybilnie z danymi nartami oraz obuwiem. W naszej ofercie dostępne są wysokiej klasy wiązania firmowane przez takie marki, jak Atomic oraz Salomon.

Marka Atomic już od wielu lat stara się wychodzić naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując osprzętowanie w atrakcyjnej cenie. Wiązania skiturowe w modelu MNC 13 stanowią wyjątkowy, a zarazem rewolucyjny w swojej kategorii, ponieważ powstały z inspiracji potrzebami narciarzy freestylowych i przełajowych.

W jaki sposób działają? Wystarczy w razie potrzeby wykorzystać specjalny przełącznik zamocowany na boku wiązania, aby móc płynnie dostosować sprzęt do jazdy pod górę (wspinaczki) lub przygotować się do bezpiecznego zjazdu. Co więcej, wiązania będą działać w połączeniu ze wszystkimi, spełniającymi normy modelami butów dostępnymi na rynku – w szczególności modeli Atomic i Salomon, dedykowanych dla odmiany narciarstwa alpejskiego i przełajowego. Dzięki tego typu rozwiązaniom nie trzeba dobierać osobnych elementów. Wszechstronne wiązania skiturowe sprawdzą się równie dobrze w czasie zjazdów poza stokiem, co podczas wielogodzinnych wypraw na górski szlak.

Dostępne na rynku wiązania skiturowe

Na rynku dostępne są wiązania skiturowe w dwóch odsłonach: pionowe oraz pionowo-zjazdowe. W pierwszym przypadku dla zmiany trybu konieczne jest zakrycie zamocowanych na tyle pinów specjalną płytką, której zadaniem jest zapobieganie wpinania się obuwia do nart. W niektórych modelach piny mocujące trzeba usunąć na bok. Nie zwracając jednak uwagi na ich konstrukcję, wszystkie wiązania do skituringu oferują możliwość szybkiego przełączenia z jednego trybu w drugi – co jest kluczowe dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy po nieprzygotowanej trasie.

Odpowiednie wiązania są kluczem do sukcesu przy pokonywaniu bardziej wymagających tras. Skitouring, jazda freestyle czy all-mountain mogą przyjmować ekstremalną formę, ale równie dobrze odnajdą się w nich osoby początkujące, które szukają alternatywy dla jazdy na komercyjnych stokach. Najlepsze wiązania skiturowe sklep Ski Race Center dystrybuuje wprost od sprawdzonych producentów – oferujemy w pełni sprawny, bezpieczny i nowy sprzęt, który pomoże Ci w doskonaleniu umiejętności.

Zobacz też: