Rowery Szosowe

Rowery szosowe, czyli kwintesencja kolarstwa, to dynamicznie rozwijająca się ostatnimi czasy grupa rowerów przeznaczonych do jazdy po asfalcie. Potocznie nazywana kolarka, to sprzęt skonstruowany po to, aby maksymalnie wydajnie pokonywać długie trasy.

Rowery te gwarantują bardzo aerodynamiczną sylwetkę, co minimalizuje opór powietrza podczas jazdy. Są pozbawione amortyzacji, a ich konstrukcja jest prosta. Ma to na celu zapewnienia możliwie najniższej masy roweru. W rowerach szosowych coraz częściej używa się takich materiałów jak włókno węglowe. Zapewnia to odpowiednią sztywność oraz amortyzację drgań.

To świetna propozycja dla tych, którzy pokonują długie, kilkugodzinne trasy oraz jeżdżą w peletonie. Przy wyborze roweru szosowego warto zwrócić szczególną uwagę na komfort i sylwetkę podczas jazdy. Dostępne obecnie rowery szosowe różnią się geometrią. Ich konstrukcja pozwala także na odpowiednie dopasowanie sylwetki przez tak zwany bike fitting.

W rowerach szosowych spotyka się nieco inne grupy osprzętu w porównaniu do ich górskich odpowiedników. Czołowi producenci tacy jak Shimano czy Sram czy też Campagnolo stworzyli specjalne linie produktów przeznaczonych tylko i wyłącznie do rowerów szosowych oraz przełajowych.