Dobieramy narty - jak rozmawiać ze sprzedawcą?

Dobieramy narty - jak rozmawiać ze sprzedawcą?

Kiedy już planujemy się wybrać do sklepu narciarskiego, warto przekazać sprzedawcy konkretne informacje, dzięki którym dobierze nam odpowiedni sprzęt.

Narty

To, że do uprawiania narciarstwa potrzeba nart, jest rzeczą oczywistą, Zawsze aktualną prawdą jest to, że dobre narty to takie, które są właściwie dobrane. Niezależnie od tego, czy już je posiadasz, czy też planujesz zakupić własne deski, czy po prostu wolisz na początku wypożyczyć, aby przekonać się, czy ta dyscyplina jest dla ciebie, zadbaj o to, aby sprzęt został odpowiednio dopasowany do Twojego poziomu, potrzeb i warunków fizycznych.

Specjalistyczny sklep narciarski doradzi jaki sprzęt dobrać.

Odwiedź specjalistyczny sklep lub skontaktuj się z godnym zaufania sprzedawcą, albo poradź się wykwalifikowanego instruktora. Jeśli Twoje narty mają za sobą już ładnych kilka sezonów, zweryfikuj je porównując z aktualnymi modelami. Jeśli okaże się, że nie pozostaje ci nic innego niż wymiana nart na nowe, to w pierwszej kolejności musisz uświadomić sobie jakich nart potrzebujesz.

Co powinien wiedzieć sprzedawca, aby dobrać Twoje narty?

Zanim wybierzesz konkretny model, spróbuj sam lub wspólnie ze sprzedawcą odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:

 Płaskie łatwe stoki, czy oblodzone stromizny?

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym jaką jazdę preferujesz, na jakich stokach jeździsz, szukasz stromych odcinków, aby sprawdzić swoje umiejętności, czy też wolisz swobodnie wycinać łuki na bardziej płaskich partiach?.

 Krótkie skręty, czy długie łuki i większa prędkość?

Czy wolisz prowadzić dłuższe łuki przy większej prędkości, czy też preferujesz dynamiczne ciasne skręty slalomowe. W jakim skręcie czujesz się lepiej, jaki sprawia więcej radości, którego typu skręty przeważają?

 Jeżdżę, bo lubię, czy szukam wyzwań?

Może uwielbiasz „delektować” się jazdą i szukasz sprzętu, który pozwoli Ci w każdych warunkach kontrolować prędkość. Może Twoja technika jest jeszcze mało zaawansowana, ale planujesz włożyć sporo pracy i wkrótce znaleźć się kilka poziomów wyżej.

 Jak sobie radzę?

Wreszcie spróbuj określić poziom swojej jazdy, czy radzisz sobie na najtrudniejszych trasach, czy też preferujesz łagodniejsze stoki, czy jazda po lodzie, na muldach sprawia ci kłopot, czy są to warunki, w których odnajdujesz większe wyzwanie.

 Cięty skręt, czyli czyste łuki wycinane przez krawędź, czy mimo wszystko „kontrolowany”

ześlizg?

Zastanów się, albo zapytaj osób, z którymi spędzasz czas na nartach, czy udaje ci się jeździć skrętem ciętym i wycinać czyste łuki, charakteryzujące współczesną zaawansowaną technikę?

 Czy potrafisz wycinać czyste łuki na stromszych oblodzonych odcinkach?

Jeśli tak, to zastanów się, czy jesteś w stanie utrzymać taki skręt na stromszych odcinkach. A może raczej na trudniejszych aby utrzymać prędkość poruszasz się kontrolowanym ześlizgiem?

 Rzeczywistość, a aspiracje?

Ważne abyś określił jak Twoja jazda wygląda dzisiaj, a jak chciałbyś, żeby wyglądała w niedalekiej przyszłości.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami z wykwalifikowanym sprzedawcą i spróbujcie wspólnie wyznaczyć nowy kierunek Twojego narciarstwa.