Historia marki Salomon

Początki marki Salomon – wszystko zaczęło się od ostrzenia nart i produkcji wiązań

Gdy w 1947r. rodzina Salomonów otworzyła mały zakład produkcyjny piły i oferujący ostrzenie nart nikt nie spodziewał się narodzin tak powszechnie znanej i lubianej marki sportowej Salomon. 

Już 10 lat później nowoczesne wiązania Salomon „le lift” weszły na rynek zmieniając całkowicie jakość narciarstwa, które dotychczas znało tylko system  mocowania nart do butów skórzanymi paskami. Był to przełom dla narciarstwa. Od tej pory Salomon skupił się właśnie na wiązaniach, które z roku na rok zbliżały nas do standardów dzisiejszego wizerunku narciarstwa. Idąc tym tropem producent stał się prekursorem wiązać z automatycznym wypięciem pięty.  

Marka Salomon pojawia się w sporcie wyczynowym

1966 rok to debiut firmowy francuskiego producenta. W tym sezonie markowe wiązania Salomon po raz pierwszy w historii pokazują się na mistrzostwach świata w Portillo w Chile. Po tym wydarzeniu produkcja nabiera tempa a firma stale się rozbudowuje. W 1972 zdobywa powszechne uznanie na całym świecie sprzedając w jednym sezonie swój pierwszy milion wiązań. Z maleńkiej firmy staje się globalnym producentem i rozpoznawalnym znakiem w narciarskim świecie. To dobry etap na kolejny krok w przód. 

Obok wiązań Salomon zaczyna produkować buty narciarskie

Salomon wchodzi na rynek z butami narciarskimi, przewidzianymi pod narty zjazdowe. Pomysł szybko okazuje się trafem w dziesiątkę. Buty marki Salomon skradają serce miłośników narciarstwa na całym świecie i dominuje na rynku szwedzkim i francuskim. Poprzez ambicję i determinacje już w ciągu kilku najbliższych lat marka osiąga sprzedaż na poziomie 250mln Euro i otwiera większą siedzibę w rodzinnym mieście marki Salomon. 

Pierwsze narty Salomon oraz buty trekkingowe

Lata 90te to czas, gdy dzięki zbudowanej opinii i obszernym doświadczeniu w produkcji Salomon decyduje się wprowadzić na rynek swoje pierwsze narty S9000.

Idąc tropem zimowych sukcesów już w 1992r. w zakładach Salomona rusza produkcja letnia. Plan zakłada różne sporty, lecz na start na rynek wychodzi kolekcja butów trekkingowych. Tej samej zimy narty marki Salomon pierwszy raz jadą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville.

Odzież i nowatorska technologia butów narciarskich. Zaczyna się era Amer Sports

W 2001r. Salomon wprowadza na rynek odzieżowy nową technologię Softshell. Już 4 lata później AMER Sports bierze markę Salomon pod swoje skrzydła. Rozwijaja się technologie w świecie bootfitting w tym technologię CustomFit. Już kilka lat później Salomon systemem hike&ride nadaje całkowicie nowe znaczenie „komfortu” w butach narciarskich. 

Marka Salomon dziś

Sprzęt sportowy Salomona zdobywa uznanie wśród mistrzów świata, technologie stale są doskonalone, kolekcje rozwijane. Salomon króluje w wielu rodzajach sportów zimowych przez narciarstwo i snowboard do narciarstwa skiturowego a także zaopatrza środowiska trekkingowe. Od 2016 hasło marki to TIME TO PLAY i w tę myśl promuje wszelkie aktywności outdoorowe rozwijając się w kolejnych dziedzinach. Salomon wspiera podróżników, sportowców, zawodowców i miłośników aktywności fizycznej w terenie. 2018 rok to 18 medali olimpijskich podczas igrzysk zimowych w Korei Południowej. Zdecydowanie jest to kolejny sukces producenta. Kolejnym kierunkiem jest promocja roli kobiet w sportach outdoroowych. 

2019 rok to kolejna rewolucja, która do dziś trwa. Grupa byłych topowych zawodników narciarstwa tworzy ekipę Sons of a Blast w udziałem takich osobistości jak Günther Mader czy Matthias Lanzinger. Sons of a Blast to grupa stworzona pod kątem doskonalenia technologii i produkowania wyjątkowych zaawansowanych modeli nart. Modele z najwyższej półki są sygnaturowane właśnie ich logiem.

Salomon to zdecydownie marka dla każdego pasjonata gór i sportów zimowych.