Jedziesz na dwutygodniowy urlop z zamiarem maksymalnego wykorzystania tras, a już na trzeci dzień ciało odmawia współpracy…Znajome, prawda? Jeśli stronisz od aktywności fizycznej przez cały rok silne zmęczenie po kilku godzinnym szaleństwie na stoku dość szybko daje się we znaki. Nawet jeśli nie masz zacięcia do sportowego stylu życia warto pomyśleć o nadchodzącym wyjeździe przynajmniej miesiąc wcześniej. Oczywiście regularne, nawet rekreacyjne uprawianie sportu przez cały rok już znacząco przekłada się na Twoje możliwości podczas zimowych aktywności.
Dlaczego to tak ważne? Narciarstwo wymaga wytrzymałości i siły. Bez odpowiednio przygotowanego ciała łatwiej o kontuzję, gdyby nasze urlopowe ambicje przekroczyły możliwości. Aktywny odpoczynek – TAK, przeforsowanie się ponad siły – NIE.
Przygotuj się najpóźniej miesiąc przed wyjazdem
Przynajmniej miesiąc przed wyjazdem zacznij ćwiczyć. Nawet 2-3 treningi w tygodniu sprawią, że poczujesz różnicę – więcej mocy i odporności na zmęczenie. Czy ćwiczysz w domu czy na siłowni skup się na wszystkich partiach ciała. Duży nacisk kładziemy oczywiście na mięśnie nóg, ale nie zapominamy też o reszcie. Ważnym jest wzmocnienie mięśni posturalnych i ćwiczenia na niestabilnym podłożu. Pomoże to zapanować lepiej nad nartami i sylwetką w przypadku wjechania na nieidealne powierzchnie trasy, których zdarza się tym więcej im późniejsza pora na stoku. Korzystne będą wszelkie aktywności wzmacniające mięśnie głębokie.
Ćwiczenia, które na pewno warto dołączyć do każdego treningu to przysiady – także z obciążeniem. Na pewno przełoży się to na możliwość utrzymania poprawnej sylwetki na nartach i wykręcenie lepszych wyników.
Narciarstwo angażuje całe ciało dlatego tak istotne jest „rozruszanie” całego aparatu ruchu przed sezonem. Przyzwyczajeni do mocno siedzącego trybu życia nie wykorzystujemy pełni możliwości mobilności naszego ciała.
Przed tak intensywnym wysiłkiem nie możemy zapominać o przygotowaniu naszego ciała pod kątem ruchomości stawów i elastyczności. Do każdego treningu dodajmy ćwiczenia poprawiające zakres ruchów w stawach a na koniec – gdy jesteśmy na pewno dobrze rozgrzani – ćwiczenia rozciągające. Tego typu ćwiczenia są niezwykle ważne w kwestii ograniczenia ryzyka kontuzji.
Po dużym wysiłku
Po intensywnym treningu lub wysiłku dobra formą na wyrównanie napięcia w ciele i ustabilizowanie organizmu jest bieganie – dłuższe odcinki, spokojniejsze tempo. Jeśli mimo przygotowania podczas wyjazdu szybko „łapiesz zakwasy” – zafunduj sobie spacery po powrocie ze stoku. Będzie to wystarczający wysiłek, aby nie przeforsować ciała a doprowadzić do normy zmęczone mięśnie. Tego typu aktywności przyspieszają powrót do równowagi całego organizmu.
Na stoku
Tuż przed rozpoczęciem jazdy zawsze pamiętaj o rozgrzewce. Nawet najlepsze przygotowanie przed sezonem nie zwalnia z rozgrzania ciała bezpośrednio przed dynamicznym wysiłkiem. Poświeć przynajmniej 15 minut na kilka ćwiczeń na rozruszanie i pozwól sobie na spokojniejsze pierwsze zjazdy.
Żyj aktywnie cały rok
Jeśli lubisz aktywność fizyczna i masz w nawyku tak spędzać czas przez cały rok, dobrze poszukać sobie aktywności, które będzie rozwijać całe ciało i wzmagać wytrzymałość.
Dobrymi pod tym względem sportami będzie jazda na rowerze, rolkach/łyżwach, gra w tenisa. Aktywności takie jak joga, pilates itp. – będą z kolei wzmacniały mięśnie posturalne i pomagały osiągnąć prawidłowe zakresu ruchu w stawach, których tak często brakuje przez dominujący siedzący tryb życia. Dobrym ogólnorozwojowym sportem będzie także pływanie – kraul, grzbiet. Aby wyrobić sobie wytrzymałość tlenową potrzebujemy więcej czasu i regularność. Najprostszym sposobem będzie regularne bieganie – najlepiej z uwzględnieniem wskazówek doświadczonych osób