Jednym z najchętniej wybieranych w ostatnim czasie typów nart są deski typu ALL MOUNTAIN. To stosunkowo szeroka grupa nart służących do jazdy po przygotowanej trasie oraz poza nią.
ALL MOUNTAIN nazywamy serię desek, których szerokość w talii jest zwykle większa od NART ALL-AROUND oraz RACE, ale węższa od typowych nart freeride’owych. Uważa się, już że zaczyna się w okolicach 80 mm na odcinku pod butem, a kończy na ok 105mm. Charakterystyczną cechą jest zwykle większy rocker, który oznacza wcześniejsze podniesienie dziobów i pięt nart. Wszystko po to, aby narty te były wydajniejsze w kopnym śniegu, w puchu, w miękkim mokrym podłożu na rozjeżdżone a trasie. trzeba jednak zauważyć, że w większości przypadków rocker nie jest aż tak duży jak w nartach freeride. Wszystko po to, aby utrzymać także odpowiednią wydajność tego typu nart na przygotowanej trasie i oblodzonych „przewianych z świeżego śniegu” odcinkach poza trasą. Tego typu deski często zbudowane są w taki sposób, aby maksymalnie zredukować wagę. Ich wiązania zazwyczaj są osadzone niżej – często rezygnuje się z płyt podnoszących wiązanie. Same narty są mniej sztywne od modeli dedykowanych tylko na trasy, szczególnie na odcinku w okolicach dziobów i pięt, ale sztywniejsze (poprzecznie) od nart freeride’owych przeznaczonych w głęboki puch.
Narty All-mountain vs All-Around
Śledząc podział na kategorie współczesnych nart można napotkać pewną różnorodność w nazewnictwie. Chodzi tutaj przede wszystkim o narty, które z założenia mają być używane na trasach, ale nie są deskami sportowymi grupy RACE. Jedni producenci nazywają je nartami all-around lub on-piste, czy też tzw. resort skis, podczas gdy drudzy wszelkie modele nie będące nartami sportowymi RACE określają mianem, nart All Mountain. Naszym zdaniem charakterystyka jaką określa się narty all mountain jest właściwa dla modeli o szerokości min. 80 mm na odcinku pod butem. Faktyczna uniwersalność dająca dobre właściwości podczas dłuższych wypadów poza trasę osiągana jest po przekroczeniu 90mm.
Charakterystyka nart grupy all-mountain
Grupę all-mountain należy podzielić na dwie podgrupy. Węższe all-mountain, czyli narty przeznaczone na wszystkie warunki panujące na trasie i sporadyczne wyskoki poza wyznaczony szlak. Zwykle osiągają one szerokość do 90 (80 – 90 mm). Część z dostępnych na rynku modeli zapewnia całkiem niezłe trzymanie krawędzi, także na twardym oblodzonym podłożu. Warto czytać opisy i testy tego typu nart ponieważ ich charakterystyka bywa różna. Jest to jednak linia desek, które są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na różne warunki. Decydując się na nie miana pogody podczas wyjazdu niczym Cię nie zaskoczy. Zwykle charakteryzują się pośrednim promieniem skrętu, przynajmniej w popularnych wariantach długości.
Drugą pod grupą są szersze narty all-mountain (szerokośc na odcinku pod butem pow. 90mm), są rzadziej wybierane w naszym kraju, ale cieszą się większą popularnością na zachodzie Europy, czy w Stanach Zjednoczonych. Są to deski, które lepiej sprawdzą się podczas eksplorowania dziewiczych tras otaczających ośrodek narciarski. Może w półmetrowej warstwie puchu radzą sobie gorzej od modeli freeride’owych, jednak nadrabiają na oblodzonych odcinkach i pozwalają cieszyć się freeride’em także po niewielkim opadzie śniegu. Powrót na przygotowane trasy także potrafi pozytywnie zaskoczyć, spora część oferowanych modeli zadziwia pewnością jazdy na przygotowanej trasie. Są dosyć zwrotne i dają pewność prowadzenia na różnym podłożu. Na przygotowanej trasie lepiej sprawdzą się w pośrednim promieniu skrętu i oraz skrętach gigantowych.
Jak dobrać długość tych nart all-mountain
Podczas doboru desek warto pamiętać, że mają rocker na odcinku 10-15% długości. W skrócie oznacza to, że na odcinku 15% dzioby oraz tyły nart są uniesione ponad podłoże, a krawędź przez większość czasu pracuje na krótszym odcinku niż w innych modelach pozbawionych rockera. Dlatego też możemy śmiało pozwolić sobie na dobór nieco dłuższych nart. Węższe narty all-mountain zwykle nadają się do pośredniego typu skrętów i taką charakterystykę osiągają w długościach ok. 170-175 cm. Dlatego też w przeciwieństwie do slalomek warto rozważyć nieco dłuższe warianty. Osoby cięższe, i średnim wzroście mogą szukać wśród wariantów zbliżonych do wzrostu. Flagowe modele szerszych desek all-mountain (>90 mm) często dobiera się ponad nasz wzrost. Tego typu sprzęt częściej będzie używany w kopnym śniegu, a dodatkowa długość doda mu właściwej wyporności. Na trasie, tego typu deski mogą zachowywać się podobnie do średniej klasy gigantek (jest kilka takich modeli na rynku).
Dla kogo narty all mountain?
Grupa ta jest przeznaczona dla osób, które potrzebują pewnego rozwiązania na wszystkie warunki. Narciarz, który nie sprecyzował rodzaju skrętu jakim preferuje jeździć, też doskonale odnajdzie się na tych deskach. Polecamy je przede wszystkim osobom, które zgłaszają problemy na muldach, na miękkim podłożu, rozbitej trasie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać ze stoku cały dzień niezależnie od warunków. Tego typu sprzęt łatwiej skręca w kopnym, ciężkim śniegu. To także świetne uzupełnienie nart sportowych oraz sprzęt, do sytuacyjnych wypadów w nieznane. Półka szerszych nart all-mountain (>95 mm) została stworzona jako alternatywa dla nart free ride’owych używana w warunkach mniejszych opadów. To także przedsionek do prawdziwego freeride u oraz właściwe deski używane w rejonach, gdzie rzadziej spotyka się intensywne opady.
Zobacz: