Narty X-Turn/Cross/Cross turn

Narty X Turn ( Cross Turn ), to stosunkowo młoda grupa, która powstała z połączenia cech nart slalomowych z modelami gigantowymi. Inspiracją dla ich konstruktorów były zawody w slalomie równoległym i specyficzny rodzaj skrętów wykonywanych podczas tych imprez przed zawodników.

Konstrukcja tego typu desek przypomina klasyczne narty RACE, są one zwykle wąskie pod butem i mają mniejszy rocker lub nie mają go wcale (full camber). Wyróżnia je duża sztywność poprzeczna i dynamika. Ich promień skrętu oscyluje w okolicach 15 m, a szerokość pod butem wśród flagowych reprezentantów w tej linii rzadko przekracza 70 mm. Sama budowa także zbliżona jest do „Race’ówek”. Króluje tutaj drewno odpowiednio wzmocnione warstwami tytanalu, układane metodą sandwich. Są one nieco sztywniejsze wzdłużnie od nart gigantowych. Część z nich zaprojektowana została w sposób zbliżony do modeli zawodniczych ( na przykład Salomon S/RACE, czy Atomic Redster X9 RS).

narty crossowe atomic x9

Jak to się przekłada na jazdę?

Deski tego typu są idealne do wycinania skróconych skrętów gigantowych, a sytuacyjnie także zbliżonych do slalomowych. Są zwrotniejsze od nart GS, ale także troszeczkę bardziej nerwowe. Sporo istniejących na rynku modeli crossowych charakteryzuje się większą od gigantek dynamiką przy przejściu ze skrętu. Niektórzy określają je jako stworzone do dłuższych łuków, które pozwalają sytuacyjnie podkręcić – zacieśnić wycinany wiraż, dzięki czemu można w łatwy sposób kontrolować prędkość nie wprowadzając przy tym nart w ześlizg. Narty crossowe mają jeszcze jedną bardzo cenioną cechę. Przez to, że ich radius jest nieco trochę krótszy niż typowy GS, a z drugiej strony są stosunkowo sztywne i stabilne, nie wymagają aż tak dużej precyzji jak ich odpowiedniki wśród nart gigantowych. Dlatego można odnieść wrażenie, że pozwalają na więcej i prowadzą się bardzo pewnie.

Narty cross turn

Jak dobrać długość nart cross turn?

Klasyczną długością tego typu desek jest 175cm, 180 cm. Nadprzeciętna zwrotność nart cross turn sprawia, że nawet osoby niewielkiego wzrostu potrafią całkiem nieźle sobie na nich radzić. Podczas doboru należy pamiętać, że klasyczna charakterystyka tego typu nart właściwa jest dla długości 175 cm. Powyżej 180cm narta upodabnia się do gigantki jednak bardziej w bardziej zwrotnym wydaniu. Deski do 170cm skrętnością przybliżają się do slalomek, ale nie są już tak stabilne jak ich dłuższe odpowiedniki.

Nasza recenzja grupy nart crossowych (Cross Turn)