Stopy są podporą całego naszego ciała. Jeśli fundament się wali – cała góra nie ma szansy być mocna i wydajna. W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia, stosunkowo mało ruchu już od wczesnych lat dzieciństwa powodują, że ok 3/4 społeczeństwa ma pewne wady w budowie stóp. Stopy są krańcowym ogniwem łańcucha kinetycznego, który tworzy nasz szkielet a zatem mają niezwykle istotne przełożenie na możliwości funkcjonalne naszego ciała. Bóle stawów (kolan, bioder, kręgosłupa) oraz bóle mięśniowe podczas lub po dużej aktywności fizycznej nierzadko wynikają właśnie z nieprawidłowego ustawienia stopy – czyli idąc dalej zaburzonego toru ruchu powodującego przeciążenie tkanek. W tym miejscu to co możemy zrobić to wesprzeć stopę nakierowując ją na możliwie prawidłowe ustawienie i biomechanikę ruchu.
Na rynku spotkamy się z dwoma grupami wkładek – sztywnymi i dynamicznymi. Przewagą tych drugich jest to, że stopa cały czas pracuje mimo podparcia a dzięki temu zyskujemy odciążenie bez rozleniwiania struktur więzadłowych i powięzi mięśniowo-stawowych.
Dynamiczne wkładki są więc doskonałym odciążeniem w sporcie i prewencją wielu kontuzji.
Kiedy i dla kogo wkładka dynamiczna?
- Dla narciarzy, kolarzy, biegaczy
- Intensywne uprawianie sportu
- Dla osób po przebytych kontuzjach
- Na co dzień – praca stojąca, dużo czasu w ruchu
- Bóle stawowe (kolana, biodra, staw skokowy, plecy) po wysiłku
- Bole mięśniowe po wysiłku
- Bóle rozścięgna podeszwowego
- Do sportu przy wystających halluxach
- Na co dzień – osoby otyłe
- Na co dzień – kobiety w ciąży
- U dzieci, uprawiających intensywnie sport z tendencją do nieprawidłowego ustawienia stopy/kolan – na czas wzmożonego wysiłku
Wkładki Footbalance
Footbalance to fiński system wkładek dynamicznych – zatem wkładek, które mają wspierać stopę i mobilizować ją do sprawnego działania. Stosowanie takich wkładek poprawi komfort podczas samego uprawiania sportu, a także pozwoli dłużej cieszyć się uprawianą aktywnością w ciągu dnia bez odczuwalnego zmęczenia. Ich główną zaletą jest 100% customizacja – czyli wykonanie wkładki do indywidualnych potrzeb każdej stopy. Przed zrobieniem wkładki stopy są badane na podoskopie, a klient ma szansę na zobaczenie jak stopa pracują aktualnie a co zmieni się po zastosowaniu wkładki. Całość wraz z rozpoznaniem trwa do 30 minut i możemy już korzystać z personalnych wkładek.
Wkładki footbalance są skonstruowane tak aby stabilizować i odciążać stopę w jej prawidłowym ułożeniu. Mają usztywniany tył, który stabilizuje piętę aby nie przesuwała się po wkładce, różnej grubości pianki, dające szansę na dobranie stopnia amortyzacji oraz różne stopnie sprężystości – aby dopasować je do charakteru aktywności w której będzie używana. Patrząc na powyższe – tak właśnie technologia zapewnia komfort i idealne dopasowanie. Dodatkową zaleta customizacji i dynamicznej wkładki jest minimalny czas adaptacji stopy nawet u osób, które wcześniej nie korzystały z wkładek.
Czy częste używanie wkładek osłabia stopę?
W przypadku wkładek dynamicznych stopa pracuje cały czas, a jej podparcie nie pozwala na pogłębianie się istniejących wad – w ten sposób mobilizujemy stopę do większej sprawności funkcjonalnej. Dynamiczne podparcie zachowując możliwość ruchu nie osłabia więc struktur stabilizujących stopę – co ma miejsce w przypadku sztywnych wkładek.
Mam prawidłowo wysklepione stopy – czy warto korzystać z wkładek do butów narciarskich?
Warto. Stopa zbudowana jest z 26 kości połączonych więzadłami i innymi miękkimi strukturami. Nawet jeśli masz prawidłowo wysklepioną stopę to dodatkowe obciążenie sportem i czas spędzony na stoku predysponują do przeciążania a wiec osłabionej kontroli i stabilizacji tych struktur. W tym przypadku wkładka zadziała poprawiając komfort w późniejszych godzinach zabawy oraz zminimalizuje ryzyko kontuzji wynikających z przemęczenia. Co więcej but narciarski jest sztywny, mocno zapięty, bez odpowiedniego podparcie nie jesteśmy wstanie przewidzieć jak zachowuje się w nim stopa przy stale zmieniających się obciążeniach.
Czy można zastosować wkładki u dzieci?
Pytanie budzi kontrowersje. Mimo iż przyjmuje się że dzieci do ok 12 roku życia nie powinny stosować wkładek, aby nie osłabiać ich aparatu więzadłowego są wyjątki od reguły. Jednak w przypadku dużych wysiłków – całodniowe spacery np. w góry, intensywny sport predysponują do dużego przeciążenia tych tkanek. W takim wypadku gdzie dziecko ma już dużą, wysklepioną stopę można zastosować wkładki dynamiczne. Wkładki dynamiczne nie osłabiają struktur więzadłowych, dlatego mogą być stosowane u dzieci, których stopa się nadal rozwija. Zaleca się jednak, aby były tylko wsparciem podczas dużego wysiłku a codziennością tylko na wskazanie lekarza lub fizjoterapeuty.