Jak działa Rocker w nartach?
Żeby łatwiej sobie to wyobrazić należałoby opisać działanie narty podczas skrętu. Zwykle skręt cięty (dawniej często zwany „carwingowym”) rozpoczyna się od odpowiedniego obciążenia dziobów i pochylenia nart „na krawędź”. Jeśli odcinek dziobowy krawędzi „znajdzie” oparcie na śniegu i zacznie się wyginać, to w krótkim momencie spowoduje wygięcie całej narty i deski zaczną kroić łuk, przez co zaczniemy skręcać. Warunkiem koniecznym do takiego rozpoczęcia skrętu jest odpowiednie oparcie podłoża, dzięki któremu dziób narty może się wygiąć. Sytuacja zmienia się znacząco w momencie, w którym jedziemy po miękkim śniegu, który jest bardziej grząski, na którym dzioby nart o klasycznej krzywiźnie nie znajdują wystarczającego oparcia pozwalającego na ich głębsze wygięcie i prawidłowe, szybkie rozpoczęcie skrętu. Takie narty zwykle będą się kopać i „penetrować” podłoże dopóki nie znajdą podparcia w głębszych masach zalegającego śniegu. Nartami, które bez większych problemów rozpoczną skręt w powyższej sytuacji będą modele z tzw. rockerem, czyli deski wygięte na dłuższym odcinku w rejonie dziobów. Fabrycznie ustanowiona krzywizna dziobu tych nart sprawia, że rozpoczynają one skręt od razu pochylone na krawędź, podczas gdy ich „camberowe” odpowiedniki wymagają odpowiedniego oparcia aby osiągnąć taki poziom wygięcia. Dlatego też taka geometria (rocker) stosowana jest w modelach przeznaczonych do jazdy w miękkim podłożu, czyli nartach freeride’owych. Im większy odcinek krzywizny dziobów tym łatwiej będzie na nich skręcać w miękkim śniegu. Z kolei rozpoczęcie łuku na twardym podłożu będzie bardziej anemiczne. Dlatego też typowe narty race stworzone do dynamicznej jazdy na twardym podłożu mają maksymalnie skrócony odcinek wygięcia dziobów, a ich krzywizna jest mocniej wygięta, taka geometria pozwala na zacieśnianie łuku i bardziej dynamiczną jazdę.
Co to jest camber w nartach?
Odwrotnym terminem do rockera jest tzw. camber czyli odcinek nart fabrycznie wygiętych w przeciwnym kierunku do dziobów ( dzięki któremu obszar pod butem jest podniesiony względem dziobów i pięt, dawniej zwany holem). Camberem określa się także odcinek nart, które obciążone dotykają podłoża (czyli cała jej długość poza wystającymi dziobami i tyłami)
Jak opisuje się boczną geometrię nart (camber oraz rocker)?
Producenci nart określają geometrię boczną (w płaszczyźnie strzałkowej jako proporcję rockera do cambera. Firma Atomic oznacza ją procentowo np. 5/95 (5% długości stanowi rocker w części dziobowej, 95% to camber), 10/85/5 (gdzie 10%długości stanowi rocker w odcinku dziobowym, 85% camber środkowego odcinka, a 5% rocker piętek nart) itd.
Dlatego w linii modelowej czołowych producentów można zaobserwać narty:
- Grupy race z maksymalnie wydłużonym odcinkiem cambera, o dziobach mocno zaokrąglonych na krótkim odcinku. (bez rockera, rocker pojawia się sytuacyjnie wśród niektórych producentów i znajduje się na krótszym odcinku)
- Narty allaround i węższe narty all mountain o rockerze przednim sięgającym do 15% oraz tylnym do 5%
- Narty szersze all mountain oraz freeride których rocker przedni I tylny osiąga nawet 30% długości.
Poznaj wszystkie modele nart dostępne w naszym sklepie: