Jak ważna jest rama rowerowa – przegląd najważniejszych cech na przykładzie ram w modelach rowerów Giant.

Ramy rowerowe Giant

Rama roweru, czyli najważniejszy element. Geometria ramy, oraz wynikająca pośrednio z niej sztywność mają duży wpływ na zachowanie naszego roweru w terenie.  Dodatkowo zastosowane rozwiązania technologicznie znacznie redukują wagę, a także determinują rozwiązania w układzie napędowym. Nowoczesne rowery górskie, szosowe, a także trekkingowe i ostatnio również miejskie mają cieniowane hydroformowane ramy o obniżonej wadze i poprawionej sztywności w kluczowych konstrukcyjnie punktach. Również od rowerowej ramy uzależniona jest możliwość zastosowania konkretnego mechanizmu suportu. Przykładowo firma Giant stosuje w swoich modelach sportowo rekreacyjnych Giant Talon ramy przystosowane do zewnętrznych misek (HollowtechII)  oraz standardowych cardrige’ów, natomiast w już w wyższych karbonowych modelach XTC, czy w pełni zawieszonych rowerach XC – Giant Anthem oferuje ramy z szerszą mufą suportu, w której mocuje mechanizm Press Fit. W ramach rowerowych warto również zwracać uwagę na takie elementy jak stery, coraz częściej producenci stosują szersze mufy sterowe, takie jak np. overdrive w modelach Giant. Dają one jeszcze większą stabilność podczas jazdy. Warto też zwrócić uwagę na stosowane osie. Coraz częściej stosowana jest sztywna oś 12, 15 mm, która zwiększa precyzję i sprawia, że rower zachowuje się znacznie lepiej podczas większych obciążeń na zakrętach i podczas ostrzego hamowania.

pancerze Giant

Rower karbonowy, czy aluminiowy?

Konstrukcja ramy to jedno, natomiast bardzo wiele zmienia rodzaj materiału, z którego zbudowana jest rama rowerowa. Modele karbonowe, np. Giant XTC Advanced, są w porównaniu do ich aluminiowych odpowiedników (Giant Talon i Giant Fathom) lżejsze oraz sztywniejsze. Z drugiej strony ram z kompozytów węglowych dużo lepiej wytłumiają drgania, co jest szczególnie istotne w rowerach szosowych (Giant TCR oraz Giant Propel). Uważamy jednak, że wybór rodzaju ramy jest dosyć kluczowy, warto go rozważyć, jednak należy pamiętać, że ramy kompozytowe są znacznie droższe. Producenci dosyć często proponują rowery z ramą kompozytową za stosunkowo niewielką cenę, jednak w tym wypadku często wiąże się to z zastosowaniem tańszych komponentów napędu. W takich wypadkach warto rozważyć lepiej wyposażone modele aluminiowe.

Aluminium Aluxx SLR firmy Giant

To nowatorski technologicznie stop aluminium 6011A, który gwarantuje świetny stosunek masy do sztywności. Nazwa ALUXX SLR dotyczy też standardu obróbki ram rowerów iIant. Zastosowany stop pozwala na produkcję jeszcze 20% lżejszych elementów przy zachowaniu wysokich parametrów. Zaawansowany kształt ram rowerów Giant został uzyskany poprzez tzw. FluidFormin oraz zaawansowane techniki cienkich gładkich spawów.

dupport Giant PRESS FIT

Sprawdź również:

rowery miejskie

rowery trekkingowe

rowery szosowe

rowery crossowe

rowery górskie