Kobieta na nartach – jak dobrać odpowiednie narty damskie?

Dobieramy narty damskie, zastanówmy się więc czego potrzebujemy.

Pierwsza kwestią, którą powinniśmy ustalić zanim wybierzemy się do sklepu. Pisaliśmy w jednym z naszych artykułów opisywaliśmy jak rozmawiać ze sprzedawcą i jakie pytania należy sobie zadać przy doborze nart , aby w sposób właściwy przedstawić nasze oczekiwania. Mówiąc krótko musimy ustalić jak sobie radzimy. Warto skonsultować się z osobami, które nas widziały na stoku (może to być instruktor, dobrze jeżdżący znajomy etc.) Zastanawiamy się przy tym jak rzeczywiście wygląda nasz poziom. Jak radzimy sobie na łatwiejszych, dobrze przygotowanych stokach, jak na trudniejszych oblodzonych, czy też „omuldzonych” trasach. Obecnie narty damskie przystosowane są do różnych etapów zaawansowania i dobre dopasowanie jest kluczowe. Zastanawiamy się jaki rodzaj skrętu preferujemy, czy są to dłuższe łuki z większą prędkością, czy krótsze, ciaśniejsze slalomowe skręty. Wreszcie uświadamiamy sobie czego oczekujemy i na jakim poziomie chcemy być za rok, dwa lata. To dosyć istotne, ponieważ wybierając nieco bardziej zaawansowany, ale też dopasowany do umiejętności damski model nart można przyspieszyć rozwój techniki. Wreszcie odpowiadamy sobie na pytanie, czy faktycznie chcemy głównie rozwijać swoją technikę i przełamywać kolejne bariery, czy też najbardziej cenimy sobie pełną kontrolę i jeździmy dla czystej przyjemności podziwiając widoki.

Czym kierować się przy doborze nart damskich?

Poszukując odpowiednich modeli dla siebie warto wiedzieć na jakie parametry warto zwracać uwagę:

Promień skrętu w nartach dla kobiet

Radius to promień taliowania nart, krótszy oznacza narty bardziej skrętne, które dają wrażenie większej kontroli, ponieważ pozwalają w krótkim czasie szybko zmienić kierunek, zecieśnić skręt itd. Z drugiej strony przy większych prędkościach narty z krótkim promieniem zachowują się bardziej nerwowo. W sytuacji, w której preferujemy jazdę nieco dłuższym łukiem, i rozwijamy nieco większą prędkość lepiej będziemy się czuć na nartach z większym promieniem, ponieważ będzie stabilnie. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków radius w nartach damskich przyjmuje względnie niskie wartości, dopiero w najwyższych modelach pojawiają się promienie bliższe promieniom nart gigantowych, ale jeszcze nie gigantowe.

Długość damskich nart

W ogólnym skrócie dłuższe narty dla kobiet będą stabilniejsze, z kolei krótkie będą bardziej skrętne. W naszym sklepie narciarskim w Pruszkowie obserwujemy tendencję zgodnie z którą większość kobiet dosyć zachowawczo poszukuje nart krótszych. Wynika to z dużej popularności krótszych modeli przed dziesięcioma laty, kiedy to rynek przeżywał rewolucję carvingową. Dobór zbyt krótkich nart często sprawia, że jeździmy zbyt zachowawczo, ponieważ z jednej strony nie rozpędzamy się, gdyż narty są niezbyt stabilne przy większych prędkościach, z drugiej strony nie „dążą” do ciętego carvingowego skrętu tak jak ich dłuższe odpowiedniki. Dodatkowo obecnie większość modeli ma tzw. rocker, przez co ich efektywna długość krawędzi, która faktycznie „pracuje” na śniegu jest krótsza niż przed laty, kiedy nie stosowano „rockera”. Odpowiednio długa narta dając stabilne oparcie na krawędzi ułatwia wykonywanie tego typu skrętów. Istotną kwestią dotyczącą wyboru długości, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych modeli są skręty jakie preferujemy. Kobiety, które preferują większą prędkość w ślad za większym promieniem powinny wybierać dłuższe narty, z kolei panie, które preferują krótszy skręt, bardziej slalomowy styl wybiorą narty krótsze.

Geometria, profil boczny, rocker w nartach dla kobiet

Ważną rzeczą w przypadku modeli damskich jest róznież ich profil boczny, którego dotyczy popularny w ostatnich latach termin rocker. Rocker to zwiększone wygięcie dziobów i tyłów nart, które w dosyć znacznym stopniu odpowiada za ich uniwersalność rozumianą jako łatwość prowadzenia w różnych warunkach. Narty z większym rockerem będą lepiej się „zachowywać” na miękkim podłożu, czyli ułatwią jazdę na muldach i bardziej zużytej trasie, także na mokrym śniegu. Narty damskie z tzw. piste rockerem (np. Atomic Cloud Nine) lub carve rockerem (np. Salomon W-MAX 12) będą bardziej wszechstronne w różnych warunkach na trasie, modele z głębszym rockerem, tzw. all mountain rockerem będą jeszcze lepiej sobie radzić na miękkim podłożu, np. model Atomic Vantage W. Często wraz z większym rockerem producenci zwiększają szerokość narty pod butem co zwiększa wydajność w puchu i na miękkim podłożu.

Sztywność nart damskich

Narty damskie często w katalogach producentów usystematyzowane są wg sztywności. Np. linia Atomic Cloud. Sztywniejsze modele będą znacznie lepiej utrzymywały nas w skręcie na krawędzi modele bardziej miękkie dadzą większą kontrolę początkującym i średnio jeżdżącym narciarzom, pozwolą na łatwiejsze sytuacyjne wyhamowanie, zmianę kierunku, jednak nie będą tak wydajne przy bardziej dynamicznej jeździe, a na lodzie nie zapewnią wystarczającego oparcia dobrym narciarkom. 

PRZYKŁADOWE DAMSKIE MODELE NART DOPASOWANE DO POSZCZEGÓLNYCH POZIOMÓW TECHNIKI JAZDY

#Podstawowe modele damskie dla początkujących

Poziom podastawowy, początkujący, – kobieta, która zaczyna swoją przygodę z nartami lub narciarka, która preferuje zdecydowanie zachowawczą jazdę.

  • Narty Atomic BALANZE + LITHIUM 10

Model niezbyt sztywny, z tzw. kształtem V-Shape, który przez swoją budowę ułatwi prowadzenie narty, da większą kontrolę osobie, która uczy się i z racji nauki wykonuje jeszcze sporo błędnych ruchów, których wyższe sztywniejsze modele nie wybaczają. Narty Atomic Balanze są lekkie, przystosowane do bezstresowego poruszania się po łatwiejszych trasach.

#Narty damskie dla średnio zaawansowanych

Kobiety jeżdżące na nartach na poziomie średniozaawansowany, osoby, które chcą rozwijać swoją technikę. Panie, które poszukują sprzętu, który zapewni kontrolę na trudniejszych stokach, dając umiarkowaną dynamikę. Kobiety, które jeżdżą zbyt długo na podstawowym sprzęcie, co blokuje rozwój umiejętności narciarskich.

Jeden z ciekawszych modeli półki średniej w tym roku wyposażony w rdzeń drewniany, co sprawiło, że narty te stały się jeszcze bardziej rozwojowe, gdyż dają lepsze oparcie na krawędzi przy bardziej dynamicznej jeździe zapewnią też „trzymanie” na lodzie. Narty damskie, które z jednej strony nie należą do bardzo wymagających modeli, z drugiej pozwalają w znacznym stopniu rozwinąć technikę.

  • S/max W 8
  • narty Völkl Flair
  • Head – przyklad

#Najbardziej zaawansowane modele nart dla kobiet

Zaawansowane narciarki, które rozglądają się za modelami unisex, aby znaleźć model, który pozwoli na dynamiczną jazdę i da świetne oparcie na krawędzi. Kobiety, które preferują sportowy styl i lubią większą prędkość.

  • narty Atomic Cloud 12

Absolutnie najbardziej wymagający model nart damskich przeznaczonych na trasę jaki znajdą Państwo w naszym sklepie w Pruszkowie pod Warszawą. Bardzo reaktywne, dynamiczne przejście ze skrętu w skręt, radykalne rozpoczęcie i duża moc podczas wykończenia łuku dzięki technologii servotec oraz geometrii active camber. Bardzo wymagający model damski, który ustępuje jedynie modelom zawodniczym – świetna propozycja dla wymagających pań oraz tych narciarek, które chcą wskoczyć na poziom ekspercki.

  • S/max W Blast
  • Head – przyklad
  • narty Völkl Flair SC Carbon

Sprawdź wszystkie narty Atomic dostępne w ofercie!