Komfort termiczny na stoku możemy uzyskać tylko przez prawidłowo dobraną odzież, która zapewni nam odpowiednią temperaturę ciała poprzez odprowadzanie wilgoci, ogrzewania i cyrkulację powietrza w czasie uprawianej dyscypliny. Odzież termiczna jest jak druga skóra. Ma chronić ciało przed wychłodzeniem i pozbywać się całego wytwarzanego podczas wysiłku potu. Mokra skóra wystawiona na ekspozycję niskich temperatur będzie znacząco się wychładzać ze szkodą dla ogólnej kondycji organizmu. Idealna odzież to ta, która maksymalnie utrzymuje ciało w fizjologicznej temperaturze mimo ekspozycji na zimno. Taką odzieżą chwali się X-Bionic i faktycznie jest to odzież z najwyższej półki. Podstawowymi elementami odzieży termicznej używanej zimą są bluzki z długim rękawem i termiczne spodnie krojem zbliżone do leginsów/kalesonów oraz skarpety termiczne. W ofertach producentów znajdziemy też termiczne czapki, kominy, kominiarki a także bieliznę.
Koszulki,spodnie i skarpety termiczne
Koszulki z zimowych kolekcji zazwyczaj są dostępne z długim rękawem, rzadziej z krótkim. Spodnie w wersji za kolana lub do kostek. Tego typu odzież musi ściśle przylegać do ciała, dlatego nie zastanawiaj się jak w tym wyglądasz. To odzież techniczna – od wyglądania są zewnętrzne warstwy.
Większość producentów ma kilka modeli odzieży termicznej zimowej o różnych rozwiązaniach technologicznych. Zazwyczaj będziesz miał do wyboru:
- podstawową propozycję, która sprawdzi się w cieplejsze dni lub dla zimnolubnych narciarzy (np. INVENT X-Bionic)
- modele dla poszukujących ciepła (np. APANI X-Bionic, RADIACTOR X-Bionic, skarpety HELIXX GOLD i modele z merinowool)
- modele dla osób dynamicznie uprawiających sport (np. ENERGY ACUMULATOR X-Bionic)
Ile kupić, jak dbać?
Na tygodniowy urlop warto wziąć dla wygody 2 komplety odzieży i przynajmniej 2 pary skarpet. Odzieży tego typu staramy się nie prać po każdym użyciu a najwyżej co kilka dni. Odpowiednio suszona i wietrzona nie powinna przyjmować zbytnio przykrych zapachów. Odzież pierzemy w specjalnych środkach do czyszczenia odzieży termicznej – zwykłe proszkami zatkają pory w strukturze materiału i odzież straci wiele ze swoich właściwości.
Czy to duża inwestycja?
Najlepsza kurtka i bluza nie zapewni Ci komfortu cieplnego jeśli pierwsza warstwa będzie kumulowała w sobie wilgoć. Koszt odzieży w zależności od marki to średnio 200-500 zł za jedną część. Znajdziemy oczywiście tańsze rozwiązania niż 200zł, ale zazwyczaj nie są one na tyle wydajne, aby zapewnić nam 100% założeń idealnej odzieży termicznej. Jeśli jesteś zaangażowany w aktywności zimowe – w 1 komplet z górnej półki warto zainwestować. Tak samo w dobre skarpety.