Bielizna narciarska a komfort – jak wpływa na naszą swobodę w praktyce?

termoaktywna bielizna narciarska

Wyprawa na stok wymaga odpowiedniego osprzętu – to jasne. Najważniejsze elementy wyposażenia, jak narty, odzież, obuwie i ochraniacze to baza, bez której ani rusz. Warto jednak pamiętać, że gruntowne przygotowanie do jazdy zaczyna się jednak już od spodnich warstw odzieży.

Bielizna narciarska jest skonstruowana w taki sposób, aby w czasie jazdy zapewnić pełnię wygody, komfort termiczny oraz bezpieczeństwo. Oto kilka jej najważniejszych zalet, które z pewnością przekonają do porzucenia zwykłego podkoszulka na rzecz nowoczesnej odzieży termoaktywnej.

Bielizna termoaktywna narciarska – czym się wyróżnia

Bielizna termoaktywna narciarska tworzona jest z nowoczesnych materiałów funkcyjnych, dzięki czemu właśnie może tak dobrze chronić i ogrzewać ciało w trakcie jazdy. Nie sztuka ubrać się za ciepło – kilka cienkich warstw oraz gruby sweter nie zapewnią jednak takiego komfortu, jak wysokiej jakości odzież sportowa.

Materiały funkcyjne powstają najczęściej z połączenia włókien naturalnych z syntetycznymi. W przypadku odzieży narciarskiej najlepszym materiałem okazuje się wełna – szczególnie ta pozyskiwana z owiec merynosów. Wełniana bielizna narciarska zapewnia:

  • komfort termiczny – grzeje gdy jest chłodno i jest odpowiednio przewiewna, dzięki czemu skóra może “oddychać”;
  • absorbowanie i szybkie odprowadzanie wilgoci;
  • niesamowitą miękkość – nowoczesne materiały nie podrażniają skóry i są przyjemne w dotyku;
  • właściwości antybakteryjne – naturalnie właściwe wełnie, dzięki czemu wykonane z niej ubrania nie przesiąkają nieprzyjemnymi zapachami;
  • trwałość – wełna jest wytrzymała, a dzięki dodatkowi syntetycznych włókien dobrze znosi intensywną eksploatację i częste pranie.
termoaktywna bielizna na narty damska i męska

Bielizna narciarska damska oraz męska – idealne dopasowanie

Aby bielizna termoaktywna odpowiednio chroniła ciało, musi być do niego odpowiednio dopasowana. Marszczący się materiał czy za mała, rolująca się odzież, nie zapewnią komfortu podczas wielogodzinnej zabawy na stoku.

Standardowo bielizna narciarska męska dopasowana jest swoim krojem do budowy ciała panów, a rozmiarówka oferuje dłuższe rękawy i nogawki legginsów oraz odpowiednią szerokość w ramionach. Bielizna narciarska damska także jest odpowiednio profilowana, aby odpowiednio dopasować się do krzywizn ciała.

Dobre dopasowanie do kluczowa kwestia w przypadku narciarskiej bielizny, ponieważ dzięki niemu można mieć pewność, że wszystkie strefy wentylacyjne oraz wzmocnienia znajdą się we właściwym miejscu, a co za tym idzie – chronią użytkownika przed wychłodzeniem, przegrzaniem oraz nieprzyjemnymi otarciami.