Narty slalomowe

To rodzaj najbardziej zwrotnych nart, stworzonych do krótkich skrętów. Zachwycają swoją zwrotnością i szybką reakcją, umożliwiają bardzo ciasne skręty, a jazda carvingowa możliwa jest nawet przy mniejszych prędkościach\

Konstrukcja nart slalomowych

Deski do slalomu są dosyć krótkie i charakteryzują się krótkim promieniem, czyli są mocno wcięte w talii.  Zwykle oscyluje on w okolicach 11-13m. Są zwykle zbudowane tak, aby osiągać pełną wydajność na przygotowanej trasie. Ich sportową charakterystykę gwarantuje mniejsza szerokość pod butem i znaczna sztywność dająca dobre trzymanie, ale także dynamikę.  Konstruktorzy w tego typu sprzętu znacznie ograniczają rocker, lub całkowicie go pomijają.

Charakterystyka nart slalomowych.

Slalomki to maszyny do skręcania. Są idealne do wycinania ciasnych, mocno zaokrąglonych, „ciasnych” łuków. Są świetne do zabawy i pozwalają na błyskawiczną zmianę kierunku. Dosyć łatwo opanowuje się na nich technikę jazdy skrętem ciętym (carvingowym), dlatego są często polecane przez instruktorów. Zostały stworzone do wycinania dynamicznych krótkich łuków, oddają dużo energii, ale potrafią też mocno zmęczyć. Ich łatwość prowadzenia nie oznacza jednak, że pogardzi nimi zaawansowany narciarz – wręcz przeciwnie. Umiejętność prowadzenia czystych, agresywnych skrętów na stromszych odcinkach to ogromne wyzwanie, wymagające potężnej kondycji i umiejętności. W dłuższym skręcie nie wycinają już łuków tak gładko jak np. dłuższe narty cross turn, czy oczywiście gigantki. Potrafią wpadać w wibracje, a dłuższy wiraż nie jest już tak czysto „krojony” przez co narty rozpędzają się wolniej. Przy większych prędkościach samo oparcie przestaje być takie pewne. Są przeznaczone głownie na przygotowane trasy i wymagają twardszego podłoża. Oczywiście ze względu na swoją zwrotność mogą sytuacyjnie nieźle sobie radzić między twardymi muldami, ale w miękkim śniegu są mniej wydajne od szerszych nart np. All Mountain.

Jaką długość nart slalomowych wybrać?

Tego typu narty oferowane są w długościach od 150cm do ok 170cm, przy czym najczęściej wybierane są modele 155cm oraz 165 cm. W takich nartach ścigają się też zawodnicy m.in. Pucharu Świata (155cm+ Kobiety 165cm+ mężczyźni). Wyższym i cięższym panom zdecydowanie polecamy rozmiar 165cm, który odzwierciedla pełną charakterystykę tego typu nart, alternatywą może być „przedłużona” narta slalomowa – o długości ok 170cm, która jest nieco stabilniejsza w pośrednich łukach, ale traci już nieco ze swojej zwrotności. Lżejsi narciarze o wzroście poniżej 1,8m mogą rozważyć krótsze warianty długości – 160cm, czy 155cm. Te ostatnie bardzo często wybierane są przez zaawansowane narciarki, którym typowo damskie narty nie wystarczają i poszukują wysokich modeli nart slalomowych unisex.

Narty slalomowe – podsumowanie

PodsumowaniePodsumowując, narty slalomowe to gwarancja świetnej zabawy, są dosyć ukierunkowane, ich zwrotność sprawia, że są dosyć przyjazne, ale na pewno potrafią być także dużym wyzwaniem nawet dla zaawansowanych narciarzy.

Nasz materiał dot. grupy nart slalomowych