Narty freeride’owe

Narty freeski to sprzęt dla miłośników jazdy poza trasą. Są zbudowane w taki sposób, aby w miękkim śniegu, kopnych żlebach, zapewnić szybką reakcję i odpowiednią wyporność. To grupa bezkompromisowych desek, które maksimum swoich możliwości zaprezentują w świeżym puchu. Są też zwykle grupą najszerszych nart w katalogu danego producenta.

Konstrukcja nart freeride’owych

Deski do jazdy poza trasą charakteryzują się przede wszystkim dużą szerokością i ciekawym profilem bocznym. Rocker, czyli podniesienie dziobów i pięt jest w tego typu nartach bardzo wyraźny i poprowadzony na długim odcinku. Zwykle tego typu deski wykonane są z lżejszych materiałów i są one dodatkowo konstrukcyjnie odchudzone. Dzioby i pięty charakteryzują się dużą elastycznością, a wiązania ustawione są maksymalnie nisko po to, by lepiej wyczuć krawędź. Często stosowane są tutaj w wykładki uelastyczniające, które zmniejszają drgania. 

narty freeski freeride

Charakterystyka

Narty do freeride są przede wszystkim bardzo wyporne w miękkim i luźnym puchu. Utrzymują się na powierzchni w warunkach, w których ich węższe odpowiedniki zapadają się. Profil boczny narty, czyli duży rocker sprawia, że postawione na krawędź od razu zaczynają skręcać w miękkim puchu. Dzięki elastyczności wzdłużnej stają się bardzo zwrotne, przez co łatwo jest nimi manewrować w lesie. Ich elastyczność, sprawia, że wyginają się nawet w bardziej miękkim luźnym podłożu, co z kolei pozwala wykonywać ciaśniejsze skręty i szybko zmieniać kierunek. W tzw. powder days, czyli w dni poprzedzone dużymi opadami świeżego śniegu radzą sobie znacznie lepiej w porównaniu do bardziej uniwersalnych nart all-mountain.  Ich najstarsze modele przeznaczone są głównie do głębokiego świeżego śniegu. W warunkach skromniejszych opadów w wypadku napotkania twardszego podłoża poza trasą, zaczynają zachowywać się nerwowo i dają już tak dobrego oparcia, ale trzeba pamiętać, że to typowy sprzęt w puch.

Dla kogo narty freeridowe?

To przede wszystkim wszystkim sprzęt dla osób, które widzą się poza trasą i mają już pewne doświadczenie w jeździe w terenie. Warto dodać, że decydując się na szersze narty freeride’owe zakładamy, że będziemy jeździć w ekstremalnych warunkach. Do tego warto byłoby wyposażyć się w niezbędny sprzęt, który pozwoli przetrwać krytyczne sytuacje, takich jak zejście lawiny. Narty freeride’owe polecamy osobom, które mają możliwość wyjazdów w miejsca, które charakteryzują się dużymi opadami śniegu. W naszych warunkach często są używane na przemian z nieco węższy mi nartami all-mountain, które w ostatnich latach są dosyć często używane w Europie ze względu na mniej obfite opady śniegu.

freeride