Jak dobrać kije narciarskie – jak dopasować ich długość

Wbrew częstej opinii kije narciarskie to nie tylko wsparcie dające poczucie równowagi ułatwiające naukę jazdy na nartach, ale istotny element wyposażenia wykorzystywany na każdym poziomie zaawansowania. Wiec jeśli się na poważnie jeździć to zdecydowanie z kijami.  Tylko w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem możemy z kijów zrezygnować lub wykorzystywać je do wybranych ćwiczeń z instruktorem. Oczywiście – niegdyś popularny w Polsce, zakładał także jadę bez kijów. Jazda polegała na głębokich wychyleniach w skręcie i mocnym podkręcaniu łuków na stosunkowo krótkich nartach. Ten styl w porównaniu z agresywną jazdą sportową okazał się mniej wydajny i został wyparty przez dynamiczną jazdę z kijami.

Co dają kije narciarskie?

Kije narciarskie mają pomóc zachować równowagę i podświadomie lepiej zorientować się w przestrzeni w aktualnym położeniu w skręcie. W przypadku jazdy agresywnej, sportowej wbicie kija bywa kluczowe podczas rozpoczynania skrętu. Co więcej – pozwalają się odpychać i nadają rytm podczas jazdy.

kije narciarskie

Jak dobrać długość kijów narciarskich?

kije narciarskie

Prostym, ale dosyć ograniczonym sposobem dopasowania długości polega na obliczeniu jej z wzrostu, mnożymy  wzrost razy współczynnik 0,7 i otrzymujemy przybliżoną wartość. Jest to jednak pomiar mocno nieprecyzyjny, gdyż różne proporcje ciała dwóch osób o tym samym wzroście sprawią, że będą one korzystać z dwóch innych długości kijów. Może być uzasadniony w sytuacji, w której musimy zakupić kije bez obecności osoby, która docelowo będzie ich używać lub podczas zakupów przez internet.

Alternatywnym sposobem jest przymiarka – pomiaru dokonujemy w codziennych butach mających płaską podeszwę. Odwracamy kije do góry i chwytamy pod talerzykiem. Ułożenie ręki przy kiju opartym w ten sposób powinno być bliskie 90˚. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni długości należy rozważyć jeszcze kwestia charakteru naszej jazdy. Przy jeździe bardziej zaawansowanej nieco krótsze kije narciarskie pomogą uzyskać bardziej agresywną sylwetkę. Odnośnie jazdy sportowej raczej dążymy do jazdy w kijach podobnej długości, jednak jeśli wyniknie taka potrzeba, to do jazdy gigantowej wybierzemy kije odrobinę dłuższe, do slalomu minimalnie krótsze.

Materiał – aluminium i carbon

Na rynku spotkamy się zwykle z kijami narciarskimi wykonanymi z aluminium oraz z kijami carbonowymi. Najpopularniejszym tworzywem jest aluminium, są tańsze i stosunkowo odporne na uderzenia, ale są nieco cięższe i trudno przeciąć takie kije najeżdżając na nie krawędzią nart. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kije carbonowe. Dla osób poszukujących lżejszej wagi i amortyzacji lepszym wyborem będą kijki narciarskie wykonane z włókien węglowych – mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Są dosyć odporne na złamania, przede wszystkim trwale się nie wyginają, łatwiej jednak przeciąć je krawędziami niż ich odpowiedniki aluminiowe. Cena kijów carbonowych jest jednak wyższa.

kije do jazdy sportowej

Kije do jazdy sportowej

SLALOM Gigant – mogą mieć prosty lub  wygięty kształt, który co pozwalają osiągnąć aerodynamiczna sylwetkę. Muszą mieć kielichowate talerzyki, ponieważ podczas mijania bramek, standardowe można łatwo zerwać i zgubić.

SLALOM – Musza być kompatybilne z gardą. W górnej połowie jeśli są carbonowe powinny mieć osłonkę np.  gumową lub aluminiową, która chroni carbonowy rdzeń od uderzeń.