Rowery szosowe – dla profesjonalistów, ale nie tylko

Konstrukcja

 

Rower szosowy już na pierwszy rzut oka będzie znacząco różnił się od roweru górskiego. Tym, co go różni są koła, które mają większą średnicę, a opony są znacznie cieńsze, co ma bezpośrednie przełożenie na szybkość poruszania się. Opony rowerów szosowych nie potrzebują dodatkowego bieżnika, aby mieć lepszą przyczepność do drogi. Opony mogą występować w dwóch wariantach: drutowym lub kewlarowym (zwijanym). Te ostatnie są lżejsze od drutowych, ale znacznie droższe. Można zdecydować się na trudne w zmianie opony bezdętkowe, ale dla początkującego kolarza w zupełności wystarczające będą te klasyczne, wymagające obecności dętki.

 

Innym charakterystycznym elementem jest kierownica, potocznie nazywana „barankiem”. Jest ona zagięta i umożliwia rowerzyście zajęcie bardziej aerodynamicznej, pochylonej. Z tego samego powodu siodełko jest położone znacznie wyżej. Oprócz tego powinno być ono wąskie, wypełnione żelem i pokryte naturalną skórą. Niektóre z nich posiadają także otwory wentylacyjne. Właściwie dobrane siodełko pozwala na poprawne rozłożenie ciężaru ciała i utrzymanie pochylonej do przodu pozycji.

 

Rowery szosowe są znacznie lżejsze niż inne rowery, ponieważ obecnie ich ramy wykonywane są najczęściej z aluminium lub karbonu. Dzięki temu materiałowi można zachować odpowiednią wytrzymałość i sztywność roweru przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej wagi. Przerzutki zmienia się przy pomocy klamkomanetek.  Nie wymaga to odrywania rąk od kierownicy w trakcie jazdy. Obecnym trendem jest stosowanie w tych rowerach hamulców tarczowych. Umożliwiają one lepsze hamowanie w deszczu i błocie. Ponadto w tego typu modelach znajdują się pedały zatrzaskowe. Umożliwiają wpięcie buta do pedału, przez co zapobiegają zsunięciu się nogi i utrzymują ją w zdrowej dla kolarza pozycji. Dzięki temu możliwe jest lepsze przeniesienie siły z nogi na korbę. W przypadku gdy pedał roweru jest sztywno połączony z nogą kolarza, możliwe jest napędzanie naszego jednośladu, nie tylko naciskając, ale też ciągnąc pedały do góry. W efekcie umożliwia to zaangażowanie większej ilości grup mięśni oraz ułatwia osiąganie i utrzymywanie znacznych prędkości jazdy.

Rowery szosowe Giant

Rowery szosowe Giant to sprzęt wykonany z należytą starannością i z dbałością o każdy szczegół. Giant jest jednym z liderów na rynku rowerowym, a zakup roweru tej marki to inwestycja na długie lata. To dobra propozycja dla osób, które szukają sprawdzonego producenta i wygodnego roweru. Firma charakteryzuje się bogatym asortymentem, dlatego bez problemu dopasujesz maszynę do swojej budowy ciała i potrzeb. W ofercie znajdują się rowery przystosowane zarówno do szybkiej jazdy, jak i modele bardziej rekreacyjne.