Rowery szosowe – dla profesjonalistów, ale nie tylko

szosa rower szosowy

Konstrukcja

 

Rower szosowy już na pierwszy rzut oka będzie znacząco różnił się od roweru górskiego. Tym, co go różni są koła, które mają większą średnicę, a opony są znacznie cieńsze, co ma bezpośrednie przełożenie na szybkość poruszania się. Opony rowerów szosowych nie potrzebują dodatkowego bieżnika, aby mieć lepszą przyczepność do drogi. Opony mogą występować w dwóch wariantach: drutowym lub kewlarowym (zwijanym). Te ostatnie są lżejsze od drutowych, ale znacznie droższe. Można zdecydować się na trudne w zmianie opony bezdętkowe, ale dla początkującego kolarza w zupełności wystarczające będą te klasyczne, wymagające obecności dętki.

 

Innym charakterystycznym elementem jest kierownica, potocznie nazywana „barankiem”. Jest ona zagięta i umożliwia rowerzyście zajęcie bardziej aerodynamicznej, pochylonej. Z tego samego powodu siodełko jest położone znacznie wyżej. Oprócz tego powinno być ono wąskie, wypełnione żelem i pokryte naturalną skórą. Niektóre z nich posiadają także otwory wentylacyjne. Właściwie dobrane siodełko pozwala na poprawne rozłożenie ciężaru ciała i utrzymanie pochylonej do przodu pozycji.

 

Rowery szosowe są znacznie lżejsze niż inne rowery, ponieważ obecnie ich ramy wykonywane są najczęściej z aluminium lub karbonu. Dzięki temu materiałowi można zachować odpowiednią wytrzymałość i sztywność roweru przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej wagi. Przerzutki zmienia się przy pomocy klamkomanetek.  Nie wymaga to odrywania rąk od kierownicy w trakcie jazdy. Obecnym trendem jest stosowanie w tych rowerach hamulców tarczowych. Umożliwiają one lepsze hamowanie w deszczu i błocie. Ponadto w tego typu modelach znajdują się pedały zatrzaskowe. Umożliwiają wpięcie buta do pedału, przez co zapobiegają zsunięciu się nogi i utrzymują ją w zdrowej dla kolarza pozycji. Dzięki temu możliwe jest lepsze przeniesienie siły z nogi na korbę. W przypadku gdy pedał roweru jest sztywno połączony z nogą kolarza, możliwe jest napędzanie naszego jednośladu, nie tylko naciskając, ale też ciągnąc pedały do góry. W efekcie umożliwia to zaangażowanie większej ilości grup mięśni oraz ułatwia osiąganie i utrzymywanie znacznych prędkości jazdy.

Rowery szosowe Giant

Rowery szosowe Giant to sprzęt wykonany z należytą starannością i z dbałością o każdy szczegół. Giant jest jednym z liderów na rynku rowerowym, a zakup roweru tej marki to inwestycja na długie lata. To dobra propozycja dla osób, które szukają sprawdzonego producenta i wygodnego roweru. Firma charakteryzuje się bogatym asortymentem, dlatego bez problemu dopasujesz maszynę do swojej budowy ciała i potrzeb. W ofercie znajdują się rowery przystosowane zarówno do szybkiej jazdy, jak i modele bardziej rekreacyjne.