Szyby S1 S2 S3 w goglach narciarskich

szyby w goglach narciarskich

Gogle narciarskie zwykle produkowane są w ogromnej ilości wariantów kolorystycznych zarówno jeśli chodzi o ramki, jak i szyby. Często wariantu jednego modelu różnią się między sobą począwszy od różnych rodzajów pasków, oraz ramek, skończywszy na wielu kombinacjach technologii szyb. O ile sprawa doboru kolorystycznego jest kwestią gustu, o tyle wybór odpowiedniej szyby ma kluczowy wpływ na późniejszą jazdę na nartach, ponieważ potrafią się one różnić technologicznie.

Szyby w goglach narciarskich

Najistotniejszym elementem decydującym o jakości gogli podczas jazdy na nartach są szyby. Muszą być dostosowane do bardzo wymagających warunków panujących na stokach, czyli zapewniać dostateczną ochronę podczas słonecznych dni, kiedy to światło odbija się od śniegu. Z drugiej strony odpowiednia precyzja wykonania powierzchni szyb sprawia, że obraz widziany przez gogle narciarskie nie jest zniekształcony. Gogle oferowane przez firmę Salomon posiadają szyby pierwszej klasy optycznej, oraz oraz Europejski Standard CE EN174:2001) potwierdzający bezpieczny poziom ochrony przed działaniami słońca.

Szyby Salomon X-View

Czym jest oznaczenie S1, S2 S3 w goglach narciarskich?

Szyby w większości obecnie produkowanych gogli oznaczony index VLT, czyli poziom przyciemnienia. Przedstawia on ilość światła, które przenika przez szybę z zewnątrz. W ten sposób modele z tej serii zostały podzielone na kategorie:

  • Gogle z szybami S1 – Czyli modele przepuszczające 43-80% światła są goglami przeznaczonymi do jazdy nocnej oraz jazdy w warunkach dużego zachmurzenia i mgły.
  • Gogle z szybkami S2 – pozostawiają 18- 43% światła, są to gogle o pośrednim poziomie wyciemnienia i zwykle nazywa się je goglami uniwersalnymi. Ich poziom wyciemnienia zapewnia dostateczny komfort podczas jazdy po mocno nasłonecznionych stokach oraz zapewnia dobrą widoczność w warunkach jazdy we mgle. W naszej opinii jest to idealny rodzaj dla gogli, w których nie ma możliwości zamiany szkieł oraz dla osób, które planują używać tylko jednej pary gogli.

  • Gogle z szybkami S3 – Przepuszczają 8-18% promieni słonecznych, skierowanych na szybę. Są to gogle przeznaczone do jazdy w ładną pogodę. Szczególnie do jazdy na lodowcach oraz w wysokich partiach gór, gdzie brak lasu potęguje odbijanie się promieni słonecznych od śniegu. Model , który zdecydowanie proponujemy osobom wrażliwym na duże nasłonecznienie.
  • Gogle fotochromatyczne S1-S3- To model uniwersalny z szybą New NXT® VariaTM Photochromic LTS. Skrót LTS (low temperaturę sensitivity), gwarantuje pełną sprawność gogli fotochromatycznych w niskich temperaturach i jest znacznie wydajniejszy od standardowych gogli Photochrome. Gogle te zmieniają swoje przyciemnienie w zależności od natężenia promieni słonecznych, które padają na szybę. W warunkach niskiego światła (mgła, noc) gogle rozjaśniają się, z kolei podczas jazdy w słońcu obraz widoczny przez gogle się ściemnia. Zapewniają również lepszy kontrast od standardowych.

Gogle z wymiennymi szybkami

Czyli gogle z zamiennymi szybkami. Konstrukcja gogli pozwala na stosunkowo łatwą wymianę szkieł.

Salomon X-View

Przykład ciekawych gogli w rozsądnych cenach

Przykładem rozsądnego cenowo modelu z wieloma wariantami szkieł są modele gogli Salomona, w tym Salomon S/View oraz X-View z konfrontacji z najnowszymi  modelami wychodzi obronną ręką. Największym atutem jest wygoda design. Możliwe, że nie jest to najlepszy typ gogli narciarskich dla osób z dużą twarzą, ale mimo tego zapewnia poszerzone pole widzenia. Ostatnią kwestią, której nie poruszyliśmy jest ich cena, podstawowy model można zakupić już od 319 zł, a modele photochromic dochodzą do poziomu 459zł, co jest bardzo korzystną ceną za otrzymywaną jakość. Natomiast przy wyborze gogli Salomon X-View należy się przede wszystkim kierować charakterystyką i technologią szyb.

Gogle Salomon X-View

Zobacz wszystkie dostępne gogle narciarskie Salomon