Najczęstsze błędy początkujących narciarzy

czego nie robić na nartach

Trening czyni mistrza, a na doskonalenie umiejętności potrzeba czasu. Warto natomiast wiedzieć które najczęstsze błędy początkujących narciarzy są możliwe do łatwego uniknięcia, już na samym początku przygody na stoku. Prawidłowa technika przekłada się na bezpieczniejszą jazdę, a korygowanie błędów pomoże uniknąć kontuzji.

Błędy początkujących narciarzy

Brak prawidłowej rozgrzewki

To częsty przypadek, zwłaszcza wśród osób początkujących, a przecież brak rozgrzewki zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zakwasów oraz nabawienia się kontuzji. Nie tylko przed samą jazdą (ale na kilka miesięcy przed wyjazdem) warto zatroszczyć się o przygotowanie całego ciała, w szczególności stawów i mięśni nóg, a także wzmocnienie pleców, brzucha oraz górnej części tułowia (barków i ramion).

Nauka “na własną rękę”

Podstawą dla uniknięcia najczęstszych błędów będzie dobra baza – a zatem kurs pod okiem profesjonalisty. Instruktor już na samym początku pomoże w wyrobieniu prawidłowych nawyków, wytłumaczy w jaki sposób utrzymać postawę, upadać w bezpieczny sposób a także – pomoże doradzić w kwestii doboru osprzętowania. Częstym błędem jest samodzielna nauka lub zwracanie się o pomoc do osób, które nie mają profesjonalnego zaplecza.

Niewłaściwa postawa

Wiąże się to z poprzednim punktem, czyli nauką pod okiem instruktora. Początkujący narciarze, którzy nie nauczyli się utrzymywać prawidłowej postawy w czasie jazdy mają tendencję do:

  • zbyt mocnego wychylania ciała w tył,
  • gubienia prawidłowego odstępu między nartami,
  • usztywniania kolan,
  • nadmiernego manewrowania,
  • spinania górnej części ciała.

Nieprawidłowe obciążenie nart

Początkujący narciarze, aby ułatwić sobie wchodzenie w zakręty często sięgają po krótsze i mocniej taliowane narty carvingowe. Nieprawidłowo obciążone narty utrudniają jednak utrzymanie kontroli w czasie jazdy, zwłaszcza gdy zaczynamy rozwijać większe prędkości – przez co nie warto ufać jedynie w konstrukcję nart. Warto zamiast tego ćwiczyć zmianę obciążenia narty (najlepiej jeżdżąc na mniejszej pochyłości), aby w czasie skrętu przenosić ciężar ciała na nartę zewnętrzną.

Brawurowa jazda

Najczęstsze błędy początkujących narciarzy wiążą się także z dopasowaniem poziomu trudności do poziomu zaawansowania. Może być to np. dobieranie tras zbyt trudnych lub zbyt szybka jazda. Warto znać swoje ograniczenia i nie forsować ciała, zwłaszcza kiedy nasza technika wymaga dopracowania.

To błędy, które w wynikają przeważnie z braku doświadczenia lub kiepskiego researchu. Jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest rzetelna nauka i regularny trening – najlepiej prowadzony pod okiem instruktora.