Prawidłowe przechowywanie daję szansę na długie korzystanie z butów w ich doskonałej kondycji. Czy zostawiamy buty na noc czy na cały okres po za sezonem powinniśmy dbać o nie z tą samą dokładnością.
Jak przechowywać buty narciarskie?
- Gdy wkładamy buty do torby pamiętajmy, aby wszystkie klamry były zapięte w taki sposób, aby dawały lekki opór. Tak samo przechowując je do kolejnego sezonu trzymajmy je zapięte aby nie odkształciły się pod wpływem nieprzewidzianych czynników.
- Po powrocie do pokoju/domu od razu wyjmujemy buty z pokrowców, aby pozbyć się do końca wilgoci.
- Nie pakujemy butów narciarskich w siatki – folia nie daje żadnej ochrony w przypadku uderzenia czy zarysowania natomiast jest doskonałym sposobem na zatrzymanie wilgoci co w konsekwencji może powodować przykre zapachy oraz niehigieniczne warunki w bucie.
Jak suszymy buty narciarskie?
- Buty po powrocie ze stoku należy dokładnie wysuszyć. Są do tego przeznaczone specjalne grzałki lub suszarki często z funkcją naświetlania antybakteryjnego. Grzałki do butów były dawniej bardzo powszechne w użyciu, które obecnie odchodzi na dalszy plan na rzecz suszarek. Zaletą suszarki jest pozbywanie się wilgoci za pomocą nawiewu powietrza i nie generowanie zbyt wysokiego poziomu ciepła, które mogłoby mieć niekoniecznie korzystny wpływ na buty termoformowalne. Są też wydajniejsze i znacznie szybciej osuszają buta. Grzałki wymagają większej wentylacji i potrzebują więcej czasu na ten sam efekt. Odpowiednie, regularne suszenie zapobiega wielu problemom w przyszłości i pozwala utrzymać dobrą higienę wewnątrz butów narciarskich.
- Możemy wyjmować linery na czas suszenia na zewnątrz skorupy albo suszyć buty narciarskie w całości.
Czym czyścimy buty narciarskie, czy można je prać?
- Jeśli martwisz się o czystość butów wewnętrznych, spryskaj po wyjeździe wnętrze linerów preparatem antybakteryjnym/ antygrzybicznym i przewietrzyć w temperaturze pokojowej.
- Raczej nie powinno się prać linerów (butów wewnętrznych), lepiej suszyć je regularnie lub oddać do ozonowania. Jeśli nie ma innej możliwości należy robić to w niskiej temperaturze bez wirowania lub prać ręcznie.
Śruby, podkładki
- Warto czasem sprawdzić też, czy śruby nie są luźne, ew. je przykręcić, a gwint warto pokryć klejem do gwintów (anaerobowym). Podczas jazdy, szczególnie po lodzie wytwarzają się duże drgania, co z kolei może być przyczyną rozkręcania się śrub.
- Jeśli posiadasz wyższe modele butów – te bez fleków – warto pomyśleć o lifterach lub gumowych osłonkach, aby opóźnić proces zużycia podeszwy. Z tego samego powodu unikaj też chodzenia bezpośrednio po betonie czy żwirze.
1 199,00 zł
1 599,00 zł
1 529,00 zł
2 699,00 zł
1 749,00 zł
2 599,00 zł
1 739,00 zł
2 999,00 zł
1 499,00 zł
2 599,00 zł
1 759,00 zł
2 199,00 zł
1 879,00 zł
2 349,00 zł