Narty i wiązania narciarskie
Jak zabezpieczyć sprzęt narciarski, by służył nam jak najdłużej? Najlepiej pomyślmy o odpowiedniej konserwacji. Dotyczy to zwłaszcza nart, których ślizgi muszą być nasmarowane. Konserwację rozpoczynamy od usunięcia wszelkiego brudu z ich powierzchni, a następnie nałożenia na nie za pomocą żelazka odpowiedniej ilości smaru, zaleca się nakładanie większej ilości niż podczas standardowego smarowania. Zdecydowanie zalecamy stosowanie smarów hydrocarbonowych, które są w bardziej skuteczny sposób zakonserwują ślizgi na lato i zapobiegną ich wysuszaniu. W naszym sklepie w Pruszkowie pod Warszawą
Konserwacja wiązań ogranicza się wyłącznie do oczyszczenia ich z brudu a następnie – spryskania specjalnym smarem. Warto też pamiętać, że zaimplementowane w nich sprężyny powinny być odpowiednio poluzowane. W przypadku większości wiązań zmniejszenie siły wypięcia rozluźnia sprężynę. W nartach Atomic oraz nartach Salomon sugerujemy nastawienie wiązań w sposób w jaki dostarczane są fabrycznie, czyli 1-2 pkty w skali DIN powyżej wartości od jakiej zaczyna się skala wiązań.
Odzież i sprzęt narciarski
Zabezpieczenie odzieży narciarskiej jest bardziej złożone i czasochłonne. Spodnie i kurtki narciarskie powinny być oddane do pralni chemicznej, bądź też wyprane w domu, aczkolwiek bez użycia środków do zmiękczania tkanin. Nie zapominajmy również o nałożeniu specjalnego środka impregnującego, po zakończeniu prania.
Przed odłożeniem odzieży narciarskiej na półkę, warto przejrzeć ją pod kątem uszkodzeń. Zasada ta dotyczy zwłaszcza kasków ochronnych i kijków narciarskich. Jeśli znajdziemy na nich zadrapania lub pęknięcia, zainwestujmy w nowe akcesoria.
Buty narciarskie
Buty narciarskie również powinny być odpowiednio przechowywane. Ich największym wrogiem jest wilgoć, toteż zawsze należy pamiętać o tym, by przed odłożeniem do szafy „rozebrać je” na czynniki pierwsze. Dopiero po wysuszeniu wszystkich wkładek i innych elementów składowych buta, można go z powrotem złożyć i odnieść do szafy. Jedna ważna rzecz, buty lub same skorupy butów powinny być zapięte na wszystkie klamry, tak, aby przez okres letni stały w kształcie fabrycznym. Pozostawienie rozpiętej otwartej skorupy może ją w pewien sposób zdeformować.
Przechowywanie sprzętu narciarskiego to sztuka, od której zależy jego odpowiednie utrzymanie w przyszłym sezonie. Zwłaszcza, że sprzęt ten nie należy do najtańszych, a jego własności mają bezpośrednie przełożenie na jazdę.
Zobacz wszystkie nasze narty!