Narty należą do tej kategorii sprzętu sportowego, który używany jest kilka razy w roku i to w stosunkowo krótkim w sezonie zimowym. Przez większą część roku ( wiosnę-lato, początek jesieni) deski czekają na odpowiednie warunki, aby były ponownie użyte. Co zrobić, aby po ostatnim wiosennym wyjeździe zabezpieczyć odpowiednio narty tak, aby rozpocząć sezon na idealnie przygotowanym sprzęcie?
Konserwacja nart po sezonie
Należałoby zacząć od serwisu. Niezależnie czy serwisujesz narty sam, czy dasz to profesjonalistom warto wykonać tą czynność zaraz po zakończonym sezonie.
Kluczową kwestią w tym przypadku jest ślizg i możliwość jego nasmarowania. Nasmarowane ślizgi nart są zabezpieczone przed wysuszeniem i jałowieniem (utlenieniem).
Mikrostruktura zoli (ślizgów) nart składa się z maleńkich porów, które można skutecznie zamknąć smarem parafinowym. Zamknięcie tychże porów sprawia, ze narty będą natłuszczone i zachowają swoje właściwości do kolejnego sezonu. Do tej czynności zaleca się używanie smarów hydrokarbonowych, które bardzo dobrze konserwują i natłuszczają ślizg, a nie smarów fluorowych, które są przeznaczone wyłącznie na zawody. Wybierając się do serwisu narciarskiego w celu nasmarowania nart warto od razu wyrównać ślizg i nałożyć właściwą strukturę, to sprawi że zaczniesz kolejny sezon na niemalże nowych deskach.
Jeżeli chodzi o wiązania, to stosuje się tutaj dwie praktyki. Jedną z nich jest zmniejszenie wartości siły wypięcia do około 30% w skali. (w internecie i literaturze można znaleźć sporo koncepcji na ten temat, jednak my pragniemy powtarzać praktykę stosowaną przez producentów). Trzeba tutaj jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem sezonu musimy wrócić do pierwotnych ustawień. Zalecamy to raczej tym osobom, które osiągają wysokie wartości bliskie wartościom maksymalnym dostępnej w wiązaniach skali. Alternatywna strategią jest nie zmienianie siły wypięcia wiązań.
Niezależnie od tego należy pamiętać, że wiązania warto raz w roku zdiagnozować i ustalić konkretną wartość ich siły wypięcia na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym w takim jak na przykład montana jetbond bądź wintersteiger drive tronic. Zaleca się wykonywanie takiej czynności po drugim roku, kiedy to narty zwykle nie mają już gwarancji i powtarzania jej co sezon.
Jak składować narty w okresie letnim?
Zaleca się przechowywać narty w suchym i zacienionym miejscu bez nadmiernego działania promieni słonecznych. Absolutnie nie powinno się wystawiać na nadmierną ekspozycję słoneczną ślizgów. Jeżeli skończyliśmy ostatni wyjazd i odstawiamy nasze narty do garażu, to przed ich pozostawieniem należy je dobrze osuszyć, ponieważ wilgoć może prowadzić do rdzewienia krawędzi. Deski podczas składowania nie powinny być obciążone (na przykład obciążone innymi ciężkimi rzeczami), ponieważ chcemy uniknąć sytuacji, w której podczas składowania będą przez całe lato nienaturalnie wygięte. To może wpłynąć na ich właściwości jezdne. Z podobnej przyczyny w nartach należy rozpiąć środkowy rzep spinający, jeżeli takowy używamy. Po to właśnie, aby narta była składowana w swoim fabrycznym nieobciążonym zewnętrznie kształcie.