
W narciarstwie alpejskim kluczową sprawę odgrywa widoczność. Jeździmy w zróżnicowanym terenie, w bardzo odmiennych warunkach, w których nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić po czym tak właściwie jeździmy.
Naturalnym ograniczeniem jest oczywiście pochmurna pogoda i brak widocznego kontrastu. Najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć w takiej sytuacji są parujące szyby gogli. Co jest przyczyną drobnych kropelek pary wodnej, które pokrywają naszą szybę od gogli? Jest ich całkiem sporo:
Słaba jakość gogli narciarskich
Na rynku istnieje bardzo duża liczba producentów, niestety nie wszyscy mają duże doświadczenie w produkcji dosyć ważnego elementu, jakim są gogle. Można też spotkać sporo starych modeli, które technologicznie nie nadążają za najnowszymi odpowiednikami. Szyby gorszej jakości oraz te, do których użyto słabej jakości anti-fog dużo częściej będą parować nawet w warunkach niezbyt dużej wilgotności.
Podobnie jest z goglami o szczelnie zamkniętej ramce, która utrudnia wentylację przestrzeni przed oczami. Wymienione cechy charakteryzują raczej rzadko spotykane podstawowe modele lub stare gogle narciarskie używane przed kilkunastoma latami.
Mało anti-fog’u
Kolejną przyczyną jest zużyty bądź wymyty środkami chemicznymi anti-fog, czyli powłoka, która zapobiega parowaniu szyby narciarskiej. Trzeba pamiętać, że zwykle pokrywa ona wewnętrzną warstwę szkiełka i producenci nie zalecają dotykania tej strony szyby właśnie po to, aby nie pozbawić jej bardzo istotnej z punktu widzenia użytkownika powłoki. Jeżeli tak już się stało i pozwoliłeś sobie umyć wewnętrzną warstwę szkła, bądź została wytarta, należy wówczas poszukać preparatu anti-fog, który bywa dosyć drogi. Ewentualnie można spróbować poszukać zamiennika szyb, bądź zastanowić się nad nowymi goglami. Dotychczasowe najprawdopodobniej i tak będą parować w warunkach wysokiej wilgotności.
Nieszczelność
Dosyć często przyczyną parowania gogli narciarskich jest nieszczelność gogli dwuszybowych. Zwykle podwójna szyba w goglach narciarskich jest jedynym elementem, w którym obydwa szkiełka są od siebie oddalone o kilka milimetrów a cała konstrukcja szczelnie zamknięta. W sytuacji rozszczelnienia i dostania się do wewnątrz wilgoci nadmiar pary wodnej nie ma więc drogi ujścia, przez to kropelki osadzają się na tej części szyby, której nie możemy wytrzeć. Jeżeli takie zjawisko ma miejsce w okresie gwarancyjnym, to warto takie gogle reklamować. Rozszczelnione podwójne szyby będą niestety parować.
Nieprawidłowe przechowywanie
Jeszcze jedną, choć już nie aż tak tragiczną w skutkach przyczyną jest pozostawienie mokrych gogli z poprzedniego dnia np. w woreczku bez osuszenia. Nadmiar wilgoci z łatwością zostanie wchłonięty przez gąbkę, która otacza ramę gogli, a w konsekwencji będzie parować następnego dnia. W takiej sytuacji wilgotne gogle mogą parować nawet w warunkach bezchmurnego nieba i niskiej wilgotności. W takim wypadku zmuszeni jesteśmy po prostu wysuszyć gogle. Należy pamiętać, aby nie robić tego suszarką. Gogle suszymy w temperaturze pokojowej. Na następny raz warto pamiętać, aby gogle zawsze wyjmować z plecaka, aby pozbawić je wilgoci.
Czapka/kominiarka
Innym znanym powodem parowania gogli jest używanie kominiarki, buffa lub innej osłony twarzy, która sprawia, że struga pary wodnej trafia pod gogle. Osłonięcie twarzy przed zimnem w konsekwencji sprawia, że dmuchamy sobie mokrym w wilgotnym powietrzem z parą wodną w przestrzeń wewnętrzną gogli to oczywiście musi zakończyć się ich parowaniem. Rozwiązaniem jest takie okrycie twarzy, aby nie kierować wydychanego powietrza na gogle.