Narty gigantowe, potocznie zwane gigantkami, to grupa desek zaprojektowanych do wykonywania długich skrętów przy większych prędkościach. Ich główną cechą jest pewność, przewidywalność i stabilność podczas szybkiej jazdy. Są stworzone do konkretnego stylu jazdy – wycinania łuków niemal na całą szerokość trasy i jazdy z większą prędkością.
Konstrukcja typowych „gigantek”
Charakterystyczny dla tego typu narty jest większy promień skrętu i stosunkowo mała szerokość pod butem, modele nart tej grupy zwykle sprzedawane są w najdłuższych wariantach dostępnych w katalogu danego producenta i raczej stoją wśród najdłuższych desek w sklepie narciarskim. To typowe narty grupy Race, mają mniejszy rocker lub nie posiadają go wcale. Są dosyć sztywne poprzecznie, dzięki czemu ich krawędzie wcinają się w podłoże i kroją łuk na całej długości. Zbudowane są zwykle w sposób tradycyjny (konstrukcja typu sandwich) bazująca na drewnie wzmocnionym tytanalem. Wszystko po to, aby uzyskać pewne i stabilne oparcie podczas szybkiej jazdy długim skrętem. Wąska talia przyspiesza przejście w kolejny skręt, a sztywność wzdłużna dodaje im dynamiki.
Charakterystyka nart gigantowych
Bardzo pożądaną cechą gigantek jest ich stabilność i płynność podczas wycinania skrętów. To sprzęt, który potrzebuje nieco większej prędkości do prawidłowego rozpoczęcia łuku, ale właśnie rozpędzony dopiero pokazuje swój pełny potencjał. Agresywnie prowadzone deski, stabilnie utrzymują narciarza na krawędzi pozwalając mu balansować. Gigantki wydają się przecinać mniejsze nierówności i bardzo wolno wytracają prędkość.
Są jednak przeznaczone na przygotowane trasy, a w kopnym śniegu zaczynają dłużyć skręt i wydają się być nieco ociężałe.
Jak dobrać długość nart gigantowych?
Zdecydowanie zachęcamy do wyboru nieco dłuższych nart tego typu, ponieważ osiągają one wtedy typową dla tej grupy charakterystykę. W zależności od naszych umiejętności i preferencji możemy dobierać nawet narty, które przekraczają nasz wzrost – jeśli reprezentujemy grupę zaawansowanych narciarzy. Jeżeli dopiero się rozwijamy to wówczas warto rozważyć krótsze propozycje. Przy wyborze najkrótszych wariantów należy zwrócić uwagę, że sporo producentów oferuje gigantki w wariantach osiągających około 160 cm, które odbiegają swoją charakterystyką od typowych nart gigantowych.
Dla kogo narty gigantowe? Czym są gigantki masters?
Narty gigantowe przeznaczone są dla narciarzy, którzy uwielbiają prędkość oraz dla tych, którzy planują odwiedzać kurorty o nieco szerszych trasach. To raczej sprzęt dla zaawansowanych narciarzy. Narty te wymagają bardziej dopracowanej techniki niż ich odpowiedniki slalomowe. Należy też zwrócić uwagę, że na rynku występują oprócz typowo sklepowych nart gigantowych modele Masters, które przeznaczone są dla zawodników amatorów. Promień skrętu tego typu nart jest dłuższy, są one też sztywniejsze i przypominają narty z normami FIS. Wymagają bardziej precyzyjnej techniki i agresywnego stylu jazdy. Okazują się jednak bardziej efektywne, przez co są częściej wybierane podczas jazdy na tyczkach na zaawansowanym poziomie. Istnieją także narty zawodnicze, w których promienie przekraczają 30 m. Taki sprzęt zaleca się głównie zawodnikom.
Sprawdź dostępne marki: