Naśnieżanie stoku – informacje o sztucznym śniegu

nasniezanie-stoku-narciarskiego

Mimo że polskie zimy czasem nie są obfite w śnieg, nie oznacza to, że na narty trzeba jechać za granicę. Gdy stokom narciarskim brakuje naturalnych opadów z pomocą przychodzi cała infrastruktura sztucznego naśnieżania. Czy sztuczny śnieg jest tak samo dobry, jak naturalny?

Jak działa armatka śnieżna?

Armatka śnieżna jest najpopularniejszą maszyną do naśnieżania stoku narciarskiego. Nie bez powodu – w bardzo prosty sposób jest w stanie poprawić jakość podłoża, przy niskich opadach naturalnych. Armatki rozstawia się zazwyczaj przy głównych trasach w strategicznych miejscach. Jeśli brakuje śniegu, tworzony jest sztuczny opad a następnie podczas ratrakowania rozwożony jest on po trasie

Jak powstaje sztuczny śnieg z armatek śnieżnych? Wbrew samej nazwie, nie zawiera on chemicznego składu. Składa się on wyłącznie z wody, która jest wyrzucana z maszyny pod wysokim ciśnieniem w strumieniu zimnego powietrza. Aby efekt się utrzymał naśnieżanie robi się w możliwie niskich temperaturach.

Czy sztuczny śnieg jest równie dobry co naturalny?

Nie czarujmy, naturalny opad śniegu to to co narciarze lubią najbardziej. Sztuczny śnieg zachowuje się trochę inaczej niż ten prawdziwy, jednak dla możliwości jazdy w mniej sprzyjających warunkach pogodowych całe szczęście, że są możliwości tworzenia śniegu.

Naturalny śnieg

Jakość naturalnego śniegu zależy od różnych czynników, m.in. od temperatury oraz dodatkowych opadów lub wiatru. Narciarze najbardziej cenią sobie naturalne podłoże. Największą zaletą tego rodzaju śniegu jest jego luźniejsza struktura, która sprzyja szusowaniu.

Sztuczny śnieg

Przypomina granulki. Jest bardzo gęsty i bardziej wytrzymały na nacisk w porównaniu do śniegu naturalnego. Po wylądowaniu na ziemi staje się grubą pokrywą śnieżną. Ma on swoje wady i zalety – minusem może być jego twardość. Często jest odczuwany jako „szybszy”.

Dokąd jechać na narty, gdy brakuje naturalnego śniegu?

Zależy Ci na tym, aby jeździć na nartach po naturalnym puszystym śniegu podczas cieplejszych dni w Polsce? Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi na myśl, jest wyjazd za granicę. To dobry pomysł! Warto przejrzeć europejskie regiony, które są obfite w naturalny śnieg nawet wtedy, gdy w naszym kraju go nie ma:

Żeby porządnie przygotować się do wyjazdu, oczywiście sprawdź przewidywane prognozy opadów śniegu, a także kamerki z danych ośrodków narciarskich, które na żywo pokazują warunki atmosferyczne. Warto także sprawdzić wilgotność powietrza, gdyż właśnie od niej zależy, jakiej jakości śnieg spadnie na ziemię. 

Jeśli jednak nie chcesz wyjeżdżać z kraju, sprawdź nasz artykuł, w którym pisaliśmy o tym, gdzie w Polsce można szusować przez cały rok!