Jak ubrać się na narty biegowe?

jak-ubrac-sie-na-narty-biegowe

Planujesz swój pierwszy wyjazd na narty biegowe w tym sezonie? Sprzęt już zakupiony? A może zdecydujesz się na skorzystanie z wypożyczalni w ośrodku? Niezależnie od wszystkiego, przed śnieżną przygodą zadbaj o odpowiednią odzież narciarską. Jak ubrać się na narty biegowe? Ten styl jazdy różni się od stokowej, dlatego wymagania dotyczące odzieży również są inne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem!

Pomyśl o tym przed zakupem odzieży na narty biegowe

Narciarstwo biegowe, podobnie jak inne rodzaje narciarstwa, ma różne style. Wyróżniamy szczególnie dwie techniki jazdy:

  • klasyczna – to typowo spokojny bieg po wyznaczonej trasie. Przypomina chodzenie z kijkami narciarskimi,
  • łyżwowa – cechuje się szybszą i bardziej dynamiczną jazdą. W tym wypadku narciarstwo biegowe przypomina jazdę na łyżwach z kijkami. 

Obydwa style znacząco się od siebie różnią. Jeden jest zdecydowanie spokojniejszy, drugi  z kolei bardzo dynamiczny. Od wyboru jednego z nich zależy również dobór odzieży na narty biegowe. Pomyśl, jakim stylem zamierzasz jeździć. Klasyczne narciarstwo biegowe, mimo że jest bardziej statyczne, wcale nie wymaga grubych warstw ubrań. Wręcz przeciwnie!

Odzież na narciarstwo biegowe powinna być przede wszystkim lekka, oddychająca i przewiewna. Do techniki łyżwowej wybierz ubrania, które nie będą krępowały Twoich ruchów szczególnie w kolanach, gdyż to właśnie nogami będziesz operować najbardziej. Z kolei przy technice klasycznej większe znaczenie odgrywa praca rąk, dlatego zadbaj o kurtkę z elastycznego materiału. 

Jaka musi być odzież na narty biegowe?

Narciarstwo biegowe jest szczególnie intensywną aktywnością, podczas której można się zgrzać o wiele bardziej niż podczas spokojnych zjazdów na stoku. Dlatego nie daj się zwieść niskiej temperaturze po wyjściu z ciepłego pomieszczenia i nie zakładaj na siebie wielu warstw ubrań. Gwarantujemy, że po pierwszych przejazdach będzie Ci zdecydowanie za ciepło. Ubierz sie jak na bieganie zimą.

Odzież na narty biegowe powinna być szczególnie oddychająca, przewiewna i lekka, a także wodoodporna i wiatroszczelna. Nie powinna również ograniczać swobody ruchowej, która jest szczególnie ważna podczas narciarstwa biegowego. 

Gdy będziesz wybierać odzież narciarską, zwróć uwagę na materiał, który został wykorzystany do produkcji:

  • softshell – uniwersalny materiał gwarantujący przewiew; nie jest jednak w 100% wodoodporny,
  • membranowy softshell – zapewnia wodoszczelność, niestety kosztem oddychania
  • elastan – gwarantuje elastyczność i swobodę ruchową,
  • windstopper – rodzaj membrany, który zapewnia maksymalną wiatroszczelność.

Kurtka na narty biegowe

Kurtka narciarska jest wierzchnim okryciem, które powinno być odpowiedzialne przede wszystkim za wodo– i wiatroszczelność. Pod jej spód możesz założyć cienką bluzę, gdyby temperatura na zewnątrz była ekstremalnie niska. Przed zakupem przymierz ją i sprawdź czy jest Ci wygodnie.

Kurtka narciarska nie powinna w żaden sposób ograniczać Twoich ruchów, ale dobrze byłoby, gdyby przylegała do Twojego ciała. Zwróć uwagę również na to, czy pod pachami oraz na plecach ma oddychające panele – to one są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła, gdy jest Ci za gorąco. Warto zadbać także o elastyczne mankiety (mogą być na rzepy), które zapobiegają przedostawaniu się śniegu pod ubranie. 

Czy kurtka na narty biegowe musi mieć kaptur? Nie musi. To zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Sprawdź jednak, czy kołnierz kurtki na narty biegowe nie uciska Cię w szyję i jest zabezpieczony miękkim materiałem. 

Spodnie na narty biegowe

Spodnie narciarskie warto dopasować do temperatury na zewnątrz oraz stopnia intensywności jazdy. Do jazdy łyżwowej zdecydowanie lepiej sprawdzą się cienkie spodnie wykonane z przylegającego materiału. Dzięki temu materiał, który przylega do nóg, o wiele lepiej izoluje ciepło i zapewnia lepszy przewiew. 

Bez względu na etap zaawansowania umiejętności postaw na zestaw bielizny termoaktywnej, a na nią załóż spodnie ocieplane dodatkową warstwą materiału. Zwróć uwagę na to, czy mają komory wentylacyjne. To właśnie one w grubszych spodniach skutecznie odprowadzają nadmiar ciepła.

Rękawice narciarskie na narty biegowe

Rękawice przeznaczone do tego sportu powinny być cienkie i przylegające dłoni. Ich wewnętrzna strona jest pokryta materiałem antypoślizgowym, co ułatwia pracę z kijami narciarskimi. Natomiast zewnętrzna strona powinna być wodoodporna, jednak czy będzie mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci nakładki na wszystkie palce – to już zależy od Twoich preferencji! 

Jeśli jesteś początkującym narciarzem biegowym, zadbaj przede wszystkim o swobodę ruchową, zarówno jeśli chodzi o kurtkę, jak i rękawiczki narciarskie. Gdy już nabierzesz doświadczenia, a Twoje wycieczki biegowe staną się dłuższe, możesz kupić rękawiczki narciarskie z dodatkową ochroną przed zimnem, właśnie w postaci nakładki na palce. 

Szukasz więcej informacji na temat narciarstwa? Sprawdź nasze poradniki:

Jak ustawić wiązania narciarskie?

Marznące stopy na nartach – co zrobić?

Postawiłem pierwsze kroki na nartach – co dalej?