Twoje stopy marzną podczas długiego pobytu na stoku? Doskonale wiemy, jak bardzo ten problem może być uciążliwy. Nic nie niszczy czasu na urlopie tak bardzo, jak bolące i zmrożone palce u stóp. Dlatego przychodzimy z pomocą i doradzamy, co zrobić, gdy stopy marzną na nartach!
Marznące stopy na nartach – przyczyny
Jest kilka przyczyn marznących stóp na stoku narciarskim. Jeśli czujesz podczas jazdy, że Twoje palce powoli drętwieją, to może oznaczać, że zmieniło się krążenie krwi. Przemarznięte stopy to prawdziwa zmora narciarzy, zwłaszcza początkujących. Jeśli jednak poznasz przyczyny marznięcia, możesz zapobiec temu problemowi w przyszłości.
Nieodpowiednio dobrane buty narciarskie
Twoje stopy bardzo szybko zmarzną, jeśli masz za małe buty narciarskie. Odpowiedni rozmiar obuwia to klucz do komfortowej jazdy na nartach. Niedoświadczeni narciarze wybierają czasem również zbyt duże buty, żeby mieć w nich miejsce na grube skarpety. Tego również nie polecamy. Zbyt duże obuwie to ryzyko niestabilności, a także wypadku na stoku! Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie? Sprawdź tutaj: Połówki rozmiarów w butach narciarskich – na czym polegają?
Przemoknięcie
Za duże buty narciarskie nie tylko powodują niestabilną jazdę. Podczas szusowania również łatwiej ulegają przemoczeniu. Jak to się dzieje? Gdy obuwie jest zbyt luźne, jest większa szansa, że do środka wpadnie więcej śniegu, który następnie się roztopi i przemoczy stopy. To oczywiście skutkuje utratą ciepła i odrętwieniem palców.
Słaba izolacja
Nie popełniaj typowego błędu, gdy chcesz zapobiec przemoknięciu butów – spinaj ich zbyt ciasno. Dobrze dobrane buty narciarskie powinny trzymać już przy lekko dopiętych klamrach. Dodatkowo nie ograniczamy w ten sposób krwioobiegu, co z kolei ma wpływ na aspekt termiczny butów narciarskich. Dzięki temu stopy ani nie będą się przegrzewać, ani marznąć. Nawet w zimne dni należy dbać o odpowiednie wietrzenie stóp. Przy zakupie butów narciarskich warto zainteresować się zastosowanymi materiałami. Przykładem są renomowane materiały ocieplające np. 3M Thinsulate w butach narciarskich Atomic
Poniżej przykłady butów narciarskich Atomic Hawx Ultra z ociepliną 3M Thinsulate
Proste sposoby na marznące stopy na nartach
Pierwszą myślą początkujących narciarzy, którzy chcą sobie poradzić z uciekającym ciepłem, są oczywiście wełniane skarpety. To dobry pomysł. Cienkie wełniane skarpetki, a raczej sama wełna, to świetny izolator ciepła. Jeśli decydujesz się na zakup wełny dobrej jakości, możesz wybrać naprawdę cienkie skarpetki, które skutecznie ograniczą uciekanie ciepła ze stóp. Niezbyt dobrym pomysłem są bawełniane skarpety – są one zbyt przewiewne, dlatego często kupujemy ubrania z bawełny na lato, nie na zimne dni.
Lepszą cyrkulację powietrza nawet w najzimniejsze dni, świetną izolację cieplną i transport wilgoci zapewniają skarpety LENZ SKIING 1.0 BLACKGREY. Warto przed sezonem zimowym zakupić przynajmniej dwie pary. Wełniane skarpety łatwiej mogą ulec przemoczeniu ze względu na swój materiał. Skarpety termoaktywne dobrze odprowadzają ciepło i chronią przed zimnem. Ponadto, szczególnie chronią pięty i palce za pomocą specjalnych szwów.
Długofalowa pomoc dla marznących stóp na nartach
Skarpety, po prostu ciepłe lub termoaktywne, to dobry dodatek do butów narciarskich. Warto ze sobą zabrać przynajmniej dwie zapasowe pary na urlop. Gdy poczujesz, że marzną Ci palce u stóp, możesz zmienić skarpetki. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które jest natomiast o wiele bardziej praktyczne.
Skarpety ogrzewane (np. LENZ HEAT SOCK 5.0) to produkt idealny dla każdego, niezależnie od poziomu umiejętności narciarskich. Może z nich korzystać zarówno doświadczony narciarz, jak i początkujący zmarźluch. Jak działają ogrzewane skarpetki?
Ich element grzewczy znajduje się na przedzie skarpety, czyli na palcach i przedniej części stopy. Sterowanie nim jest bardzo proste, bo wystarczy podłączyć się do systemu za pomocą Bluetooth w telefonie. Możesz samodzielnie dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Masz przerwę na stoku? Wystarczy zwiększyć ciepło za pomocą telefonu, dzięki czemu Twoje stopy nie zamarzną, gdy nie będziesz się ruszać.
Innym rozwiązaniem, mniej kosztownym, są ogrzewające wkładki (np. wkładka grzejąca LENZ HEAT SOLE 2.0). Ich cena jest zbliżona do ceny zwykłych skarpet termoaktywnych. Wyjmowane wkładki możesz dostosować do swojego kształtu stopy, przycinając je. Są wykonane ze specjalnej pianki, która zapewnia niebywały komfort podczas jazdy. Stopa jest ogrzewana za pomocą baterii znajdującej się w butach narciarskich. Jest praktycznie niewyczuwalna, więc nie będzie Ci przeszkadzać podczas jazdy!
Dowiedz się więcej o sprzęcie w naszym sklepie w zakładce odzież narciarska.