Połówki rozmiarów w butach narciarskich – na czym polegają?

buty narciarskie rozmiary

Dopasowanie butów narciarskich to klucz do sukcesu na stoku i podstawowa zasada jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo. Doświadczony specjalista potrafi doskonale doradzić, po jaki rozmiar w asortymencie danej marki sięgnąć, ale warunkiem jest dokładne wymierzenie długości oraz szerokości stopy. Ten drugi parametr jest kluczowy kiedy zastanawiamy się, czy sięgnąć po pełen rozmiar, czy lepiej do tzw. połówkę. Zatem – czym różnią się tzw. połówki od całych rozmiarów?

Dobierz dla siebie buty narciarskie – połówki rozmiarów

Poszukując butów dla siebie nie warto kierować się samym tylko rozmiarem, a zwłaszcza nie powinno się opierać zakupów o rozmiar butów, które nosimy na co dzień. Zamiast tego trzeba zawierzyć centymetrom, a bardzo często także i wiedzy konsultanta w sklepie. Niezależnie od rozmiarów w asortymencie danej marki, które mogą się różnić między sobą, konkretny rozmiar dobieramy wyłącznie w oparciu o wielkość stopy wyrażoną w centymetrach.

Czym zatem są połówki rozmiarów w butach narciarskich?

  • Są to warianty dla tej samej długości wkładki. Rozmiar pełny a połówka (np. 27 a 27,5) to w rzeczywistości ten sam wymiar obuwia na długość (w tym wypadku 270 mm). Różnica polega na tym, że połówki są szersze, co pozwala dopasować je dla osoby o nieco szerszej stopie.

Wybierając buty narciarskie, połówki rozmiarów mogą wydawać się w odczuciu nieco większe i luźniejsze, ale nie jest to kwestia długości wkładki, a jej grubości. Cieńsza wkładka zostawia wewnątrz obuwia więcej miejsca, a nieco grubsza będzie szczelniej otulać stopę, więc buty będą wydawały się mniejsze.

W przypadku obuwia marek takich jak Atomic czy Salomon można natknąć się na rozmiary “łączone”. Jest to uzależnione od specyfiki danych produktów i tak w tym przypadku użytkownik może zadecydować jak gruba wkładka będzie dla niego odpowiednio wygodna. To także dobre rozwiązanie dla osób, których stopy minimalnie różnią się między sobą wielkością, ponieważ dzięki niemu nie jest konieczne zamawianie dwóch rozmiarów obuwia.

Jak wybrać odpowiednie buty

Przy zakupach należy dokładnie zwracać uwagę na ułożenie stopy wewnątrz obuwia, co jest ważne szczególnie podczas zakupów online. Buty muszą być idealnie dopasowane, ale ścisłe przyleganie nie powinno wiązać się z dyskomfortem odczuwanym w żadnym punkcie stopy. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze sklepem lub najlepiej pojawić się danym punkcie osobiście. Dzięki temu inwestycja w buty narciarskie z pewnością będzie trafiona.

Sprawdź marki dostępne w Ski Race Center: