Postawiłem pierwsze kroki na nartach – co dalej?

Masz za sobą już pierwszy wyjazd na narty i poczułeś, że to to. Co dalej? Wiesz tyle, że kolejny sezon nie obędzie się bez nart. To już jest konkret, a konkrety zawsze są mile widziane.

Czy mam już kupować narty?

Nie namawiamy do zakupu własnych nart na początku odkrywania swojego hobby. Żeby się upewnić, czy pasja zostanie z Tobą na dłużej, warto najpierw przetestować sprzęt. W wypożyczalniach i na giełdach sprzętu używanego jest bardzo szeroki wybór, więc na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni model. Jeśli jednak pewniej czujesz się ze swoim sprzętem, wybierz model „podstawowy+”, z założeniem, że niedługo wymienisz je na nowe. Tutaj dobrze skonsultować swój wybór ze sprzedawcą lub doświadczonym narciarzem. Zrobisz to na naszej stronie głównej.

Jeśli chcesz się rozwijać, zainwestuj najpierw w buty!

Wprawdzie to właśnie narty wydają się obowiązkowym wyposażeniem, to od zawsze podkreślamy – dobre buty to podstawa! Buty narciarskie to Twoja kierownica, a bez kierownicy żaden samochód przecież nie pojedzie. Dobrze przygotowane narty odpowiednie do nauki znajdziesz w wypożyczalniach, natomiast butów niestety nie. But musi trzymać nogę i być równocześnie wygodny. Dzisiejsze modele dają duże możliwości – zaufaj nam i wybierz się do sklepu z usługą doboru butów. Buty aktualnie dobiera się i personalizuje do Twoich potrzeb. A dobrze dobrany but posłuży przynajmniej kilka sezonów przy jeździe rekreacyjnej.

Nauka z instruktorem

Chcesz się nauczyć dobrze jeździć technicznie? Jedną z polecanych form są lekcje indywidualne z instruktorem. Bez względu na to, czy jedziesz w góry na weekend, czy na dłuższy wyjazd, zainwestuj w swoje umiejętności. Nie musisz spędzać z instruktorem kilku godzin dziennie – znamy ceny lekcji i wiemy, że nie dla każdego są dostępne. Jeśli możesz sobie pozwolić chociaż na 1 h w ciągu dnia lub co drugi dzień – skorzystaj z tej możliwości. Instruktor poprawi Twoje błędy, pokaże prawidłowe wykonanie techniczne i wszystko wytłumaczy. Trudniej jest oduczyć się złych nawyków, niż od razu nauczyć poprawnie jeździć.

Ćwicz przerobiony materiał po lekcji i na kolejnych wyjazdach. Zapisuj, nagrywaj, sprawdzaj efekty, pytaj. To czas dla Ciebie, więc wykorzystuj go dobrze. Techniczna jazda przełoży się także na wyniki i bezpieczeństwo – Twoje i innych. Wiele narciarzy korzysta z lekcji przez lata w mniejszym lub większym wymiarze w celu stałego rozwoju. Instruktorzy są różni, więc poczytaj opinie, zadzwoń do szkółki, porozmawiaj, popytaj znajomych o ich doświadczenia. A jeśli po pierwszej lekcji instruktor nie nadaje na tych samych falach – szukaj dalej.

Jak szukać instruktora – czytaj tutaj: Jazda z instruktorem – czy to się opłaca i na co zwrócić uwagę?

Szkoleniowe wyjazdy zorganizowane

Drugą polecana formą rozwoju dla narciarzy są zorganizowane szkolenia. Czasem przybierają one formę wyjazdu, a czasem kilkugodzinnych 1-dniowych warsztatów. Obie formy są korzystne w zależności od Twoich możliwości fizycznych i finansowych. Zazwyczaj dzień szkoleniowy w takiej formie to 4-6 h wspólnej jazdy. Uczestnicy podzieleni są na mniejsze grupy pod względem zaawansowania, a nauka jest intensywna i bogata w różne ćwiczenia warte zapamiętania i powtarzania. Co więcej, w ich takcie możesz poznać nowych znajomych i wymienić się informacjami dotyczącymi dalszego kształcenia umiejętności.

Niebywałą zaletą takich dłuższych form nauki jest wspólna wideoanaliza, której nie powinno zabraknąć na dobrym szkoleniu, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu. Wyjazdy są organizowane dla osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami narciarskimi. Nie musisz za każdym razem jechać na takie same szkolenia, równie dobrze jest przeplatać je prywatnymi wyjazdami lub łączyć. Chodzi przecież o postępy w nauce!

Uczyć się na błędach… (Wideoanaliza)

Wideoanaliza, znana np. z mediów pod postacią grafik „oczekiwania vs rzeczywistość”, idealnie obrazuje zapotrzebowanie na tę formę nauki. Doceniamy starania. Jednak nasze subiektywne odczucie, że coś robimy poprawnie, może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wideoanaliza polega na nagrywaniu wykonywanej sekwencji, ćwiczenia i dokładnej analizie błędów (metodyka, postawa, ułożenie ciała itp.). Analizy dokonuje się od razu na stoku lub – co jest coraz częściej praktykowane – po szkoleniu, wieczorami.

Podczas oglądania nagrania omawiasz przede wszystkim swój przypadek, ale często wraz z całą grupą, bo wtedy też się uczysz, wiesz na co zwrócić uwagę, gdy analizujesz błędy innych. W przyszłości Twoja zdobyta wiedza może pomóc komuś mniej doświadczonemu. Na błędach uczy się ten, kto wie, że je robi.

Podpowiedź doświadczonego narciarza

Wiemy, ze nie każdy ma możliwość skorzystać ze szkoleń tak często, jak by chciał. Wiemy też, że narciarstwo to również nowe grono znajomych. Jeśli znasz kogoś, kto nie jest instruktorem, ale widzisz, że dobrze jeździ i wiesz, że sam uczęszczał na szkolenia, a nie jest samoukiem – poproś go kilka wskazówek.

Kiedy jedziesz na wyjazd bez możliwości szkolenia

Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd bez możliwości szkolenia, a nadal chcesz dobrze wykorzystać urlop pod kątem nauki, wybierz ośrodek, który zaoferuje Ci zróżnicowane warunki do nauki. Sprawdź, czy na pewno masz do wyboru kilka tras – różne są ich oznaczenia, ale celuj w te od łatwych do średniozaawansowanych. Jako początkujący narciarz, właśnie na nich wykorzystuj swoje doświadczenia i poznane ćwiczenia.

Pamiętaj także o innych narciarzach, rozglądaj się, nie zatrzymuj na środku trasy. Dobrze też sprawdzić, jakie wyciągi masz do dyspozycji. Jeśli ośrodek oferuje same orczyki bądź odkryte kanapy, może być trudniej wytrzymać cały dzień na stoku. Sprawdź także, czy masz gdzie pójść na przerwę, żeby się ogrzać, lub czy w pobliżu znajduje się wypożyczalnia. Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniej zadzwonić i zarezerwować sprzęt. Pamiętaj o prawidłowym przygotowaniu na stok i odpoczynku. Nie przeforsuj się pierwszego dnia i pozwól sobie na regenerację.

Sprawdź, jak należy ćwiczyć przed wyjazdem w góry: Jak ćwiczyć przed sezonem narciarskim?

Jak się rozwijać w przerwach między wyjazdami/sezonami

Tęsknisz za kolejnym wyjazdem? Nie trać czasu. W każdym sporcie ważna jest kondycja. Zamień narty na rower, biegi, pływanie, streching, rolki. Te pierwsze  zadbają o kondycję, a rozciąganie zmniejszy ryzyko kontuzji. Na rolkach można natomiast prowadzić treningi uzupełniające (są takie organizowane przez niektóre ekipy narciarskie dla osób już jeżdżących, np. na tyczkach) i także doskonale szykują do wysiłku na kolejny sezon. Co jeszcze możesz zrobić? Zajrzyj na YouTube i oglądaj zawody, nagrywki z techniki i miej ciągły kontakt ze sportem. Czytaj, obserwuj, analizuj, wizualizuj. Wizualizacja jest wykorzystywana przez sportowców zdobywających najlepsze wyniki, więc warto spróbować!

Kiedy chcesz już kupić pierwsze rozwojowe już narty…

Jeśli czujesz, że przyszedł czas na poważną decyzję, jaką jest wybór nart na następne kilka sezonów, bo marzą Ci się własne deski, poczytaj fora i opinie o modelach, poczytaj blogi narciarskie, gazetki NTN i… idź do sklepu specjalistycznego porozmawiać o Twoich potrzebach. To najlepszy sposób na dobry wybór. A jeszcze lepszy będzie, jeśli w międzyczasie uda Ci się znaleźć wymarzony model na testy.

Sprawdź naszą szeroką ofertę nart. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz pomocy z doborem odpowiedniego sprzętu!