Jak ćwiczyć przed sezonem narciarskim?

jak ćwiczyć przed sezonem narciarskim

Sezon narciarski z pasem? Zabukowałeś wyjazd, przygotowałeś sprzęt na stok – jesteś gotowy? To o czym warto pamiętać, a często zapominamy to o prawidłowym przygotowaniu ciała. Odpowiedni trening jest niezwykle przydatny przed wyjściem na stok, zwłaszcza jeśli ostatnie z nich miało miejsce parę miesięcy wcześniej. Jak do tego podejść jeśli na co dzień nie trenujesz?

Czemu służą ćwiczenia przed sezonem narciarskim

Odpowiednio dobrane ćwiczenia przed sezonem narciarskim służą przygotowaniu organizmu do zwiększonego wysiłku w trakcie urlopu. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów, o które nietrudno, jeśli ciało nagle dostanie wielogodzinny wysiłek.

Przede wszystkim jednak: wartościowy trening i poprawa wydolności umożliwią czerpać więcej korzyści z czasu spędzonego na stoku.

Jak wcześnie należy rozpocząć ćwiczenia?

Aby trening przyniósł efekty trzeba zaplanować i rozpocząć go odpowiednio wcześniej, na co najmniej 4 tygodni przed wyjazdem. Rozgrzewka w pośpiechu, na kilka dni przed wyjazdem może przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Zaznaczamy, że trening przed sezonem narciarskim nie ma na celu rzeźbienia muskulatury, ale w pierwszej kolejności skupiać się powinien na przygotowaniu mięśni i stawów. Szczególnie, jeśli nasza zwykła rutyna obejmuje pracę w trybie siedzącym.

Jakie partie ciała wymagają przygotowania przed sezonem narciarskim

Trening przed sezonem narciarskim powinien być ogólnorozwojowy. Liczy się optymalne skomponowanie treningu, który będzie w sobie łączył ćwiczenia wzmacniające z kardio oraz rozciąganiem. Dobrym przygotowaniem może okazać się powrót joggingu oraz zestaw kilku ćwiczeń wzmacniających.

Ćwiczenia powinny skupiać się przede wszystkim na:

  • wzmocnieniu nóg – mięśnie czworogłowe. Przysiady, krzesełka itp. Wspięcia na palce wzmacniające łydki, wypady.
  • rozruszanie obręczy barkowej – wymachy, wzmocnienie rąk z ciężarkami
  • wzmocnienie mięśni posturalnych i brzucha – rotacje, zgięcia boczne, wzmocnienie pleców – tutaj przydatne będą ciężarki i pilates lub wyjścia na basen
  • rozciąganie zwłaszcza w obrębie nóg .

Dobrze skorzystać z pomocy trenera lub filmów instruktażowych przygotowanych pod kątem narciarstwa. Każdy sport, uprawiany w ciągu roku przygotowuje nas do tolerancji wysiłku, jednak dobrze skupić się na wzmocnieniu konkretnie nóg tuż przed wyjazdem. Pomocne będą także ćwiczenia na stabilność wykonywane na niestabilnym podłożu – np. beret do ćwiczeń lub gruby materac czy nawet poduszka. Poprawią one czucie głębokie. Im wcześniej zaczniemy ćwiczyć tym lepiej – daj sobie minimum 2 tygodnie na rozruch i ćwiczeń co 2-3 dzień aby łagodnie przyzwyczaić ciało na nadchodzący sportowy wycisk. Najfajniej gdybyś połączył aktywności ogólnorozwojowe ze strechingiem i wzmocnieniem nóg.

Zadbajmy o to, aby właściwie przygotować się na nadchodzący sezon. Bezpieczne narciarstwo to nie tylko dobrze dobrany sprzęt ale także nasza kondycja i nastawienie.