Jazda z instruktorem – czy to się opłaca i na co zwrócić uwagę?

Jazda z instruktorem

Wiele osób po opanowaniu podstaw narciarstwa zastanawia się, czy warto inwestować w naukę jazdy z instruktorem. W naszej opinii, bez względu na to, czy masz ambitne sportowe plany, czy po prostu chciałbyś amatorsko cieszyć się urokami narciarstwa, odpowiedź jest jedna – tak, zdecydowanie warto! Co do wyboru formy nauki – wybierz taką, która odpowiada Twoim możliwościom i budżetowi. Opłaca się zainwestować także w kwestii hobbystycznego uprawiania narciarstwa – nie tylko dla większych możliwości zabawy, lecz także dla bezpieczeństwa.

Poprawna jazda – więcej możliwości

Im lepiej technicznie jeździsz, tym więcej możliwości otwiera się przed Tobą. Możesz śmiało i bez obaw korzystać z większości tras narciarskich i sprzętu. W kwestii popularnych wyjazdów za granicę zwyczajnie opłaca się lepiej jeździć. Skoro inwestujesz czas i pieniądze w dość długą męczącą podróż, dobrze móc wykorzystać w pełni to, co oferują zagraniczne kurorty. A tu kłania się swobodna techniczna jazda, zdobyta właśnie na lekcjach i szkoleniach.

Większy wybór nart

W kwestii wyboru nart – kto raz pojawił się w sklepie narciarskim, z pewnością zauważył szeroki asortyment, a za tym idą możliwości oraz wymagania. Szkolenia dają szansę poprawy techniki jazdy, zachowania w środowisku ośrodków zimowych oraz w różnych warunkach pogodowych. Dzięki temu także większa liczba modeli nart zaczyna być dla Ciebie osiągalna do skorzystania. To nie tak, że nie możesz wziąć narty na wyrost – jest to wręcz polecane. Jednak pewne modele trudnych wymagających nart dla słabiej jeżdżących narciarzy są wręcz niebezpieczne z powodu braku umiejętności ich kontroli. Jeśli nieodpowiednio dopasujesz sprzęt narciarski pod swoje umiejętności, nie wykorzystasz ich pełnego potencjału.

Sprawdź, jakie modele nart dostępne są u nas:

Niepogoda Ci nie straszna

Znasz osoby, które wychodzą na stok tylko wtedy, gdy są idealne warunki na trasach? Jeśli nie chcesz być wśród nich, dobrze byłoby, żebyś zdobył doświadczenie w jeździe podczas różnych warunków atmosferycznych oraz na różnie przygotowanych trasach. Komfortowe warunki na takie próby będziesz miał pod okiem instruktora. Czasem warto poznać kilka wskazówek dotyczących tego, jak poradzić sobie na oblodzonej ściance lub jak przejeżdżać muldy, zanim zdobędziesz więcej doświadczenia.

Wybór formy nauki

Przed wyborem rodzaju zajęć zastanów się najpierw, czy lubisz uczyć się wraz z innymi, czy jednak wolisz lekcje jeden na jeden. Oszacuj swoje możliwości i pomyśl, czy kilkugodzinne szkolenie jest dla Ciebie lepszym wyborem niż godzinne lekcje. Wybór zostawiamy Tobie – ważne, abyś uczył się od kogoś, kto wyłapie wszystkie błędy i pokaże Ci, jak jeździć w stu procentach poprawnie.

Jak szukać instruktora, na co zwrócić uwagę

Żeby znaleźć odpowiedniego instruktora, najprościej dostać kontakt z polecenia bądź przedzwonić do pobliskiej szkółki narciarskiej. To, co musisz wiedzieć to to, że aktualnie instruktorem narciarstwa może być każdy, kto zda egzamin, ale nie każdy będzie miał te same  umiejętności. Obecnie dostępni są instruktorzy PZN i komercyjni. Nie umniejszając tym drugim, co do pierwszych mamy pewność, że reprezentują oni wysoki poziom jazdy.

W ramach PZN-u mamy dostępne 4 stopnie – demonstrator (12-16 lat), pomocnik instruktora (inaczej instruktor SiTN), instruktor PZN oraz instruktor zawodowy. Idąc do szkółki narciarskiej, będziesz miał najczęściej kontakt z 2. i 3. stopniem lub instruktorami komercyjnymi. Kim jest komercyjny instruktor? To osoba bez przeszłości zawodniczej, pasjonata, który wykazał się odpowiednimi umiejętnościami na egzaminie. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się niestety, czy spełnia on równocześnie oficjalne wymagania PZN-u. Wśród instruktorów będą także absolwenci wychowania fizycznego ze specjalizacją w narciarstwie.

Instruktor dla dzieci

Jeśli szukasz instruktora na początkowe lekcje dla najmłodszych, pamiętaj, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę. W nauce dzieci instruktor często musi być równocześnie animatorem. Najważniejsze, żeby dzieci go polubiły i żebyś widział, że się go słuchają – na stoku najważniejsze jest bezpieczeństwo, a w tym wypadku też posłuszeństwo dzieci.

Musisz wiedzieć, czego chcesz

Czy rzeczywiście to takie ważne, jakie kto ma certyfikaty? Zależy. Zależy od tego, czego oczekujesz. Wielu komercyjnych instruktorów to osoby z doskonałą techniką jazdy i świetnym podejściem, którym nie dane było osiągać zawodnicze szczeble. Żeby być dobrym nauczycielem, nie trzeba być zawodowym sportowcem, a umieć poprawie tłumaczyć i pokazywać materiał. Ważne jest, abyś to Ty wiedział czego oczekujesz. Jeśli szykujesz się na kurs instruktorski, zawody bądź inne ambitne wydarzenia dobrze byłoby, gdybyś trafił do instruktora PZN wyższego stopnia. Jeśli jednak chcesz jeździć dla siebie, nie musisz trenować z zawodnikiem. Warto znaleźć kogoś, kogo polubisz i kogo instruktaż będzie dla ciebie jasny, a także przystępny. W tym przypadku warto z opinii innych uczniów.
Nie każdy instruktor jest odpowiedni dla każdego. Jeśli wymarzyłeś sobie tyczki, freeride czy snowpark – szukaj instruktorów, którzy właśnie tym się zajmują.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili

Wprawdzie dostępność instruktorów jest duża, lecz także szybko znika. Jeśli decydujesz się na lekcje indywidualne, przemyśl wcześniej, ile chcesz ich odbyć i zarezerwuj konkretne godziny. To bardzo praktyczna wskazówka. Często zdarza się tak, że po pierwszej lekcji spodoba Ci się nauka, a umówienie się na następny dzień do tego samego instruktora może być problematyczne.

Przed jazdą koniecznie sprawdź również, jak ćwiczyć przed sezonem narciarskim. Odpowiednia rozgrzewka i rozciągnięcie mięśni to klucz do satysfakcjonujących lekcji z instruktorem.