Gdy dziecko nie chce się nauczyć jeździć na nartach

Jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach

Planujesz rodzinny wyjazd narciarski w góry, a Twoja pociecha nie jest zadowolona z tego pomysłu? Wszyscy wiemy, że zmuszanie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Co wcale nie oznacza, że nie można jej zarazić narciarską pasją. Punktem wyjścia jest dowiedzenie się, dlaczego Twoje dziecko nie chce jeździć na nartach.

Dlaczego dziecko czuje niechęć do nart?

Gdy dziecko czuje do czegoś niechęć, zazwyczaj pokazuje to od razu. Kombinuje, grymasi, nie współpracuje lub w każdy możliwy sposób stawia opór. Na te wszystkie sygnały warto zwracać uwagę. Dziecko zawsze ma powód. Dzisiejsze NIE, może oznaczać TAK ALE..

Jeśli zamierzasz już brać urlop w pracy i zaplanować rodzinny wyjazd na narty, a Twoje dziecko zaczyna się dąsać, reaguj. Zapytaj je, dlaczego nie chce jechać. Jeśli nie będzie w stanie Ci jednoznacznie odpowiedzieć, podpowiadamy, co może być tego przyczyną:

  • dyskomfort termiczny,
  • niska tolerancja wysiłku
  • strach przed upadkiem,
  • złe wspomnienia,
  • odmienne preferencje dotyczące spędzania ferii zimowych

Warto uczyć malucha już od najmłodszych lat, że o każdej obawie można porozmawiać z rodzicami i poszukać rozwiązania. Przy obecnym asortymencie na rynku kwestia komfortu termicznego jest dość łatwa do rozwiązania. Musimy nauczyć się prawidłowo ubierać na stok. Jeśli masz wątpliwości co do tego tematu, zerknij na nasz blog. Wybierz się na narty w miejsce przyjazne dzieciom. Ustal jakie potrzeby na przerwę zimową ma Twoje dziecko. Ustalcie wspólne punkt programu. Wiele lokalizacji oferuje różne dodatkowe atrakcje – baseny, termy, tory saneczkarskie, sale zabaw itd. Ustalcie wspólnie wyjazd. Postara się znaleźć takie towarzystwo na wyjazd, aby dziecko miało z kim spędzać czas. Nawet nauka w grupie z rówieśnikami może okazać się świetną zabawą, a czas płynie wtedy szybciej. Poszukaj sprawdzonej szkółki lub instruktora. W wielu zimowych miejscówkach organizowane są przedszkola narciarskie gdzie oprócz zajęć na śniegu, są organizowane animacje i inne aktywności, czasem też posiłki. Poprzez zabawę można dużo z dzieckiem wynegocjować. Ostatnia kwestia strachu – tutaj nasza rolą czy instruktora jest wybranie takiego obszaru do nauki, aby dziecko w kontrolowany sposób pokonywało swoje lęki. W każdym ośrodku narciarskim są trasy dla osób początkujących, niepewnych lub potrzebujących spokojniejszej jazdy. Zapoznaj dziecko z tymi trasami. Narciarstwo ma sprawiać frajde! Lęk przed upadkiem? Przećwiczcie naukę bezpieczne upadania i wstawania ze śniegu. Niech maluch wie, że lepiej się ładnie wywrócić nić głupio zjechać. Wywrotki są nieodłącznym elementem nauki.

Jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach – pomysły

A może Twoja pociecha po prostu nie jest przekonana do nowych wyzwań i zimowych sportów? Jeśli nigdy nie jeździła na nartach, warto jej najpierw pokazać, jak wygląda zabawa na stoku.

Wizualizacja

Masz już sprzęt w domu? Pokaż dziecku co i jak. Zaprezentuj sprzęt, wyjaśnij co do czego służy. Wzbudź ciekawość. A może przebierzecie się w strój i pobawicie w narty na domowym dywanie? Bardzo pomocne mogą być tutaj gry o tematyce narciarskiej – komputerowe czy na symulatorze np. Nitendo Wii. Jeśli masz możliwość pojedźcie na stok – niech zobaczy jak inny jeżdżą. Wjedźcie sobie kolejką na górę. Zobaczenie na żywo, jak wygląda jazda na nartach z pewnością pomoże dziecku w wizualizacji.

Sporty zimowe w telewizji

Pamiętasz, gdy cała Polska kibicowała Małyszowi podczas mistrzostw skoków narciarskich? Każdy czuł wtedy w powietrzu radosną atmosferę, nawet młodsze dzieci. Te same emocje możesz wzbudzić również dziś. Nic tak nie motywuje do działania, jak oglądanie swoich idoli sportów zimowych. Poszukajcie wspólnie fajnych filmików na You Tube lub w TV. Daj dziecku wybrać. Zwróć uwagę na to co się dzieje, gdzie i jakie panują emocje.

Wybór sprzętu i odzieży

Innym sposobem na zachętę jest przejście się z pociechą do sklepu narciarskiego. Może pojedźcie skompletować swój narciarski set – pozwól dziecku wybrać strój w miarę możliwości. Im więcej elementów atrakcyjnych dla dziecka – tym większa szansa na sukces. Może się okazać, że kolorowe narty dziecięce, kaski z ciekawymi naklejkami czy kurtka w ulubionym kolorze tak spodobają się dziecku, że od razu będzie chciało wybrać się na stok.

Zabawy na śniegu

Jeśli Twoja pociecha dotychczas spędzała ferie w domu lub na wycieczkach, może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z tego, że zabawy ze śniegiem mogą być równie ciekawe. Wybierzcie się razem na dwór, gdy spadnie dużo śniegu. Zbudujcie zamek czy bałwana, porzucajcie się śnieżkami lub zjedźcie razem na sankach. Mając narty w domu, znajdźcie trochę śniegu w okolicy, wepnij dziecko w narty i zorganizuj zabawy oswajające. Poślizgajcie się po płaskim, zróbcie wyścigi… Zacznijcie się bawić.

Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

Maluchy uczą się nowych rzeczy bardzo szybko. Pozostaje tylko pytanie, czy nauka jazdy powinna odbywać się z rodzicem, czy instruktorem narciarstwa. Lekcje z instruktorem mają dużo zalet. Gorąco je polecamy. Z obcą osobą dziecko bardziej się mobilizuje, mniej rozkleja. Instruktor z założenia ma autorytet. I rodzice i dziecko skorzysta na tej chwili osobno – a Ty będziesz miał więcej powodów do pochwał i wspólny temat do rozmów po lekcji. Proponujemy rozważyć lekcje w blokach i możliwie codziennie jeśli planujesz kilkudniowy wyjazd. Wtedy dziecko skorzysta najwięcej. Niektóre szkółki organizują szkolenia grupowe dla dzieci np. 2x2h dziennie, przez 5 dni. Rozważcie taką możliwość.

Dla najmłodszych dzieci obecność rodzica i jego zaangażowanie daje poczucie bezpieczeństwa. Oswajanie ze śniegiem zacznijcie wspólnie, możecie również wybrać się razem na lekcje, gdzie Twoja obecność ułatwi dziecku poczucie bezpieczeństwa w nowej sytuacji. To dobra opcja przy maluchach. Każde postępy dziecka nagradzaj pochwałą! Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wyjazd na narty zakończy z miłymi wspomnieniami. 

Teraz już wiesz, jak zachęcić dziecko do jazdy na nartach – chodzi tu przede wszystkim o mnóstwo wsparcia i zrozumienia. Jest to klucz do sukcesu. Życzymy udanego wyjazdu!