Kompromis, czyli rower crossowy
Niewątpliwą zaletą rowerów crossowych jest fakt, iż łączą w sobie cechy roweru górskiego, szosowego oraz trekkingowego. Ta wszechstronność sprawia, że sprawdzają się one w większości warunków. Na tym jednośladzie możemy wygodnie przemierzać asfaltowe trasy rowerowe w mieście, a także leśne ścieżki i niektóre rowerowe szlaki turystyczne o umiarkowanej trudności. Zasadniczo, rower crossowy został zaprojektowany tak, aby był szybki na nawierzchni utwardzonej. Nie chodzi tutaj tylko o asfalt, a różnego rodzaju ubite drogi i ścieżki. Biorąc pod uwagę to zastosowanie, nie sposób jest się dziwić, że Polacy chętnie i często kupują rowery crossowe.
Budowa i wyposażenie
Geometria ramy roweru crossowego jest zaprojektowana w taki sposób, aby podczas jazdy sylwetka była wyprostowana, a tym samym jazda stała się wygodniejsza. Rama wykonana jest z aluminium, co sprawia, że jest on lekki. Niska waga umożliwia chociażby łatwiejsze wnoszenie roweru po schodach lub do miejsca jego przechowywania. W ofercie możemy znaleźć rower crossowe dedykowane dla kobiet i mężczyzn. Te pierwsze charakteryzują się pochyłą ramą, która ułatwia wsiadanie oraz bardziej kobiecą kolorystyką. Ponadto, siodełko w wersji damskiej, znajduje się bliżej kierownicy, a ta z kolei jest krótsza ze względu na węższe ramiona kobiet. W praktyce jednak zdarza się, że sporo pań wybiera wersje roweru z męską, wysoką ramą.
Co istotne, rama powinna być poprawnie dobrana według rozmiaru, aby osiągnąć jak najwyższy stopień komfortu. Jeśli chodzi o koła, to w porównaniu z rowerem górskim, cross ma je nieco większe (często w rozmiarze 28) i jednocześnie cieńsze opony, które pozwalają na osiąganie większych prędkości. Rowery crossowe posiadają także amortyzatory o skoku mniejszym od „górali”. Mają one za zadanie tłumić wstrząsy na wyboistych drogach. W kwestii hamulców okazuje się, że i obecnie największą popularnością cieszą się hamulce tarczowe, choć w tańszych konfiguracjach możemy spotkać jeszcze starsze rozwiązania jak hamulce V-brake.
Dodatkowy osprzęt
Rowery crossowe najczęściej nie posiadają przy zakupie dodatkowego osprzętu, takiego jak bagażnik, błotniki czy oświetlenie, ale są przystosowane do jego montażu. Oznacza to, że łatwo jest uzupełnić wyposażenie o wyżej wymienione elementy. Swojego crossa można dopasować do własnych potrzeb. W przypadku, gdy zamierzamy pokonywać długie dystanse, przyda się sakwa na jedzenie i napoje, którą można dokupić i łatwo zamontować. Stojąc przed wyborem roweru crossowego dla siebie, najlepiej jest kierować się przede wszystkim rodzajem terenu, w jakim mamy zamiar się poruszać, środkami finansowymi, które jesteśmy w stanie przeznaczyć i oczekiwaniami, co do wyposażenia.