Dobre gogle muszą być więc wygodne, zapewniać szerokie pole widzenia, muszą być trwałe, nie mogą parować, i powinny posiadać szyby, które dadzą komfort widzenia w różnych warunkach. Dla niektórych dobrymi goglami będą te modele które można założyć na okulary korekcyjne.
Wybór gogli w profesjonalnym w sklepie zwykle należy zacząć od doboru odpowiedniej ramki. często producenci proponują kilka kształtów gogli dostępnych w różnych wariantach kolorystycznych, a także z zastosowanymi różnymi rodzajami szyb.
Najpierw dobierz kształt gogli narciarskich
Przy doborze ramy szukamy takiej która z jednej strony będzie wygodnie leżeć na naszej twarzy, z drugiej strony zapewni szeroki kąt widzenia. Warto przymierzać gogle narciarskie razem z kaskiem gdyż ich kształt może okazać się mniej lub bardziej do niego dopasowany. Pole widzenia ma tutaj duże znaczenie, ponieważ zwykle obserwujemy trasę patrząc pod różnym kątem. Inaczej w tzw. pozycji zjazdowej, z kijami umieszczonymi pod pachami, a inaczej podczas wykonywania pełnych skrętów w pozycji bardziej otwartej.
Bardzo często modele gogli podzielone są na rozmiary większe i mniejsze. Te mniejsze wybierane są przez osoby o mniejszej twarzy, np. przez Panie, oraz część Panów, a także przez juniorów. Część kobiet oraz większość mężczyzn wybierze natomiast większe gogle w tzw. rozmiarze Medium.
Wybierz odpowiednią dla siebie szybę
Jeśli wybraliśmy już kształt gogli, to możemy zastanowić się nad szybami. Zwykle klasyfikuje się je w zależności od intensywności wyciemnienia światła w skali od S1 do S3 (na przykładzie gogli firmy Salomon). Szyby na trudniejsze warunki charakteryzujące się gorszą widocznością czyli na mgłę zwykle są mniej przyciemniane i mają oznaczenie S1 (w skrajnych przypadkach używa się zupełnie transparentnych szyb S0). Z kolei szyby, które gwarantują największe wyciemnienie a tym samym najlepszy komfort podczas jazdy na mocno nasłonecznionych stokach posiadają oznaczenie S3 .Szybkami najbardziej uniwersalnymi będącymi kompromisem między ciemnymi słonecznymi szybami a modelami na mgłę są szyby o oznaczeniu S2. Szkiełka S2 warto wybierać w sytuacjach w których w danym modelu mamy tylko jedną szybę bez zapasowej w zestawie, dlatego cieszą się największym zainteresowaniem. Gogle, które mają w zestawie dwa lub więcej szkieł będą częściej wyposażone w szyby o skrajnym wyciemnieniu (S1,S3) dobrze mieć je jako warianty wymienne.
Inteligentne szybki gogli narciarskich – szyby fotochromatyczne, szyby podwyższające kontrast – Atomic HD FDL oraz Salomon Sigma
Jeśli chodzi o szyby gogli narciarskich, to istnieje równolegle kategoria tak zwanych szkieł fotochromatycznych (np. Salomon Photo XF lub gogle fotochromatyczne Salomon Four Seven Photo) które rozjaśniają się lub zaciemniają automatycznie pod wpływem zmiany natężenia światła. Takie szyby są bardzo uniwersalne. Trzeba jednak przyznać że w dużym nasłonecznieniu szyba S3 da nam nieco większy komfort niż maksymalnie w przyciemnionym fotochrom.
Obecnie na rynku pojawiają się u coraz bardziej nowatorskie szyby stosowane w goglach narciarskich. Przykładem są gogle narciarskie Atomic (np. modele Revent HD bądź Count HD) z tak zwanymi szkłami Fusion Double Lence HD, osobiście uważam że to jedna z ciekawszych nowinek w świecie gogli narciarskich. Technologia, która jako jedna z pierwszych (obok gogli firmy Oakley) oferuje rzeczywistą możliwość podniesienia kontrastu w warunkach dużego zamglenia. Odpowiednikiem tej technologii w firmie Salomon jest szyba Sigma.
Zobacz dostępne gogle narciarskie Salomon!
Gogle narciarskie nie mogą parować
Gogle narciarskie oczywiście nie mogą parować, to zagadnienie było największym wyzwaniem jeszcze kilka lat temu, jednak obecnie stosowane powłoki anti-fog są tak trwałe i skuteczne że problem parowania został w przypadku większości firm zażegnany. Jeśli chodzi o samo użytkowanie gogli to warto pamiętać że w sytuacji w której jeździliśmy w deszczową pogodę lub warunkach powiększonej wilgoci gogle koniecznie trzeba wysuszyć w temperaturze pokojowej tak aby następnego dnia nadmierna wilgoć i gąbki nie powodowała parowania. Nie należy też suszyć gogli na kaloryferze, bądź w inny sposób, który naraża je na działanie wyższej temperatury, ponieważ w takich okolicznościach mogą powstać odkształcenia szkiełek.
Dowiedz się więcej i poznaj oferowane przez nas gogle narciarskie
449,00 zł
699,00 zł
399,00 zł
599,00 zł
499,00 zł
829,00 zł