Jaki kask narciarski wybrać? Z regulacją czy bez regulacji?

kask narciarski

Kask narciarski z regulacją

Pierwszą grupę kasków tworzą modele, których część wewnętrzna wyścielająca środek posiada regulację. Pozwala ona na sytuacyjne i precyzyjne dopasowanie kasku do kształtu głowy, dodatkowo regulujemy sobie ucisk jaki wywiera kask narciarski na głowę. Zaletą tego rozwiązania jest to że jeden kask obejmuje szerszy zakres rozmiarów wyrażonych w długości obwodu głowy. Przykładowo męskie kaski Salomon z regulacją występują w trzech rozmiarach (M,L, ew XL) z czego 2 są najbardziej popularne M i L.  Zasadniczo uważamy że jeździ się w samym kasku tego typu kask można również nieco zwiększyć, w przypadku w którym pod kask zakładamy czapkę, bądź inne nakrycie głowy.  Dodatkowo w przypadku sprzedania bądź przekazania kasku kolejnej osobie, możliwość regulacji sprawia że będzie można go łatwiej dopasować.

Regulacja w kaskach narciarskich Salomon

Kaski narciarskie firmy Salomon posiadają dwa rodzaje regulacji rozmiaru. Klasyczna jest taka, w której za pomocą pokrętła zmniejszamy, bądź zwiększamy konstrukcje wyściółki otaczającej naszą głowę.  Drugim, już bardziej nowatorskimi rozwiązaniem jest zastosowanie regulacji powietrznej gdzie podczas pompowania napełniamy powietrzem komory wypełniające przestrzeń między głową, a skorupą kasku. Tego typu regulacja jest bardziej precyzyjna zwykle stosowana w wyższych modelach.

Kaski narciarskie bez regulacji rozmiaru

Równolegle do kasków z regulacją można spotkać modele, które mają większą ilość wariantów rozmiarów.  Zarówno ich wielkość skorupy, jak i wymiar wewnętrzny części wewnętrznej rosną proporcjonalnie od najniższego rozmiaru do największego. Taki kask należy dopasować precyzyjnie, gdyż po zakupie nie mamy większej możliwości zmiany kształtu. Z drugiej strony dobrze dobrany zapewnia największy komfort i dobre dopasowanie. Takie rozwiązanie spotykamy często w sportowych „pełnych” kaskach ze sztywnymi uszami.