Ile kosztuje nauka jazdy na nartach?

Jak rozpocząć naukę jazdy na nartach? Warto wynająć do tego instruktora, który wytłumaczy nam podstawy poruszania się po stoku, zachowywania w razie niebezpiecznych sytuacji, a także wyjaśni, jak zacząć szusować po śniegu. Wiele osób zastanawia się jednak, ile kosztuje nauka jazdy na nartach. Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.

Co roku obserwujemy spore oblężenie na stokach narciarskich. Popularne kurorty dosłownie pękają w szwach. To wspaniała wiadomość, gdyż narciarstwo staje się coraz bardziej popularnym sportem, który przecież dostępny jest dla każdego. Jak nauczyć się jazdy na nartach i jaki jest koszt nauki jazdy na nartach?

Jak nauczyć się jazdy na nartach?

Rozpoczynając jazdę na nartach, mamy w zasadzie dwa wyjścia. Pierwsze z nich to samodzielna nauka  lub z pomocą bardziej doświadczonego kolegi/partnera czy członka rodziny. Nie polecamy jednak tego rozwiązania. Dlaczego? Samodzielna nauka może grozić niefortunnymi upadkami oraz kontuzjami i obarczona jest dużym ryzykiem wypadku z innymi uczestnikami na stoku.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, co otwiera również nowe możliwości. Możemy spróbować swoich sił pod okiem doświadczonego instruktora, wykupując lekcje indywidualne lub grupowe. Alternatywą są wyjazdy szkoleniowe, w których wraz ze znajomymi lub obcymi amatorami narciarstwa wspólnie możemy przeżyć niezapomnianą przygodę i uczyć się jazdy na nartach w Polsce lub za granicą. Warto zaznaczyć, że dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Nauka jazdy na nartach

Nauka jazdy na nartach w grupach

Ucząc się pod okiem profesjonalistów, możemy w krótkim czasie opanować sztukę jazdy na nartach. Zmniejszamy przy tym ryzyko groźnych upadków i kontuzji. Wszelkie błędy wychwytywane są na bieżąco przez instruktora i korygowane. W sytuacji, gdy chcielibyśmy uczyć się na własną rękę, moglibyśmy jeździć tak naprawdę kilka lat i nawet w połowie nie wykorzystywać swojego potencjału.

Przejdźmy jednak do sedna. Chcąc nauczyć się jazdy na nartach, możemy po prostu zgłosić się do wybranej szkoły narciarstwa. Zajęcia grupowe mogą być prowadzone w ściśle określonych godzinach i możemy zapisać się na pojedyncze lekcje, gdzie koszt to ok. 50-70 zł. Oczywiście należy uprzednio zarezerwować miejsce, gdyż zwykle w takich grupach przyjmowanych jest maksymalnie 6 uczestników.

Następnym rozwiązaniem jest pełny, kilkudniowy kurs narciarski połączony z wyjazdem do wybranego miejsca w Polsce lub za granicą. Takie lekcje również odbywają się w niewielkich grupach. Jest to o wiele większy koszt (od 1000 zł w górę za 5 dni samego szkolenia). W ramach takich zajęć szkolimy się kilkanaście godzin, co pozwala opanować jazdę już na zadowalającym poziomie. To, jaki zakres kursu wybierzmy, zależy głównie od naszego stopnia zaawansowania.

Na ostateczną cenę za taki wyjazd będą wpływały takie czynniki, jak:

  • lokalizacja;
  • popularność miejsca, do którego się wybieramy;
  • ilość godzin szkoleniowych;
  • dodatkowe atrakcje.

Należy podkreślić, że takie obozy organizowane są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Atmosfera wyjazdów jest zawsze przyjazna, uczestnicy wzajemnie się dopingują, a po długich godzinach spędzonych na stoku następuje integracja w miłym gronie. Mimo tego, że uwaga instruktora podzielona jest na kilka osób, to w zamian dostajemy możliwość poznania nowych osób, konkurowania z nimi oraz dzielenia się nowymi doświadczeniami.

Wyjazdy grupowe to bardzo atrakcyjny wariant nauki. Na stronach organizatorów takich obozów znajdziemy różne pakiety. Najbardziej rozbudowane zawierają zakwaterowanie, karnet, szkolenie, zakwaterowanie instruktora, a nawet analizę wideo zjazdów uczestników.

Istnieje jednak możliwość wykupienia samego szkolenia zorganizowanych wyjazdów. Za 5 dni jazdy po 2-3 godziny dziennie w grupie z polskim instruktorem zapłacimy ok. 500-600zł. przy szkoleniu 4-5 godzinnym cena wzrasta pow. 1000 zł. Korzystając z opcji dostępnych na miejscu np. w Alpach i dołączając do tamtejszych grup, możemy zapłacić znacznie więcej (nawet dwukrotnie). Niezależnie od tego należy jeszcze doliczyć wypożyczenie sprzętu, jeżeli go nie mamy, a także nierzadko cenę karnetu.

Jak nauczyć się jazdy na nartach? Indywidualnie czy z instruktorem?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie „Jak nauczyć się jazdy na nartach?” jest oczywiście skorzystanie z lekcji indywidulanych. To jedna z najpopularniejszych opcji nauki jazdy. W takim przypadku należy zarezerwować miejsce we wcześniej wybranej szkółce narciarskiej. Warto wybrać jednego instruktora i kontynuować naukę z nim aż do momentu opanowania jazdy. Dlaczego? Ze względu na to, że zmieniając z lekcji na lekcję instruktora, będzie on musiał na nowo poznawać nasze możliwości i indywidualne predyspozycje, co znacznie opóźni efekty nauki.

Popularnym rozwiązaniem jest także nauka jazdy z bratem/siostrą, partnerem czy znajomym. Warto jedynie wspomnieć o tym, że osoby, które chcą szkolić się razem, powinny reprezentować ten sam poziom zaawansowania. Zupełnie początkującym zaleca się lekcje indywidualne.

Ceny takich zajęć wahają się między 90-120 zł za godzinę. Im więcej godzin wykupimy, tym na większą zniżkę możemy liczyć.

Szkoły, które mają wyłączność w danym kurorcie, mogą oferować karnet już w cenie. Częściej jednak spotyka się sytuację, w której należy do ceny doliczyć cenę karnetu dla początkującego narciarza. W cenie zazwyczaj są karnety dla instruktorów, a także pierwszeństwo w kolejce na wyciąg.

Szkolenia narciarskie

Ile kosztuje nauka jazdy na nartach?

Podsumowując, jaki jest koszt nauki jazdy na nartach, należy zaznaczyć, że cena zależy od formy nauki tego sportu. Z uwagi na coraz większą popularność wyjazdów grupowych przybliżymy poniżej przykładowy cennik takich wypraw dostępny na stronach organizatorów w sezonie 22/23:

  • Firma Fabryka Narciarzy proponuje kameralne szkolenia narciarskie we Włoszech dla dorosłych w cenie od 1300 zł za samo szkolenie 6-dniowe.
  • Firma Jafi  proponuje szkolenia dla dorosłych (2h dziennie) w cenie od 990zł ;
  • Sporteum.pl oferuje spory wybór wyjazdów rozpoczynających się od 260 euro za osobę ze ski pasem, przez 1340 zł obóz w Zakopanem, aż po bardziej ekskluzywny wypoczynek w hotelu Alpholiday****S, Val di Sole we Włoszech w cenie od 715 €/os;
  • Ehschool szkoła sportów ekstremalnych – organizuje tzw. białe szkoły na okres 5 dni od 999 zł w polskich górach dla dzieci, które mogą zachwycać się zjazdami z takich szlaków, jak: Koziniec-Czarna Góra, Jurgów SKI, Rusiński, Litwinowa Grapa.

Lekcje indywidualne lub w grupach warto kupić bezpośrednio w szkółce narciarskiej na miejscu – koszt nauki jazdy na nartach wynosi 90-120 zł za godzinę w Polsce, nie wliczając w to karnetu oraz ceny ewentualnego wypożyczenia sprzętu.

Za granicą koszt nauki jazdy na nartach w polskich szkółkach rośnie do 45-90 € za godzinę. Niektóre ośrodki oferują 5-dniowe szkolenia grupowe po 2-3 h dziennie. Za taką przyjemność zapłacimy od 600 do 1000 zł za osobę.