Nauka jazdy na nartach – samemu czy z instruktorem?

nauka na nartach

Naukę jazdy na nartach może rozpocząć każdy. Wielu rodziców decyduje się zaznajomić swoje pociechy ze specyfiką tego sportu już w bardzo młodym wieku, ale bez obaw. Jeśli nie posiadasz wcześniejszego doświadczenia z “deskami”, warto poczynić kroki w kierunku zdobycia nowych umiejętności. Pozostaje tylko pytanie: czy najlepiej będzie uczyć się samodzielnie czy może lepszym rozwiązaniem będzie nauka jazdy na nartach z instruktorem?

Samodzielna nauka jazdy na nartach

Jeśli narciarstwo nie jest w Twojej rodzinie sportem “dziedzicznym” i nauka jazdy nie była do tej pory elementem wspólnych wypadów w góry, podjęcie jej w wieku dorosłym może wydawać się bardzo skomplikowane.

W rzeczywistości sprawa jest dość łatwa. Wystarczy wypożyczyć sprzęt i znaleźć dobre miejsce do nauki. Czy jednak aby na pewno? Samodzielna nauka jazdy na nartach będzie przede wszystkim wymagała od początkującej osoby dość dobrego researchu. Warto sprawdzić jak przygotować się wydolnościowo do pierwszych wypadów na stok, a także w jaki sposób rozgrzać mięśnie, aby uniknąć kontuzji, co prowadzi do kolejnego problemu. Samodzielna nauka może oznaczać zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji.

Warto zatem rozpocząć ćwiczenia pod okiem osoby, która sama umie jeździć i będzie umiała podzielić się tą wiedzą w odpowiedni sposób. Jest to ważne, jeśli bierzemy pod uwagę podbieranie lekcji np. od znajomego.

Nauka jazdy na nartach z instruktorem – warta inwestycji?

Pomoc specjalisty może okazać się kluczowa przy nauce jazdy od podstaw. Minusem może wydawać się konieczność doliczenia kosztów kursu indywidualnego – w rzeczywistości może to jednak uchronić przed niejedną pomyłką (np. odnośnie doboru sprzętu lub samej trasy).

Instruktorzy mają opracowaną metodologię oraz metody, dzięki którym mogą znacznie lepiej wytłumaczyć podstawy i przygotować przyszłego narciarza na wyzwania, jakie postawi przed nim stok. Jeśli indywidualna nauka jazdy na nartach z instruktorem jest opcją zbyt wychodzącą poza nasz budżet, można spróbować także nauki w grupach. Tego typu zajęcia odbywają się zwykle na przestrzeni kilku dni i trwają po kilka godzin (w zależności od rodzaju kursu), a ich cena będzie wahała się w granicach kilkuset złotych za naukę podstaw.

Na samym początku warto zatem postawić na pomoc profesjonalisty, który pomoże w opanowaniu najważniejszych reguł. Po kursie konieczna będzie samodzielna praca na stoku, aby utrwalić zebraną wiedzę – wiedząc jednak w jaki sposób robić to bezpiecznie, można zdobyć potrzebne umiejętności dość sprawnie.