Narciarz nie naśladuje, tylko reaguje i przewiduje.
W narciarstwie alpejskim niestety zbyt często obserwuje się podejście do techniki spotykane w sportach artystycznych, traktujące ją jako odzwierciedlenie ogólnie zaakceptowanego wzorca ruchowego, do którego należy dążyć. Takie spojrzenie nie uwzględnia skuteczności działań w zmiennych warunkach. Umiejętności narciarza głównie koncentrują się bowiem na nawykach otwartych, w których działanie podyktowane jest zmianami w środowisku zewnętrznym.
Jakie zadanie stoi przed profesjonalnym narciarzem? Do czego służy technika jazdy na nartach?
W konkurencji slalom celem jest pokonanie trasy złożonej z kilkudziesięciu skrętów w jak najkrótszym czasie. Aby tego dokonać, należy jechać możliwie najkrótszą linią z jak największą średnią prędkością. Szybki przejazd takim torem zmusza narciarza do wykonywania ciasnych skrętów o małym promieniu, a działająca siła odśrodkowa jest bardzo duża. Zadaniem zawodnika jest równoważenie jej i wykorzystanie do nacisku na narty, które musi ułożyć pod odpowiednim kątem. Technika będzie więc źródłem odpowiedzi ruchowych na pytania dotyczące sposobu w jaki narciarz powinien się w takich momentach zachować. Co powinien zrobić, jak się ułożyć, w którym momencie i jak zareagować. Pytań będzie dużo ponieważ nie ma dwóch takich samych skrętów, warunki na stokach bywają różne, a każde ustawienie trasy jest inne, budowa ciała też jest cechą indywidualną, natomiast sprzęt ma charakterystyczne dla poszczególnych producentów właściwości. Technika jest więc, nie tyle ściśle określonym wzorcem jazdy na nartach, do którego należy dążyć i jak najdokładniej odtwarzać, lecz schematem rozwiązań, który jest elastyczny i należy go modyfikować w zależności od zaistniałych warunków. Jest umiejętnością odnalezienia się i panowania nad sprzętem w każdej sytuacji.
Jak rozwijała się technika jazdy na nartach?
Narciarstwo alpejskie jest jedną z najczęściej uprawianych indywidualnych dyscyplin sportowych. Ponad 100 milionów ludzi na świecie jeździ na nartach, a około 12 tysięcy trenuje profesjonalnie startując w międzynarodowych zawodach FIS. Nie inaczej było w przeszłości, dlatego też zacięta rywalizacja na alpejskich trasach sprawiła, że na przestrzeni lat technika zmieniała się bardzo dynamicznie. Rozwijała się zwykle drogą ewolucji i selekcji. Zazwyczaj współcześni mistrzowie prezentując najbardziej efektywną technikę byli dla reszty zawodników obiektem wnikliwych obserwacji i analiz. Ci z kolei, częściowo naśladując najlepszych, stawali się nowymi mistrzami. Czasem indywidualny styl danego zawodnika wyznaczał nowe kierunki w technice, które z biegiem lat były weryfikowane przez kolejne pokolenia mistrzów.
Rywalizacja przenosi się także do serwisu narciarskiego?
Ponieważ na wynik w narciarstwie składa się wiele czynników, walka o najważniejsze trofea odbywała się również poza stokami. technicy, próbując w fabrykach zbudować coraz to szybsze i bardziej skrętne narty, poprzez wynajdywanie rewolucyjnych konstrukcji, w dosyć dużym stopniu wpływali na kształt techniki.
Sprawdź dostępne w naszej ofercie narty Head